| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Budynek gospodarczy zmieniony na budynek mieszkalny. Udana przebudowa domu

Budynek gospodarczy zmieniony na budynek mieszkalny. Udana przebudowa domu

Przebudowa budynku gospodarczego na budynek mieszkalny może przynieść zaskakujący efekt. Zobacz, jak stary magazyn zamienił się w piękny pensjonat.

Budynek z początku ubiegłego wieku zyskał nowe przeznaczenie. Na początku były w nim obora i stodoła, potem magazyn.  Były w nim przechowywane najróżniejsze nieużywane już sprzęty. Jednak takie przeznaczenie budynku, który po remoncie mógł się stać atrakcyjny architektonicznie, bolało właścicieli. Ściany wzniesione z kamienia polnego i cegły, łukowo zwieńczone okna, duże wrota oraz niewielka odległość (zaledwie 30 m) od jeziora – wszystko to kusiło, by przebudować go na pensjonat. Aby dobrze się sprawdził w nowej roli, konieczne były podniesienie piętra i gruntowny remont. Przebudowa była zakrojona na dużą skalę, ale zachowała charakter i urok zastanej architektury z początku ubiegłego wiek.

Podniesienie dachu

Najpoważniejszą zmianą było podniesienie dachu budynku o 80 cm. Dzięki temu powstało piętro, na którym dziś są pokoje gościnne. W ten sposób zaadaptowano 115 m2 nieużytkowanej powierzchni. Poza tym budynek wydłużono o 3,6 m w kierunku jeziora, zwiększając powierzchnię zarówno parteru, jak i piętra o 18,5 m2. Podczas rozbudowy zostały wymienione konstrukcja i pokrycie dachu. Zachowano przy tym pierwotny kąt nachylenia połaci (41o) i wybrano ten sam co wcześniej rodzaj dachówki – ceramiczną karpiówkę. Ułożono ją tak, jak leżała poprzednia – w koronkę.

Autor: CDF Architekci

Część bryły dobudowana od strony ściany szczytowej nie kłóci się z dawną architekturą i dużymi przeszkleniami otwiera na jezioro

Ściany trójwarstwowe

Aby nowo dobudowane fragmenty ścian nie odróżniały się od starych, są trójwarstwowe, licowane ręcznie formowaną cegłą pełną. Jedynie ściany części dobudowanej od strony jeziora mają elewację wykończoną drewnem. Także strop między parterem i poddaszem wyremontowano, zachowując jego oryginalną konstrukcję – odcinkową, wspartą na żeliwnych belkach i słupach. Elementy żeliwne zostały oczyszczone oraz zakonserwowane. Oczyszczono także ceglane sklepienia odcinkowe, a następnie wykończono je warstwą jastrychu i na koniec deskami. Dzięki temu przebudowany budynek nie tylko z zewnątrz przypomina o swojej historii.

WIDEO: Jak profesjonalnie zburzyć ścianę działową

Kupujesz mieszkanie albo dom i chcesz zmienić układ wnętrza? Można zburzyć ściany działowe. Trzeba...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Duża zmiana niewielkim kosztem, czyli metamorfoza...

Czas na wymianę starych nieszczelnych okien? Można przy tej okazji je powiększyć. Jeśli nowe będą tej samej...

Kompleksowy remont łazienki krok po kroku

Łazienka niszczy się szybko – po kilku latach wymaga odnowienia, a po kilkunastu potrzebuje...

Przebudowa domu na zgłoszenie, a zakres obszaru...

W jakich okolicznościach możemy przeprowadzić przebudowę domu jednorodzinnego w oparciu o zgłoszenie? Jakie...

Konkurs Remont Roku 2017

Planujesz remont domu lub mieszkania? Weź udział w konkursie! Nagroda główna zostanie przyznana w...

Zalanie domu. Jak przeprowadzic naprawę tynku,...

Zalanie domu lub zalanie mieszkania to nieprzyjemne wydarzenia. Dowiedz się, jak powinna wyglądać naprawa...