| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Beton komórkowy - jakie wymiary bloczka wybrać? Sprawdź, co musisz wiedzieć przed zakupem

Beton komórkowy - jakie wymiary bloczka wybrać? Sprawdź, co musisz wiedzieć przed zakupem

Podjęliśmy już decyzję, że beton komórkowy będzie materiałem na ściany naszego nowego domu. Ale okazuje się, że trzeba wybrać jeszcze wymiary, gęstość i wytrzymałość bloczka. Liczba dostępnych opcji może przyprawić o zawrót głowy. Dowiedz się, jak wybrać produkt, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom.

Wybór konkretnego rodzaju bloczka powinniśmy rozpocząć od określenia interesującej nas gęstości. Jest to podstawowy parametr, którym różnią się poszczególne rodzaje elementów z betonu komórkowego. To właśnie z gęstości wynikają pozostałe właściwości użytkowe.

Na co wpływa gęstość betonu komórkowego?

Najważniejszą - z punktu widzenia inwestora – cechą, która wynika z gęstości, jest współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda). Im jest on niższy, tym materiał lepiej izoluje nasz dom przed zimnem i pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie. Betony komórkowe o niskich gęstościach mają najlepsze wartości współczynnika lambda, stąd bardzo dobrze nadają się do wykorzystania w budownictwie pasywnym i energooszczędnym.

Autor: H+H

Bloczki z betonu komórkowego można bardzo łatwo ciąć za pomocą piły

Jakie wymiary bloczka będą najlepsze?

Ponieważ od gęstości zależy izolacyjność termiczna betonu komórkowego, to tym samym ma to wpływ na potrzebną grubość bloczków. Dobór należy zacząć od odpowiedzi na pytanie – ilu warstwowe ściany planujemy wykonywać? Dla ścian jednowarstwowych, których nie chcemy już ocieplać, powinniśmy dobrać grubsze bloczki o niskiej gęstości. Przykładowo, aby spełnić obecne normy dotyczące współczynnika przenikania ciepła U, możemy zastosować elementy grubości 36,5 cm i gęstości 350 kg/m3. Ale gdy użyjemy bloczków o grubości 48 cm, uzyskamy współczynnik U dla ściany wynoszący 0,19 W/(m2·K), czyli spełniający normy już na rok 2021.

W przypadku ścian dwuwarstwowych, wymiary bloczków z betonu komórkowego możemy dobierać w zależności od planowanego ocieplenia. Jak samemu sprawdzić jaka grubość będzie dla nas odpowiednia? Wyliczając współczynnik U naszej planowanej ściany. Potrzebujemy do tego parametrów współczynnika lambda poszczególnych warstw. Weźmy przykładową ścianę złożoną z:

  • Betonu komórkowego o gęstości 500 kg/m3, grubości 24 cm i λ = 0,13 W/(m·K)
  • Styropianu o grubości 12 cm i λ = 0,038 W/(m·K)

Obliczamy tzw. opory cieplne poszczególnych warstw dzieląc ich grubość (liczoną w metrach) przez λ:

  • Beton komórkowy - 0,24 / 0,13 = 1,846 [m2·K/W]
  • Styropian - 0,12 / 0,038 = 3,158 [m2·K/W]

Sumujemy otrzymane wartości i liczymy ich odwrotność:

  • 1,846 + 3,158 = 5,004 [m2·K/W]
  • U = 1 / 5,004 = 0,20 [W/(m2·K)]

Obecnie, współczynnik U dla ścian nie może być wyższy niż 0,25 W/(m2·K). Od 1 stycznia 2017 r. będzie to 0,23 W/(m2·K), a od 2021 roku już tylko 0,20 W/(m2·K). Ściana, użyta do przykładu, spełnia normy, które wchodzą w życie dopiero za kilka lat.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Im niższa gęstość betonu komórkowego, tym lepsze jego parametry cieplne. Ale nie zawsze możemy wybrać bloczki o najmniejszej gęstości, z uwagi na ich wytrzymałość. Zgodnie z normą europejską, dotyczącą wyrobów z betonu komórkowego, elementy konstrukcyjne muszą mieć wytrzymałość co najmniej 1,5 N/mm2. Wszystkie dostępne na rynku produkty spełniają ten warunek. Musimy jednak sprawdzić w projekcie naszego domu, czy ściany nie zostały przewidziane do przenoszenia większych obciążeń. Jeśli tak – trzeba wybrać bloczki o wyższej gęstości i wytrzymałości.

Również izolacyjność akustyczna zależy od gęstości betonu komórkowego. Dlatego, jak najbardziej uzasadnione jest stosowanie do wewnętrznych ścian działowych, bloczków o wyższej gęstości. Wewnątrz domu nie potrzebujemy już doskonałej izolacji cieplnej, natomiast warto skutecznie oddzielić od siebie sąsiadujące pomieszczenia. Komfort mieszkania będzie o wiele wyższy, jeśli nie będziemy słyszeć w sypialni odgłosów dochodzących z salonu czy pokoju dziecięcego.

