| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Budowa domu w Polsce - fenomen na światową skalę

Budowa domu w Polsce - fenomen na światową skalę

Budowa domu to nie lada wyzwanie z kilku co najmniej względów: finansowego, organizacyjnego, psychologicznego. Nie jest trudno zbudować dom niezgodnie z planem. W 5 częściach Kursu na Inwestora pomagaliśmy Wam stać się prawdziwymi menedżerami budowy.

Autor: Andrzej T. Papliński

Sprawdź, o czym były kolejne odcinki "Kursu na Inwestora":

Teraz czas na budowę

Budowanie domu przez inwestora amatora jest z kilku powodów fenomenem:

Polskim. Nie ma drugiego takiego kraju, gdzie ludzie z podobną odwagą, nie znając się na budowaniu, podejmują tę trudną inwestycję.

Finansowym. Pozwala przez rozłożenie budowy w czasie dojść do własnego wymarzonego domu. Tego atutu nie ma zakup mieszkania czy domu na rynku. Tam cała gotówka potrzebna jest od razu. Przy budowie domu kredytowanie może być elementem finansowym dopiero na późniejszym etapie budowy. Warto tu przypomnieć badania MURATORA. Tylko 3% inwestorów stwierdziło, że są zamożni, 39% – że wystarcza im na wszystko. Policzmy, nadal nie mamy nawet połowy tych, którzy zdecydowali się zostać inwestorami. Domy budują ludzie, którzy mają pracę – to często wystarcza...

Psychologicznym. Budowa wyzwala w człowieku, którego odtąd nazwiemy dumnie inwestorem, wielkie pokłady energii, zaradności, praco- witości. Z konieczności staje się szefem własnej firmy powołanej do zbudowania jednego domu. Budowa staje się przygodą życia – później człowiek rzadko znajdzie w sobie tyle entuzjazmu...

Organizacyjnym. Zbudować dom źle, niezgodnie z planem, rujnując sobie i finanse, i nerwy – nie jest trudno. To czarny scenariusz. Ale jest też bardzo pozytywny: budowa to zadanie przewidywalne dla przygotowanego inwestora. Im lepiej się przygotuje, tym łatwiej odpowie na dziesiątki wyzwań, które postawi przed nim inwestycja: wybór działki, projektu, organizacja budowy, wykonawcy, nadzór techniczny, a także pytanie o funkcję inwestora w trakcie budowy. Ostatecznie budowa to zmaganie się z przeciwnościami. Plany i ludzie zawodzą – menedżer o tym wie i po prostu uparcie dąży do celu tam, gdzie ktoś nieprzygotowany się załamuje. Zachęcamy do wypełnienia testów i zdobycia „Certyfikatu inwestora”. A potem... powodzenia na budowie!

Przeczytaj dodatkowo:
Wycinka drzew. Kto może wyciąć drzewa i krzewy...

Wycinka drzew i krzewów przez osoby fizyczne jest możliwa bez konieczności uzyskiwania pozwolenia....

TANIO I DOBRZE: Sposób na własny mały dom

Budowa własnego domu może być tańsza niż kupno mieszkania, a komfort życia będzie nieporównywalnie...

ABC budowy domu

Jak zbudować nowoczesny dom - solidny, ciepły i komfortowy dla mieszkańców? Odpowiedź znajdziesz w...

Jakie zalety ma budowa domu z kosztorysem...

Budowa domu może okazać się kosztowną inwestycją, jeśli zabraknie nam dobrej organizacji. Czy kosztorys...

Przygotowanie do murowania ścian - jak obliczyć...

Planując samodzielną budowę domu stajemy przed wyborem materiału, z którego będziemy murować ściany i...

Budowa domu do 2021r. UE wprowadza nowe warunki...

Konieczność dostosowania się do nowych warunków technicznych dotyczących domów jednorodzinnych....