| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Budynek gospodarczy zmieniony na budynek mieszkalny. Udana przebudowa domu

Budynek gospodarczy zmieniony na budynek mieszkalny. Udana przebudowa domu

Przebudowa budynku gospodarczego na budynek mieszkalny może przynieść zaskakujący efekt. Zobacz, jak stary magazyn zamienił się w piękny pensjonat.

Budynek z początku ubiegłego wieku zyskał nowe przeznaczenie. Na początku były w nim obora i stodoła, potem magazyn.  Były w nim przechowywane najróżniejsze nieużywane już sprzęty. Jednak takie przeznaczenie budynku, który po remoncie mógł się stać atrakcyjny architektonicznie, bolało właścicieli. Ściany wzniesione z kamienia polnego i cegły, łukowo zwieńczone okna, duże wrota oraz niewielka odległość (zaledwie 30 m) od jeziora – wszystko to kusiło, by przebudować go na pensjonat. Aby dobrze się sprawdził w nowej roli, konieczne były podniesienie piętra i gruntowny remont. Przebudowa była zakrojona na dużą skalę, ale zachowała charakter i urok zastanej architektury z początku ubiegłego wiek.

Podniesienie dachu

Najpoważniejszą zmianą było podniesienie dachu budynku o 80 cm. Dzięki temu powstało piętro, na którym dziś są pokoje gościnne. W ten sposób zaadaptowano 115 m2 nieużytkowanej powierzchni. Poza tym budynek wydłużono o 3,6 m w kierunku jeziora, zwiększając powierzchnię zarówno parteru, jak i piętra o 18,5 m2. Podczas rozbudowy zostały wymienione konstrukcja i pokrycie dachu. Zachowano przy tym pierwotny kąt nachylenia połaci (41o) i wybrano ten sam co wcześniej rodzaj dachówki – ceramiczną karpiówkę. Ułożono ją tak, jak leżała poprzednia – w koronkę.

Autor: CDF Architekci

Część bryły dobudowana od strony ściany szczytowej nie kłóci się z dawną architekturą i dużymi przeszkleniami otwiera na jezioro

Ściany trójwarstwowe

Aby nowo dobudowane fragmenty ścian nie odróżniały się od starych, są trójwarstwowe, licowane ręcznie formowaną cegłą pełną. Jedynie ściany części dobudowanej od strony jeziora mają elewację wykończoną drewnem. Także strop między parterem i poddaszem wyremontowano, zachowując jego oryginalną konstrukcję – odcinkową, wspartą na żeliwnych belkach i słupach. Elementy żeliwne zostały oczyszczone oraz zakonserwowane. Oczyszczono także ceglane sklepienia odcinkowe, a następnie wykończono je warstwą jastrychu i na koniec deskami. Dzięki temu przebudowany budynek nie tylko z zewnątrz przypomina o swojej historii.

WIDEO: Jak profesjonalnie zburzyć ścianę działową

Kupujesz mieszkanie albo dom i chcesz zmienić układ wnętrza? Można zburzyć ściany działowe. Trzeba...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Budynek gospodarczy. Adaptacja poddasza na cele...

Adaptacja poddasza w budynku gospodarczym może dać ciekawy rezultat. Stare dachy są bowiem zazwyczaj dość...

Kompleksowy remont łazienki krok po kroku

Łazienka niszczy się szybko – po kilku latach wymaga odnowienia, a po kilkunastu potrzebuje...

Dom jak nowy

Wiele starych domów ma niesamowity potencjał. Cała sztuka polega na tym, by podczas remontu wydobyć z...

Udany remont starego domu. Nowy konkurs...

W Polsce jest wiele domów do remontu. Często przywrócenie im świetności wydaje się bardzo...

Remont mieszkania po polsku. Ile wydajemy na...

Większość Polaków planuje remont mieszkania na miesiące letnie. Z reguły prace remontowe...

Wyburzanie ścian - jak bezpiecznie przeprowadzić...

Z pomysłem wyburzania ścian spotykamy się zarówno podczas remontu, jak i podczas aranżacji wnętrza...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.