Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Beton komórkowy – materiał konstrukcyjny o wielkich możliwościach

Beton komórkowy – materiał konstrukcyjny o wielkich możliwościach

Autoklawizowany beton komórkowy jest najpopularniejszym materiałem stosowanych w konstrukcjach murowych w Polsce. Na świecie produkowany jest od ponad stu lat, a w Polsce od 60 lat. Budynki wybudowane z betonu komórkowego są znakomitym dowodem na to, że materiał ten ma wiele możliwości zastosowania jako trwały i pełnoprawny materiał konstrukcyjny.

Beton komórkowy jako materiał konstrukcyjny

Elementy murowe z autoklawizowanego betonu komórkowego produkowane są i wprowadzane do obrotu i stosowania w oparciu o normę zharmonizowaną PN-EN 771-4:2004/A1:2006 „Wymagania dotyczące elementów murowych. Część 4: Elementy murowe z autoklawizowanego betonu komórkowego”. Norma ta obejmuje beton komórkowy od gęstości 300 do gęstości 1000 kg/m3 oraz beton komórkowy w zakresie średniej klasy wytrzymałości na ściskanie dla elementów murowych wynosi od 1,5 MPa do 7 MPa. Zarówno klasy gęstości, jak i wytrzymałości na ściskanie określone są w załączniku krajowym ww. normy. Wg tej samej normy europejskiej EN 771-4 produkowane i wprowadzane są również elementy murowe w innych krajach europejskich.

Autor: Solbet

Ściany nośne z betonu komórkowego - dowód na to, że beton komórkowy jest materiałem konstrukcyjnym

Beton komórkowy klasyfikowany jest do materiałów konstrukcyjnych. Zakres wytrzymałości na ściskanie betonu komórkowego, chociaż nie jest on zbyt szeroki, pozwala realizować w bezpieczny sposób konstrukcje ścian nośnych i nienośnych w różnego rodzaju budynkach o zróżnicowanej konstrukcji i przeznaczeniu. Stosunkowo niewielka wytrzymałość na ściskanie wynika ze struktury tego materiału i związana jest ściśle z gęstością objętościową.

W praktyce poszczególne gęstości wykorzystuje się do wykonywania określonych rodzajów ścian:

  • nośne ściany jednowarstwowe: klasy gęstości 400 i niższe
  • nośne ściany warstwowe: klasa gęstości 600
  • ściany działowe: klasa gęstości 600
  • do ścian o wyższej wytrzymałości: klasy gęstości 700
  • pośrednie klasy gęstości, np. 500 jak i każde inne w zależności od sytuacji stosuje się w budownictwie np. przemysłowym, hale magazynowe, gdzie zawsze dobór elementów wykonuje się na zasadzie wymaganych parametrów izolacyjności cieplnej.
  • na ściany wypełniające stosuje się najpopularniejszy asortyment, czyli klasę gęstości 600 ale można stosować również inne klasy gęstości.

Twierdzenie a priori, że materiał się nie nadaje, nie jest prawdą. Tak, jak w każdej innej sytuacji projektowej zastosowanie rozwiązań materiałowych powinno być poparte analizą projektową. W normach do projektowania konstrukcji murowych w Eurokodzie 6 - Projektowanie konstrukcji murowych Części 1-1 oraz ciągle aktualnej w stosowaniu normie PN-B 03002:2007 Konstrukcje murowe niezbrojone - Projektowanie i obliczanie, ujęte są również mury z autoklawizowanego betonu komórkowego. Dla tego rodzaju ścian podane są wszystkie współczynniki i parametry potrzebne do zaprojektowania ścian z betonu komórkowego.

Beton komórkowy - nie tylko materiał konstrukcyjny

Autoklawizowany beton komórkowy nie tylko pełni funkcję konstrukcyjną. Jest też materiałem o dobrych parametrach izolacyjności cieplnej. Cecha ta wynika z porowatej i jednorodnej struktury tego materiału. Szkielet materiałowy otoczony jest regularnymi porami powietrza. W przypadku betonu klasy gęstości 400 ok. 80% objętości betonu  komórkowego stanowią pory powietrza. To bardzo dużo. Ponieważ powietrze jest bardzo dobrym izolatorem ciepła, to mikropory i zawarte w nich powietrze decydują o dobrej izolacyjności cieplnej betonu komórkowego.

Im mniejsza gęstość objętościowa betonu komórkowego, tym lepsze parametry izolacyjności cieplnej. Zdolność  przewodzenia  ciepła  związana jest z masą objętościową oraz strukturą materiału, które uważa się za czynniki związane z materiałem.

Dom w stanie surowym. Czy mogę jeszcze zmienić ustawienie ścian działowych i inaczej zaplanować wnętrza?

Masz dom w stanie surowym, ale chciałbyś nieco inaczej rozplanować wnętrza? W niektórych...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
WIDEO: Bloczki silikatowe - coraz doskonalszy...

Bloczki silikatowe to znakomity materiał do budowy ścian. Materiał ma znakomite parametry wytrzymałościowe,...

Jak zbudować dom ciepły i suchy? Dwuwarstwowe...

Ściany zewnętrzne, chronią mieszkańców domu przed chłodem, zapewniają komfort, skuteczną izolację cieplną...

Bloczki i pustaki keramzytowe. Dom z keramzytu...

Keramzytobeton zapewnia trwały i zdrowy dom. Doskonała termoizolacyjność i energooszczędność ścian z...

Budowa domów energooszczędnych: zmniejszenie...

Współczesne budownictwo coraz śmielej dąży w kierunku ekologii i energooszczędności. Inwestorzy kładą nacisk...

Przygotowanie betonu lekkiego: zobacz zalecane...

Beton lekki ma znacznie lepszą izolacyjność cieplną, a sposoby jego wykonanie wcale nie są skomplikowane....

Budowa domu z bloczków silikatowych: poznaj fakty...

Zastanawiasz się czy warto wybudować dom z silikatów? Na rynku jest duże zróżnicowanie dostępnych materiałów...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.