| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Budowa domu - na jakich materiałach budowlanych nie można oszczędzać?

Budowa domu - na jakich materiałach budowlanych nie można oszczędzać?

Materiały budowlane, które używane są w budowie domu i składają się na konstrukcję domu, są niewidoczne i nie przesądzają o ostatecznym jego wyglądzie. Mają jednak wielki wpływ na trwałość domu, a także bezpieczeństwo i koszt użytkowania. Zobacz, na jakich materiałach budowlanych nie możesz oszczędzać.

Technologia budowy domu – czy zawsze można wybrać najtańszą

Dzisiaj większość technologii w równym stopniu umożliwia budowę domu ciepłego i trwałego. Od projektanta, a czasami od twoich preferencji zależy wybór najtańszego rozwiązania. Zanim podejmiesz decyzję, pamiętaj, że:

 • technologia jest częścią projektu. Wielkość pomieszczeń, konstrukcja dachu, rozstaw otworów mogą być ściśle związane z technologią. Dlatego decyzja o wyborze powinna zapaść na etapie projektu: niektóre zmiany technologii, na przykład zamiana technologii szkieletowej na tradycyjną i odwrotnie, wymagają opracowania całkowicie nowej dokumentacji;
 • jeśli chcesz wybudować dom i zamieszkać w nim w tym samym sezonie, wybierz taką technologię, żeby dom zdążył odeschnąć z wilgoci technologicznej;
 • bywa, że planowane wykończenie elewacji narzuca technologię. Na przykład, jeśli chcesz mieć elewację z cegły klinkierowej, lepiej wybierz ściany trójwarstwowe albo technologię szkieletową: warstwa zewnętrzna ściany jest wtedy jednocześnie warstwą elewacyjną.

Fundament domu

 • nie warto oszczędzać na materiałach na fundamenty: klasa betonu nie może być niższa niż w projekcie.
 • jeśli zaoszczędzisz na izolacji pionowej fundamentów, będziesz miał wilgoć w domu. 
 • nie warto oszczędzać na izolacji cieplnej pod podłogą na gruncie: jej brak powoduje ucieczkę ciepła.

Ściany zewnętrzne

 • nie zamieniaj materiałów przewidzianych w projekcie na inne, tańsze, jeśli mają one gorsze parametry cieplne i wytrzymałościowe. Zaoszczędzisz na materiałach budowlanych, ale ściany będą zimniejsze i mniej wytrzymałe.
 • w wypadku ścian warstwowych nie warto oszczędzać na ich ociepleniu. Za cienka izolacja to zimne ściany i większe opłaty za ogrzewanie domu.
 • materiały do ociepleń (również zaprawy, kleje i kotwy) stosuj z jednego systemu. Tylko wtedy uzyskasz gwarancję producenta.

Ściany działowe

 • nie oszczędzaj na izolacji akustycznej w ściankach działowych z płyt gipsowo-kartonowych, bo będziesz słyszał każde słowo z sąsiedniego pokoju.

Stropy

 • nie wolno samowolnie bez konsultacji z konstruktorem zmieniać rodzaju stropu przewidzianego w projekcie na strop wykonany w innej technologii. Może to być tańsze, ale niebezpieczne dla mieszkańców.
 • nie warto oszczędzać na izolacji akustycznej stropu nad parterem z tzw. pływającą podłogą. Jej brak pogorszy komfort użytkowania: na dole będzie słychać wszystkie odgłosy z góry.
 • jeśli zaoszczędzisz na izolacji cieplnej stropu między pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi, spowoduje to straty ciepła.

Dach

 • nie warto oszczędzać na ociepleniu dachu (jeśli poddasze jest użytkowe): cieńsza niż w projekcie warstwa ocieplenia spowoduje, że dom będzie zimniejszy.
 • oszczędność na folii dachowej i na przykład zastosowanie zwykłej folii budowlanej spowoduje, że w izolacji termicznej będzie gromadziła się wilgoć. Doprowadzi to do gnicia więźby dachowej.
 • nie warto oszczędzać na impregnacji drewna użytego na dach. Niezabezpieczone drewno jest bardziej podatne na rozwój pleśni i grzybów, mogą je także zniszczyć szkodniki.

Gdzie zaprojektować ściankę działową we wnętrzu - poradnik

Ścianki działowe wydzielają pomieszczenia z przestrzeni, są więc bardzo ważnym elementem...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wszystko o ścianach działowych z betonu...

Ściany z betonu komórkowego są trwałe, lekkie i odporne na uszkodzenia. Poznaj ich właściwości i...

15 wskazówek dla osób budujących dom z betonu...

Murowanie ścian z betonu komórkowego jest bardzo proste i można sobie z tym poradzić samodzielnie....

Ściana jedno-, dwu- czy trójwarstwowa? Wybieramy...

Podpowiadamy, z jakich materiałów zbudować ciepłe ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz...

Dach, elewacja i otoczenie domu z cegłą...

Podpowiadamy, jak zaprojektować i wykonać dach z dachówki ceramicznej, elewację klinkierową i...

Do czego można wykorzystać beton komórkowy?...

Mówiąc o betonie komórkowym, najczęściej myślimy o budowie ścian zewnętrznych naszego domu. Ale...

Akustyka ścian. Jak zbudować cichy mur z betonu...

Budując dom częściej zastanawiasz się nad izolacyjnością termiczną ścian niż nad ich izolacyjnością...