| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Budowa domu - na jakich materiałach budowlanych nie można oszczędzać?

Budowa domu - na jakich materiałach budowlanych nie można oszczędzać?

Materiały budowlane, które używane są w budowie domu i składają się na konstrukcję domu, są niewidoczne i nie przesądzają o ostatecznym jego wyglądzie. Mają jednak wielki wpływ na trwałość domu, a także bezpieczeństwo i koszt użytkowania. Zobacz, na jakich materiałach budowlanych nie możesz oszczędzać.

Technologia budowy domu – czy zawsze można wybrać najtańszą

Dzisiaj większość technologii w równym stopniu umożliwia budowę domu ciepłego i trwałego. Od projektanta, a czasami od twoich preferencji zależy wybór najtańszego rozwiązania. Zanim podejmiesz decyzję, pamiętaj, że:

 • technologia jest częścią projektu. Wielkość pomieszczeń, konstrukcja dachu, rozstaw otworów mogą być ściśle związane z technologią. Dlatego decyzja o wyborze powinna zapaść na etapie projektu: niektóre zmiany technologii, na przykład zamiana technologii szkieletowej na tradycyjną i odwrotnie, wymagają opracowania całkowicie nowej dokumentacji;
 • jeśli chcesz wybudować dom i zamieszkać w nim w tym samym sezonie, wybierz taką technologię, żeby dom zdążył odeschnąć z wilgoci technologicznej;
 • bywa, że planowane wykończenie elewacji narzuca technologię. Na przykład, jeśli chcesz mieć elewację z cegły klinkierowej, lepiej wybierz ściany trójwarstwowe albo technologię szkieletową: warstwa zewnętrzna ściany jest wtedy jednocześnie warstwą elewacyjną.

Fundament domu

 • nie warto oszczędzać na materiałach na fundamenty: klasa betonu nie może być niższa niż w projekcie.
 • jeśli zaoszczędzisz na izolacji pionowej fundamentów, będziesz miał wilgoć w domu. 
 • nie warto oszczędzać na izolacji cieplnej pod podłogą na gruncie: jej brak powoduje ucieczkę ciepła.

Ściany zewnętrzne

 • nie zamieniaj materiałów przewidzianych w projekcie na inne, tańsze, jeśli mają one gorsze parametry cieplne i wytrzymałościowe. Zaoszczędzisz na materiałach budowlanych, ale ściany będą zimniejsze i mniej wytrzymałe.
 • w wypadku ścian warstwowych nie warto oszczędzać na ich ociepleniu. Za cienka izolacja to zimne ściany i większe opłaty za ogrzewanie domu.
 • materiały do ociepleń (również zaprawy, kleje i kotwy) stosuj z jednego systemu. Tylko wtedy uzyskasz gwarancję producenta.

Ściany działowe

 • nie oszczędzaj na izolacji akustycznej w ściankach działowych z płyt gipsowo-kartonowych, bo będziesz słyszał każde słowo z sąsiedniego pokoju.

Stropy

 • nie wolno samowolnie bez konsultacji z konstruktorem zmieniać rodzaju stropu przewidzianego w projekcie na strop wykonany w innej technologii. Może to być tańsze, ale niebezpieczne dla mieszkańców.
 • nie warto oszczędzać na izolacji akustycznej stropu nad parterem z tzw. pływającą podłogą. Jej brak pogorszy komfort użytkowania: na dole będzie słychać wszystkie odgłosy z góry.
 • jeśli zaoszczędzisz na izolacji cieplnej stropu między pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi, spowoduje to straty ciepła.

Dach

 • nie warto oszczędzać na ociepleniu dachu (jeśli poddasze jest użytkowe): cieńsza niż w projekcie warstwa ocieplenia spowoduje, że dom będzie zimniejszy.
 • oszczędność na folii dachowej i na przykład zastosowanie zwykłej folii budowlanej spowoduje, że w izolacji termicznej będzie gromadziła się wilgoć. Doprowadzi to do gnicia więźby dachowej.
 • nie warto oszczędzać na impregnacji drewna użytego na dach. Niezabezpieczone drewno jest bardziej podatne na rozwój pleśni i grzybów, mogą je także zniszczyć szkodniki.

Przeczytaj dodatkowo:
Czy beton komórkowy nadaje się do budowy ścian...

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem na polskich budowach jest ściana dwuwarstwowa. Czasem jednak warto...

Nowa ściana w istniejącym domu. Jak murować...

Ściany działowe w domu: poradnik. Czasem, po kilku latach mieszkania w domu dochodzisz do wniosku, że...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Keramzytobeton...

Keramzytobeton i beton komórkowy (gazobeton), to betony lekkie. Buduje się z nich ciepłe ściany...

Przygotowanie do murowania ścian - jak obliczyć...

Planując samodzielną budowę domu stajemy przed wyborem materiału, z którego będziemy murować ściany i...

Beton komórkowy – materiał do budowy ciepłych i...

Jakie cechy sprawiają, że beton komórkowy jest tak chętnie wybierany przez inwestorów? Co...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Ceramika...

Ściany zewnętrzne z ceramiki poryzowanej lub tradycyjnej są odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe –...