| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Budowa domu w Polsce - fenomen na światową skalę

Budowa domu w Polsce - fenomen na światową skalę

Budowa domu to nie lada wyzwanie z kilku co najmniej względów: finansowego, organizacyjnego, psychologicznego. Nie jest trudno zbudować dom niezgodnie z planem. W 5 częściach Kursu na Inwestora pomagaliśmy Wam stać się prawdziwymi menedżerami budowy.

Autor: Andrzej T. Papliński

Sprawdź, o czym były kolejne odcinki "Kursu na Inwestora":

Teraz czas na budowę

Budowanie domu przez inwestora amatora jest z kilku powodów fenomenem:

Polskim. Nie ma drugiego takiego kraju, gdzie ludzie z podobną odwagą, nie znając się na budowaniu, podejmują tę trudną inwestycję.

Finansowym. Pozwala przez rozłożenie budowy w czasie dojść do własnego wymarzonego domu. Tego atutu nie ma zakup mieszkania czy domu na rynku. Tam cała gotówka potrzebna jest od razu. Przy budowie domu kredytowanie może być elementem finansowym dopiero na późniejszym etapie budowy. Warto tu przypomnieć badania MURATORA. Tylko 3% inwestorów stwierdziło, że są zamożni, 39% – że wystarcza im na wszystko. Policzmy, nadal nie mamy nawet połowy tych, którzy zdecydowali się zostać inwestorami. Domy budują ludzie, którzy mają pracę – to często wystarcza...

Psychologicznym. Budowa wyzwala w człowieku, którego odtąd nazwiemy dumnie inwestorem, wielkie pokłady energii, zaradności, praco- witości. Z konieczności staje się szefem własnej firmy powołanej do zbudowania jednego domu. Budowa staje się przygodą życia – później człowiek rzadko znajdzie w sobie tyle entuzjazmu...

Organizacyjnym. Zbudować dom źle, niezgodnie z planem, rujnując sobie i finanse, i nerwy – nie jest trudno. To czarny scenariusz. Ale jest też bardzo pozytywny: budowa to zadanie przewidywalne dla przygotowanego inwestora. Im lepiej się przygotuje, tym łatwiej odpowie na dziesiątki wyzwań, które postawi przed nim inwestycja: wybór działki, projektu, organizacja budowy, wykonawcy, nadzór techniczny, a także pytanie o funkcję inwestora w trakcie budowy. Ostatecznie budowa to zmaganie się z przeciwnościami. Plany i ludzie zawodzą – menedżer o tym wie i po prostu uparcie dąży do celu tam, gdzie ktoś nieprzygotowany się załamuje. Zachęcamy do wypełnienia testów i zdobycia „Certyfikatu inwestora”. A potem... powodzenia na budowie!

Przeczytaj dodatkowo:
Wybieramy okna i drzwi

Dzisiaj wybór okien i drzwi nie jest już tak prosty jak kiedyś – najpierw trzeba poznać cechy,...

12 najpopularniejszych filmów murator.tv w 2016...

Telewizja Budowlana Muratora - murator.tv to ponad 100 godzin filmów poradnikowych. Zobacz i obejrzyj...

Zmiany w projekcie - zmiana grubości ocieplenia,...

Dodatkowe ocieplenie, dodatkowe okna lub inny kąt nachylenia dachu, to typowe przykłady zmian w projekcie,...

Komfortowy dom dla dużej rodziny. Jak powinien...

Przemyślany, funkcjonalny - słowem komfortowy dom dla dużej rodziny. Dwa pokoje na parterze można...

Co zrobić, gdy dom został wybudowany niezgodnie z...

Jeśli dom został zbudowany niezgodnie z projektem budowlanym, a odstępstwa od projektu budowlanego mają...

Dom Energooszczędny

Chcesz wiedzieć jak zbudować dom energooszczędny? Interesują Cię nowoczesne technologie i materiały,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.