| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Budowa domu - na jakich materiałach budowlanych nie można oszczędzać?

Budowa domu - na jakich materiałach budowlanych nie można oszczędzać?

Materiały budowlane, które używane są w budowie domu i składają się na konstrukcję domu, są niewidoczne i nie przesądzają o ostatecznym jego wyglądzie. Mają jednak wielki wpływ na trwałość domu, a także bezpieczeństwo i koszt użytkowania. Zobacz, na jakich materiałach budowlanych nie możesz oszczędzać.

Technologia budowy domu – czy zawsze można wybrać najtańszą

Dzisiaj większość technologii w równym stopniu umożliwia budowę domu ciepłego i trwałego. Od projektanta, a czasami od twoich preferencji zależy wybór najtańszego rozwiązania. Zanim podejmiesz decyzję, pamiętaj, że:

 • technologia jest częścią projektu. Wielkość pomieszczeń, konstrukcja dachu, rozstaw otworów mogą być ściśle związane z technologią. Dlatego decyzja o wyborze powinna zapaść na etapie projektu: niektóre zmiany technologii, na przykład zamiana technologii szkieletowej na tradycyjną i odwrotnie, wymagają opracowania całkowicie nowej dokumentacji;
 • jeśli chcesz wybudować dom i zamieszkać w nim w tym samym sezonie, wybierz taką technologię, żeby dom zdążył odeschnąć z wilgoci technologicznej;
 • bywa, że planowane wykończenie elewacji narzuca technologię. Na przykład, jeśli chcesz mieć elewację z cegły klinkierowej, lepiej wybierz ściany trójwarstwowe albo technologię szkieletową: warstwa zewnętrzna ściany jest wtedy jednocześnie warstwą elewacyjną.

Fundament domu

 • nie warto oszczędzać na materiałach na fundamenty: klasa betonu nie może być niższa niż w projekcie.
 • jeśli zaoszczędzisz na izolacji pionowej fundamentów, będziesz miał wilgoć w domu. 
 • nie warto oszczędzać na izolacji cieplnej pod podłogą na gruncie: jej brak powoduje ucieczkę ciepła.

Ściany zewnętrzne

 • nie zamieniaj materiałów przewidzianych w projekcie na inne, tańsze, jeśli mają one gorsze parametry cieplne i wytrzymałościowe. Zaoszczędzisz na materiałach budowlanych, ale ściany będą zimniejsze i mniej wytrzymałe.
 • w wypadku ścian warstwowych nie warto oszczędzać na ich ociepleniu. Za cienka izolacja to zimne ściany i większe opłaty za ogrzewanie domu.
 • materiały do ociepleń (również zaprawy, kleje i kotwy) stosuj z jednego systemu. Tylko wtedy uzyskasz gwarancję producenta.

Ściany działowe

 • nie oszczędzaj na izolacji akustycznej w ściankach działowych z płyt gipsowo-kartonowych, bo będziesz słyszał każde słowo z sąsiedniego pokoju.

Stropy

 • nie wolno samowolnie bez konsultacji z konstruktorem zmieniać rodzaju stropu przewidzianego w projekcie na strop wykonany w innej technologii. Może to być tańsze, ale niebezpieczne dla mieszkańców.
 • nie warto oszczędzać na izolacji akustycznej stropu nad parterem z tzw. pływającą podłogą. Jej brak pogorszy komfort użytkowania: na dole będzie słychać wszystkie odgłosy z góry.
 • jeśli zaoszczędzisz na izolacji cieplnej stropu między pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi, spowoduje to straty ciepła.

Dach

 • nie warto oszczędzać na ociepleniu dachu (jeśli poddasze jest użytkowe): cieńsza niż w projekcie warstwa ocieplenia spowoduje, że dom będzie zimniejszy.
 • oszczędność na folii dachowej i na przykład zastosowanie zwykłej folii budowlanej spowoduje, że w izolacji termicznej będzie gromadziła się wilgoć. Doprowadzi to do gnicia więźby dachowej.
 • nie warto oszczędzać na impregnacji drewna użytego na dach. Niezabezpieczone drewno jest bardziej podatne na rozwój pleśni i grzybów, mogą je także zniszczyć szkodniki.

Przeczytaj dodatkowo:
Beton komórkowy – materiał do budowy ciepłych i...

Jakie cechy sprawiają, że beton komórkowy jest tak chętnie wybierany przez inwestorów? Co...

Kupujemy stal zbrojeniową. Jak wybrać pręty...

Prawie każdy dom jednorodzinny ma przynajmniej kilka elementów wykonanych z betonu zbrojonego...

Nadproża żelbetowe. Nadproża monolityczne i...

Nadproże to element konstrukcyjny znajdujący się w ścianie, ponad oknem, drzwiami lub bramą garażową....

Do czego można wykorzystać beton komórkowy?...

Mówiąc o betonie komórkowym, najczęściej myślimy o budowie ścian zewnętrznych naszego domu. Ale...

Wybierz rodzaj ścian zewnętrznych. Ściany...

Ściany jednowarstwowe nie wymagają ocieplenia. W ścianach dwuwarstwowych niezbędna jest termoizolacja. Czy...

Nowa ściana w istniejącym domu. Jak murować...

Czasem, po kilku latach mieszkania w domu dochodzisz do winiosku, że przydałaby się dodatkowa ściana...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.