WARTO WIEDZIEĆ

Wybierz odpowiednią szerokość ściany wykonanej z betonu komórkowego

Dobór szerokości bloczka z betonu komórkowego należy przeprowadzić równolegle z wyborem jego gęstości. Z uwagi na wykorzystywaną w przypadku betonu komórkowego doskonałą izolacyjność termiczną, te dwa parametry są ściśle ze sobą związane. Schematyczne podejście do projektowania i wykonywania ścian murowanych utrwalił „standardową” szerokość ścian, a co za tym idzie szerokość bloczków z betonu komórkowego, o wartości 24,0 cm. Natomiast w asortymencie Systemu Budowy H+H znaleźć można „cienkie” bloczki od szerokości 11,5 cm aż po „najgrubsze” o szerokości 48,0 cm. Dobór szerokości bloczka zależy oczywiście od tego, w jakiej ścianie chcemy go użyć, czy jest to ścianka działowa nieprzenosząca obciążeń, czy ściana zewnętrzna odpowiedzialna pod względem cieplnym.

Na wewnętrzne, nienośne ścianki działowe wystarczy bloczek o szerokości 11,5 cm H+H Gold+ 4,0-500. Wytrzymałość na ściskanie i izolacyjność akustyczna tej klasy betonu komórkowego jest dla ścianek działowych w zupełności wystarczająca. Szerokość bloczka na ściany zewnętrzne zależy przede wszystkim od przyjętego typu przegrody. Na ściany zewnętrzne, jednowarstwowe, które zakładają brak dodatkowej izolacji termicznej, należy wybrać produkt o dużej szerokości np. 42,0 czy 48,0 cm wykonany z klasy H+H Gold+ 2,0-350 lub H+H Gold+ 2,5-400. Z kolei na ściany zewnętrzne, dwuwarstwowe optymalnym rozwiązaniem jest bloczek klasy H+H Gold+ 2,5-400 o szerokości 30,0 cm. Ocieplony izolacją termiczną ze styropianu o gr. 10,0 cm tworzy doskonałą ścianę zewnętrzną o współczynniku przenikania ciepła UC(max) = 0,18 W/(m2·K), który spełnia już teraz wymogi przewidziane w normach technicznych na 2021 rok (UC(max) ≤ 0,20 W/(m2·K)).

Elementy o różnej dokładności wykonania

Bloczki z betonu komórkowego są klasyfikowane w trzech kategoriach dokładności wymiarowej. Odmiana GPLM charakteryzuje się największymi dopuszczalnymi różnicami wymiarów między elementami. Wynoszą one od 3 do 5 milimetrów. Produkty z tej kategorii przeznaczone są do murowania na spoinę zwykłą.

Obecnie jednak, większość wyrobów produkowana jest w klasach wyższych. Odmiana TLMA dopuszcza odchyłki wymiarowe na poziomie 2-3 milimetrów, a TLMB zaledwie 1-1,5 mm. Bloczki z obu tych kategorii, można już murować na cienkie spoiny. Jest to bardzo szybka, łatwa i wygodna forma budowy. Dzięki zmniejszeniu warstwy zaprawy, ściana będzie cieplejsza, ponieważ straty ciepła przez zwykłe, grube spoiny mogą być bardzo duże. Dodatkową zaletą murowania na cienkie spoiny jest zmniejszenie zapotrzebowania na zaprawę.

Autor: H+H

Murowanie na cienkie spoiny przyspiesza pracę i oszczędza zaprawę

Dodatki, które ułatwią murowanie

Większość bloczków z betonu komórkowego jest już wyposażona przez producentów w system montażu „pióro‑wpust”. Takie rozwiązanie, pozwala murować bez wypełniania spoiny pionowej między elementami. Dzięki temu, budowa może przebiegać szybciej, a my zyskujemy kolejne oszczędności na zaprawie. Ponadto, dzięki wyeliminowaniu spoin pionowych, elementy będą do siebie ściśle przylegać. Ściana będzie bardziej jednorodna, a co za tym idzie – cieplejsza i pozbawiona mostków termicznych.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Beton komórkowy – materiał do budowy ciepłych i...

Jakie cechy sprawiają, że beton komórkowy jest tak chętnie wybierany przez inwestorów? Co...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Silikaty

Bloczki silikatowe mają zbyt niską izolacyjność cieplną, aby dało się z nich budować ściany jednowarstwowe. Z...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Keramzytobeton...

Keramzytobeton i beton komórkowy (gazobeton), to betony lekkie. Buduje się z nich ciepłe ściany...

Zaprawa tradycyjna czy cienkowarstwowa. Jak...

Wybierając beton komórkowy, jako materiał na ściany naszego domu, możemy nie być świadomi tego, że to...

Domy energooszczędne. Jak zbudować dom...

Ogrzewanie domu pochłania rocznie aż 70% kosztów przeznaczonych na jego użytkowanie. To daje do...

Do czego można wykorzystać beton komórkowy?...

Mówiąc o betonie komórkowym, najczęściej myślimy o budowie ścian zewnętrznych naszego domu. Ale...