Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Beton komórkowy – materiał konstrukcyjny o wielkich możliwościach

Beton komórkowy – materiał konstrukcyjny o wielkich możliwościach

Autoklawizowany beton komórkowy jest najpopularniejszym materiałem stosowanych w konstrukcjach murowych w Polsce. Na świecie produkowany jest od ponad stu lat, a w Polsce od 60 lat. Budynki wybudowane z betonu komórkowego są znakomitym dowodem na to, że materiał ten ma wiele możliwości zastosowania jako trwały i pełnoprawny materiał konstrukcyjny.

Autor: Solbet

Budynek pozostawiony bez otynkowania na zimę w takim stanie może stać przez wiele sezonów (na uwagę zasługuję właściwe odprowadzenie wody z dachu)

Beton komórkowy jako materiał konstrukcyjny

Elementy murowe z autoklawizowanego betonu komórkowego produkowane są i wprowadzane do obrotu i stosowania w oparciu o normę zharmonizowaną PN-EN 771-4:2004/A1:2006 „Wymagania dotyczące elementów murowych. Część 4: Elementy murowe z autoklawizowanego betonu komórkowego”. Norma ta obejmuje beton komórkowy od gęstości 300 do gęstości 1000 kg/m3 oraz beton komórkowy w zakresie średniej klasy wytrzymałości na ściskanie dla elementów murowych wynosi od 1,5 MPa do 7 MPa. Zarówno klasy gęstości, jak i wytrzymałości na ściskanie określone są w załączniku krajowym ww. normy. Wg tej samej normy europejskiej EN 771-4 produkowane i wprowadzane są również elementy murowe w innych krajach europejskich.

Beton komórkowy klasyfikowany jest do materiałów konstrukcyjnych. Zakres wytrzymałości na ściskanie betonu komórkowego, chociaż nie jest on zbyt szeroki, pozwala realizować w bezpieczny sposób konstrukcje ścian nośnych i nienośnych w różnego rodzaju budynkach o zróżnicowanej konstrukcji i przeznaczeniu. Stosunkowo niewielka wytrzymałość na ściskanie wynika ze struktury tego materiału i związana jest ściśle z gęstością objętościową.

W praktyce poszczególne gęstości wykorzystuje się do wykonywania określonych rodzajów ścian:

  • nośne ściany jednowarstwowe: klasy gęstości 400 i niższe
  • nośne ściany warstwowe: klasa gęstości 600
  • ściany działowe: klasa gęstości 600
  • do ścian o wyższej wytrzymałości: klasy gęstości 700
  • pośrednie klasy gęstości, np. 500 jak i każde inne w zależności od sytuacji stosuje się w budownictwie np. przemysłowym, hale magazynowe, gdzie zawsze dobór elementów wykonuje się na zasadzie wymaganych parametrów izolacyjności cieplnej.
  • na ściany wypełniające stosuje się najpopularniejszy asortyment, czyli klasę gęstości 600 ale można stosować również inne klasy gęstości.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
WIDEO: Ściany działowe z ceramiki poryzowanej -...

Kolejny odcinek naszego cyklu "Muruj z Muratorem". Jesteśmy na budowie domu z ceramiki poryzowanej ZCB...

Dlaczego ściany w budynkach pękają? Przyczyny...

Rysy i pęknięcia konstrukcji murów, podobnie jak elementów drewnianych i żelbetowych, są...

Projektowanie ciepłych ścian – aktualne wymagania...

Od początku 2014 r. obowiązuje w Polsce Dyrektywa 2010/31/UE dotycząca poprawy charakterystyki energetycznej...

Ścianka kolankowa. Jak ja zbudować z pustaków...

Ścianki kolankowe są budowane w większości nowych domów z poddaszem. Buduje się je lub podwyższa...

Ściany z bloczków wapienno-piaskowych. Murowanie...

W cyklu "Muruj z Muratorem" zobacz film o budowaniu ściany z bloczków wapienno-piaskowych. Dowiesz się...

Po czym poznać ciepłe ściany? Co oznaczają...

Jednym z celów współczesnego budownictwa mieszkaniowego jest ograniczenie strat ciepła...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.