| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Remont starego domu: jak ocieplić dom od wewnątrz, zachowując elewację

Remont starego domu: jak ocieplić dom od wewnątrz, zachowując elewację

Są ludzie, którzy doceniają piękno starych budowli – domów, młynów, wiatraków, stodół itp. - i chcą je modernizować. Podstawowym problemem, gdy decydujesz się na remont starego domu, jest zwykle poprawne ocieplenie domu od wewnątrz. Szczególnie jeśli chcesz zachować oryginalną elewację.

Autor: Piotr Mastalerz

„Zabytek” to nie tylko budynek czy ruiny, które są pod opieką konserwatora zabytków i bez którego zgody nic w nich nie można zmienić. Może to też być fragment starego budynku gospodarczego, którego niepowtarzalny styl wart jest zachowania. W tym przypadku ściany starej obory posłużyły jako podstawa całkiem sporego domu, w którym udało się połączyć tradycję z nowoczesnością

Zgłoś swój remont i wygraj!

Ktoś, kto chce ratować czy dostosować zabytek czy inny stary budynek do nowych funkcji, na pewno nie należy do osób tuzinkowych. Trzeba bowiem mieć sporo odwagi, żeby wybrać tak nietypową drogę do posiadania domuobojętnie: domu letniego czy domu całorocznego. O wiele łatwiej i taniej byłoby przecież kupić standardowy projekt i wybudować dom, jakich są setki. Gra jest jednak warta świeczki – gdy realizacja pomysłu ratowania starego budynku zakończy się sukcesem, powstanie atrakcyjny dom, który będzie podziwiany przez wszystkich.

Ocieplanie ścian od środka

Oczywiście ocieplenia ścian od wewnatrz nie robi się w pałacach z freskami oraz sztukateriami na ścianach i sufitach, bo tych się w ogóle nie ociepla. W ten sposób można ocieplać ściany starych drewnianych chałup, murowanych lub kamiennych domów czy zabudowań gospodarczych, które chcemy dostosować do zamieszkania. Dzięki temu można zachować oryginalną elewację. Typowe ocieplanie ścian od strony zewnętrznej należy zarezerwować dla nowych, dobudowywanych części domu.
To, jak ocieplać ściany od środka, zależy od tego, z jakiego materiału są one wykonane. W inny sposób trzeba postępować, gdy ściany są z kamienia lub cegły klinkierowej, w inny – gdy ściany są z bali, muru pruskiego czy gliny. Przy ocieplaniu domu od wewnątrz trzeba bowiem uwzględnić paroprzepuszczalność ściany.

Ocieplanie paroprzepuszczalnych ścian od wewnątrz

W budynkach zabytkowych - jeślu chce się zachować oryginalną elewację - ściany zewnętrzne o konstrukcji drewnianej, a także murowane z cegły lub z gliny należy ocieplać wełną mineralną. Trzeba wtedy od strony wewnętrznej wybudować dodatkowe ściany szkieletowe (rysunek poniżej - Ocieplenie ściany z bali od wewnątrz).

Konstrukcję dodatkowych ścianek szkieletowych do zamocowanie wełny mineralnej najwygodniej wykonać z drewna w taki sposób jak ściany „kanadyjczyka”. Są to ramy o wysokości kondygnacji z czterostronnie struganymi słupkami rozstawionymi co 60 cm. Ściany te ustawia się w odległości 2-3 cm od ścian budynku. Powstała w ten sposób szczelina koniecznie musi być wentylowana, dlatego w dolnej części ściany zwykle wierci się otwory średnicy 20 mm w rozstawie co 50-100 cm. Góra szczeliny często pozostaje otwarta lub jest połączona na przykład z przestrzenią strychu. Najlepiej, aby sumaryczny przekrój otworów wentylacyjnych u góry ściany był większy niż u dołu.

Jeszcze przed ustawieniem ścianki szkieletowej w pionie do słupków (od strony szczeliny) mocuje się siatkę, drut wiązałkowy lub wysokoparoprzepuszczalną izolację wiatroszczelną (zwykle konieczna w ścianach z bali). Dzięki temu będziemy mieć pewność, że przy wypełnianiu konstrukcji izolacją termiczną szczelina nie zostanie zatkana.

