| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Remont domu. Porady, jak znaleźć dobrych fachowców

Remont domu. Porady, jak znaleźć dobrych fachowców

Remont domu, nawet najprostszy, nie uda się bez dobrego wykonawcy. Przy remontach domów wiążacych się ze zmianami konstrukcji i kształtu budynku przyda się inżynier budowalny i architekt. Radzimy, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze wykonawcy, gdzie szukać solidnej ekipy oraz co powinno znaleźć się w umowie z wykonawcą. Podpowiadamy też, do czego w trakcie remontu domu przydadzą się usługi inżyniera i architekta.

Autor: Robert Szarapka

Remont - kryteria wyboru wykonawcy

Remont domu warto zaplanować wcześniej i z wyprzedzeniem szukać wykonawcy,­ ponieważ o dobre ekipy nie jest łatwo. Chcąc przeprowadzić remont latem, powinniśmy szukać firmy remontowej już zimą. Nie powinno być natomiast problemu z wynajęciem ekipy na sezon zimowy.

Najlepszym sposobem na znalezienie solidnej firmy jest wywiad wśród znajomych. Najlepsi są zazwyczaj wykonawcy z polecenia. Jeżeli nie możemy skorzystać z rekomendacji znajomych, pozostaje nam szukanie ekipy z ogłoszenia. W takiej sytuacji musimy być czujni. Powinna to być firma, która ma siedzibę, telefon, stronę internetową, adres e-mail, numer REGON. Ważną informacją będzie również to, jak długo działa na rynku.

Kiedy już upatrzymy interesującą nas firmę wykonawczą, należy się z nią skontaktować i zadać jej kilka ważnych pytań: w jakiej dziedzinie się specjalizuje i na jakich materiałach pracuje. Warto też poprosić ją o uzasadnienie, dlaczego wybiera parkiety, kleje czy farby akurat tego, a nie innego producenta. Jeśli otrzymamy mądrą i przekonującą odpowiedź, będziemy mieć pewność, że się na tym zna.

Eksperci radzą, by do remontów zatrudniać wykonawców specjalizujących się w konkretnym segmencie rynku. Należy unikać firm, które oferują kompleksowe usługi (od parkietu i wstawiania okien po położenie glazury czy terakoty), czyli podejmujących się wszystkich prac, na jakie panuje aktualnie zapotrzebowanie. Zatrudniając kilka ekip o wąskich specjalizacjach, możemy liczyć na dokładniejsze wykonanie robót. Aczkolwiek nie jest to regułą. Są oczywiście firmy bardzo dobrze realizujące kompleksowe zlecenia.

Trzeba też uważać na takie, które ustalają cenę robocizny tylko na podstawie informacji zebranych w czasie rozmowy telefonicznej. Rzetelna, szanująca się firma, zanim przedstawi kosztorys, sprawdzi miejsce remontu i określi, jaki rodzaj materiałów będzie najodpowiedniejszy.

Dodatkowym kryterium wyboru ekipy może być sprawdzenie, czy osoby pracujące w niej ukończyły szkolenia. Takie kursy organizuje wielu producentów materiałów budowlanych.

Firmy remontowe są zrzeszone też w stowarzyszeniach branżowych, na przykład parkieciarzy, dekarzy, tynkarzy czy glazurników, i również te organizacje podnoszą wiedzę i umiejętności pracowników.

Na koniec ważna rada. Na wykonawcach nie warto oszczędzać! Najlepsi fachowcy znają swoją wartość i nie są tani!

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Inżynier i architekt - dlaczego są potrzebni przy remoncie

Bez inżyniera budowlanego nie obejdzie się wówczas, gdy remont będzie choćby w niewielkim stopniu wiązał się ze zmianami obciążenia konstrukcji lub jej budowy. Oceni on na przykład, czy więźba utrzyma nowe cięższe pokrycie, stwierdzi, czy nowa ściana nie obciąży zanadto stropu, wyda opinię dotyczącą sposobu poszerzenia otworu drzwiowego.
Specjalista sporządzi projekt, w którym znajdą się sposób zabezpieczenia budynku na czas prac oraz rysunki poszczególnych rozwiązań.

Przy dużych operacjach w obrębie konstrukcji inżynierowi będzie potrzebny projekt domu. Jeśli go nie mamy, konieczna będzie najpierw inwentaryzacja. On sam ją przeprowadzi, zazwyczaj za dodatkową opłatą. Inwentaryzacja pomoże mu uzyskać te dane, których szukałby w projekcie.

Jeżeli budynek w wyniku remontu ma zmienić swój kształt, warto najpierw skonsultować planowane zmiany z architektem. Może on wykonać dla nas komputerową wizualizację budynku uwzględniającą zmiany, abyśmy naocznie przekonali się, jak wpłyną na jego wygląd. Jeśli stwierdzimy, że budynek nie straci po nich swojego uroku, śmiało przystąpmy do przeróbki. W innym przypadku poradźmy się, jak można zminimalizować niekorzystne skutki liftingu.

Projekt budowlany i projekt instalacji elektrycznej będą potrzebne zawsze, gdy prace remontowe wymagają pozwolenia na budowę. Taką dokumentację trzeba dołączyć do wniosku.

Remontujesz - podpisuj umowy z wykonawcami

Gdy zdecydujemy się już na ekipę, która jest godna zaufania, przychodzi czas na podpisanie umowy z wykonawcą. Musi ona zawierać trzy podstawowe zapisy:

  • wykaz prac, które mają być wykonane w ramach podanej ceny;
  • termin rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych prac remontowych;
  • koszt robót.

Oprócz tego powinny się w niej znaleźć ceny wszelkich dodatkowych usług, które przewidujemy. W umowie z wykonawcą musi być jasno postawiona sprawa odpowiedzialności za przekroczenie terminów i ewentualne fuszerki.

Istotna jest także gwarancja na wykonane prace. Zazwyczaj udzielana jest na trzy lata. Przez ten czas wykonawca zobowiązuje się usuwać nieodpłatnie wszelkie usterki wynikłe z jego błędów.

Pozostaje też drażliwa kwestia zaliczek. Karygodną, lecz powszechną praktyką jest pobieranie zaliczki, umawianie się na konkretny termin prac i znikanie. Nieuczciwe firmy, gdy mają już pieniądze w kieszeni, wiedzą, że inwestor nie zrezygnuje z ich usług, i mogą spokojnie kończyć rozgrzebane wcześniej zlecenia. Kiedy uporają się z innymi klientami, wrócą z przeprosinami, ewentualnie udzielą jakiegoś rabatu. O ile to więc możliwe, nie płaćmy zaliczek.

Przeczytaj dodatkowo:
Przebudowa domu na zgłoszenie, a zakres obszaru...

W jakich okolicznościach możemy przeprowadzić przebudowę domu jednorodzinnego w oparciu o zgłoszenie? Jakie...

Remont domu jednorodzinnego. Przebudowa budynku

Ze wszystkich remontów, przebudowa lub rozbudowa domu uchodzą za zadania nabardziej wymagające....

Które prace remontowe wymagają zgłoszenia lub...

Prace remontowe i modernizacyjne należy przeprowadzić zgodnie z prawem. Niektóre wymagają zgłoszenia,...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

15 TOP metamorfoz remontowych Remont Roku 2016

W styczniu 2016 roku wystartowała pierwsza edycja konkursu Remont Roku. Uczestnicy przesyłali projekty i...