| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Kiedy zmiany w projekcie gotowym mają sens? Adaptacja projektu na konkretnym przykładzie

Kiedy zmiany w projekcie gotowym mają sens? Adaptacja projektu na konkretnym przykładzie

Duże zmiany w projekcie gotowym raczej nie mają sensu. Projekt gotowy to bowiem przemyślana i spójna propozycja domu. Zobacz na konkretnym przykładzie, jak zmodyfikowano gotowy projekt domu Murator M03a. Sprawdź, kiedy adaptacja projektu jest sensowna.

Projekt domu Moje miejsce - Murator M03a

Młode małżeństwo z dwójką dzieci zdecydowało się na dom, by uciec z wieżowca. Wybrali dom jednorodzinny. Spodobał im się projekt Murator M03a – Moje miejsce – wariant I. To dom z poddaszem użytkowym o powierzchni użytkowej 116,3 m2 (netto 150,3 m2). Budują go drugi sezon. Chcą już zakończyć pierwszy etap (o powierzchni 77,9 m2). Wykończenie poddasza, czyli etap II, zostawili na później.

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Moje miejsce - Murator M03a projekt

Autor: Andrzej T. Papliński

Moje miejsce - Murator M03a realizacja projektu

1. Przejście z garażu do domu kosztem łazienki?

Ilona i Włodzimierz bardzo długo zastanawiali się, czy akceptują to, że nie ma przejścia z garażu do domu. Rozważali nawet możliwość poświęcenia łazienki na korytarz do garażu. To, czy garaż powinien być połączony z domem, czy nie, zależy od preferencji inwestorów. Niektórzy wolą mieć takie przejście, bo wygodniej i nie trzeba wychodzić za każdym razem na zewnątrz. Inni są radzi, gdy przejścia nie ma, bo spaliny z garażu nie przedostają się do domu.Wśród projektów Muratora można znaleźć obydwa rozwiązania i wybrać najlepsze dla siebie.

Rezygnacja z dużej łazienki po to, by zrobić korytarz łączący garaż z domem, to raczej zły pomysł. Dlaczego? Po I etapie ma być użytkowany tylko parter domu. Dla trzyosobowej rodziny pozostałaby jedna mała łazienka, z której korzystaliby również goście. Musiałaby się tam zmieścić kabina prysznicowa (kosztem zmniejszenia sąsiedniej sypialni). Wariant likwidacji łazienki można rozważyć, gdy dom uzyska poddasze użytkowe. Znajdzie się tam jeszcze jedna łazienka. Wtedy ewentualnie tę przy garażu można zamienić na pomieszczenie przechodnie, ale lepiej na spiżarnię, schowek, nie korytarz.

2. Okna szczytowe na piętrze – niezbędne?

Inwestorzy zastanawiali się, czy na poddaszu wystarczą tylko okna dachowe. Nie ma okien w szczytach. Czy nie będzie za ciemno? Według eksperta ilość światła wpadającego do pomieszczeń oblicza się na podstawie przepisów budowlanych – stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi powinien wynosić 1:8. Jest zatem na pewno wystarczająca. Nie wszystkim odpowiadają wyłącznie okna połaciowe, ale też dla wielu właśnie one decydują o urokliwości poddasza. W tym projekcie okien w ścianach szczytowych nie może być, bo z jednej strony jest dach od garażu, z drugiej zadaszenie tarasu. Warto wiedzieć, że w ofercie handlowej są różne okna połaciowe, również umożliwiające swobodne wyglądanie na zewnątrz, są nawet balkony. Najlepiej, gdyby inwestorzy odwiedzili domy, w których poddasze oświetlają okna połaciowe. Taka wizyta pozwoliłaby im wyrobić sobie zdanie.

3. Jaka więźba będzie najlepsza na Żuławy?

Projekt jest powtarzalny, ale przecież nie wszędzie panują takie same warunki klimatyczne. Inne obciążenia dachu są w górach, inne nad morzem.  Kiedy Ilona i Włodzimierz kupili już więźbę, doszli do wniosku, że należało zaadaptować ją do warunków pogodowych.

Konstrukcja w projektach gotowych jest projektowana zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami dla wybranego rejonu Polski. Z norm wynikają określone obciążenia, a z nich wymiary elementów więźby. W projekcie przyjęto obciążenia dla okolic Warszawy. Na większości terenów Polski taka więźba będzie wystarczająca. Dla niektórych rejonów mogłaby być mniejsza. W takim przypadku w ramach adaptacji projektu więźbę można przeliczyć i odchudzić.

Jeśli dom miałby stanąć w miejscu, gdzie obciążenia według normy są większe, obowiązkiem architekta adaptującego jest zlecenie przeliczenia konstrukcji. W przypadku „Mojego miejsca” jest jeszcze inna przyczyna pogrubienia przekrojów belek. Zdecydowano nie wprowadzać dodatkowych podpór pod krokwie, by przestrzeń poddasza całkowicie uwolnić od słupów. Takie rozwiązanie umożliwia dowolne zagospodarowanie poddasza i nie wymaga dodatkowych wzmocnień stropu nad parterem pod podpory konstrukcji dachowej. Zastosowanie innej konstrukcji więźby dałoby może mniejsze przekroje, ale też dodatkowy koszt wzmocnienia stropu i słupów.

Dom z garażem na 1 lub 2 samochody - warianty projektu gotowego

Szukając projektu domu, przeglądamy zazwyczaj setki katalogów. Zdarza się wtedy czasem, że...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
12 najpopularniejszych filmów murator.tv w 2016...

Telewizja Budowlana Muratora - murator.tv to ponad 100 godzin filmów poradnikowych. Zobacz i obejrzyj...

Prawo budowlane po zmianach wprowadzonych w...

Ustawa prawo budowlane reguluje wszelkie kwestie związane ze wszystkimi etapami budowy domu. Sprawdź, jak...

Co zrobić, gdy dom został wybudowany niezgodnie z...

Jeśli dom został zbudowany niezgodnie z projektem budowlanym, a odstępstwa od projektu budowlanego mają...

Komfortowy dom dla dużej rodziny. Jak powinien...

Przemyślany, funkcjonalny - słowem komfortowy dom dla dużej rodziny. Dwa pokoje na parterze można...

Zaczynamy budowę. Niezbędnik inwestora...

Wszystko, co musisz wiedzieć przed pierwszym wbiciem łopaty, a także podczas pierwszego etapu budowy.

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.