Natomiast płyty wełny mineralnej od strony pomieszczeń muszą być jeszcze szczelnie osłonięte paroizolacją. Trzeba przy tym pamiętać o tym, że mocowanie paroizolacji do drewnianej konstrukcji ściany tylko zszywkami jest niewystarczające – połączenia trzeba jeszcze zakleić taśmą samoprzylepną. Dopiero wtedy można mocować okładzinę wewnętrzną, na przykład płyty gipsowo-kartonowe na ruszcie lub boazerię.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Ocieplenie ściany z bali od wewnątrz

WAŻNE

Do wypełniania ścianek szkieletowych nie należy stosować styropianu, ponieważ praktyka dowodzi, że o ile sztywne płyty styropianu (o fazowanych krawędziach) można z dużą precyzją ułożyć na podłodze lub ścianach zewnętrznych, to wciskanie ich pomiędzy elementy rusztu drewnianego lub stalowego daje o wiele gorsze rezultaty, bo utworzona powłoka nie będzie szczelna.

Ocieplanie od wewnątrz ścian o niewielkiej paroprzepuszczalności

Ściany zewnętrzne z kamienia czy ściany zewnętrzne z cegły wysokiej jakości (dobrze wypalona, o małej nasiąkliwości i niewielkiej paroprzepuszczalności) można ocieplać w taki sam sposób jak ściany paroprzepuszczalne. Wentylowana szczelina powietrzna będzie wtedy dawać gwarancję, że wełna mineralna pozostanie sucha i zachowa wysokie parametry termoizolacyjne.

Jednak taniej i łatwiej jest wykonać ocieplenie ściany o niewielkiej paroprzepuszczalności bez wentylowanej pustki powietrznej. Do takich ścian wystarczy dostawić ściankę gipsowo-kartonową (rysunek poniżej - Ocieplenie ściany z cegły od wewnątrz). Trzeba wtedy zrobić podwójny ruszt z drewnianych listew, a nie z profili stalowych, które stanowiłyby mostki termiczne. Równocześnie układa się płyty wełny mineralnej.

Następnie do rusztu zszywkami i taśmą samoprzylepną mocuje się paroizolację i montuje płyty gipsowo-kartonowe. Podczas pracy szczególną uwagę trzeba zwrócić na staranne uszczelnienie ścianki na całym obwodzie, tak aby para wodna nie mogła zawilgocić izolacji. To ryzyko zostanie zmniejszone, gdy wszystkie pomieszczenia będą miały sprawnie działającą wentylację. Najlepiej, żeby była to wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna. Niestety, są to rozwiązania drogie. Wentylacja grawitacyjna też może być skuteczna, pod warunkiem że wymienione lub uszczelnione okna zostaną wyposażone w nawiewniki o odpowiednio dobranej wielkości.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Ocieplenie ściany z cegły od wewnątrz

Przeczytaj dodatkowo:
Wyburzanie ścian - jak bezpiecznie przeprowadzić...

Z pomysłem wyburzania ścian spotykamy się zarówno podczas remontu, jak i podczas aranżacji wnętrza...

Rozbudowa domu i nowy podział wnętrz

W domu kostce z lat 50. zamieszkanym przez dwie rodziny właściciele postanowili przeprowadzić remont...

Ocieplenie domu płytami Thermano - dlaczego...

Thermano to rodzaj izolacji poliuretanowej stosowanej do ocieplania budynków. Jej zalety to skuteczne...

Adaptacja poddasza – od planu do realizacji

Wiele strychów można przerobić na atrakcyjne mieszkania. Taki potencjał mają zarówno...

Które prace remontowe wymagają zgłoszenia lub...

Prace remontowe i modernizacyjne należy przeprowadzić zgodnie z prawem. Niektóre wymagają zgłoszenia,...

Udany remont starego domu. Nowy konkurs...

W Polsce jest wiele domów do remontu. Często przywrócenie im świetności wydaje się bardzo...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.