Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Beton komórkowy – materiał konstrukcyjny o wielkich możliwościach

Beton komórkowy – materiał konstrukcyjny o wielkich możliwościach

Autoklawizowany beton komórkowy jest najpopularniejszym materiałem stosowanych w konstrukcjach murowych w Polsce. Na świecie produkowany jest od ponad stu lat, a w Polsce od 60 lat. Budynki wybudowane z betonu komórkowego są znakomitym dowodem na to, że materiał ten ma wiele możliwości zastosowania jako trwały i pełnoprawny materiał konstrukcyjny.

Autor: Solbet

Budynek pozostawiony bez otynkowania na zimę w takim stanie może stać przez wiele sezonów (na uwagę zasługuję właściwe odprowadzenie wody z dachu)

Beton komórkowy jako materiał konstrukcyjny

Elementy murowe z autoklawizowanego betonu komórkowego produkowane są i wprowadzane do obrotu i stosowania w oparciu o normę zharmonizowaną PN-EN 771-4:2004/A1:2006 „Wymagania dotyczące elementów murowych. Część 4: Elementy murowe z autoklawizowanego betonu komórkowego”. Norma ta obejmuje beton komórkowy od gęstości 300 do gęstości 1000 kg/m3 oraz beton komórkowy w zakresie średniej klasy wytrzymałości na ściskanie dla elementów murowych wynosi od 1,5 MPa do 7 MPa. Zarówno klasy gęstości, jak i wytrzymałości na ściskanie określone są w załączniku krajowym ww. normy. Wg tej samej normy europejskiej EN 771-4 produkowane i wprowadzane są również elementy murowe w innych krajach europejskich.

Beton komórkowy klasyfikowany jest do materiałów konstrukcyjnych. Zakres wytrzymałości na ściskanie betonu komórkowego, chociaż nie jest on zbyt szeroki, pozwala realizować w bezpieczny sposób konstrukcje ścian nośnych i nienośnych w różnego rodzaju budynkach o zróżnicowanej konstrukcji i przeznaczeniu. Stosunkowo niewielka wytrzymałość na ściskanie wynika ze struktury tego materiału i związana jest ściśle z gęstością objętościową.

W praktyce poszczególne gęstości wykorzystuje się do wykonywania określonych rodzajów ścian:

  • nośne ściany jednowarstwowe: klasy gęstości 400 i niższe
  • nośne ściany warstwowe: klasa gęstości 600
  • ściany działowe: klasa gęstości 600
  • do ścian o wyższej wytrzymałości: klasy gęstości 700
  • pośrednie klasy gęstości, np. 500 jak i każde inne w zależności od sytuacji stosuje się w budownictwie np. przemysłowym, hale magazynowe, gdzie zawsze dobór elementów wykonuje się na zasadzie wymaganych parametrów izolacyjności cieplnej.
  • na ściany wypełniające stosuje się najpopularniejszy asortyment, czyli klasę gęstości 600 ale można stosować również inne klasy gęstości.

Przeczytaj dodatkowo:
Ściany jednowarstwowe – z czego i jak je budować?...

Wybór materiału i technologii na ściany, zwłaszcza konstrukcyjne, to jedna z najważniejszych decyzji...

Kronika budowy domu z betonu komórkowego H+H....

W cyklu "Muruj z Muratorem" dokumentowaliśmy krok po kroku budowę domu z betonu komórkowego firmy H+H....

Ściany z ceramiki - zasady murowania ścian

Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym krok po kroku pokazujemy, jak się muruje z ceramiki. Jaka...

Dlaczego ściany w budynkach pękają? Przyczyny...

Rysy i pęknięcia konstrukcji murów, podobnie jak elementów drewnianych i żelbetowych, są...

Czym kierujemy się wybierając materiał do budowy...

Poznaj wyniki badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Producentów Białych Materiałów...

Budownictwo przyszłości: jakie domy będą...

Branża budowlana rozwija się z każdym rokiem. Nowe rozwiązania i nowelizacje prawa powodują, że coraz...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.