Inwentaryzacja budowlana: komu potrzebna taka dokumentacja techniczna?

2011-03-29 18:29

Inwentaryzacja budowlana jest przedstawieniem rzeczywistego stanu istniejącego budynku. Inwentaryzację wykonuje się najczęściej przy okazji remontu domu, przebudowy czy nadbudowy obiektu. Ale przydatna też będzie w innych sytuacjach. Sprawdź, jakie dokumenty i rysunki powinna zawierać prawidłowo wykonana inwentaryzacja budynku oraz kto może ją zrobić.

Inwentaryzacja budowlana. Kiedy potrzebna będzie inwentaryzacja budynku?
Autor: Jupiterimages

Planowana przebudowa domu, niezależnie, czy jest związana z nadbudową, czy tylko ze zmianą podziału niektórych pomieszczeń, wymaga od inwestora, szczególnie w przypadku starych domów, sporządzenia dokumentacji technicznej, która zilustruje przebudowywane elementy. Dokumentacja taka zastąpi inwestorowi brak zatwierdzonego projektu budowlanego, na podstawie którego wydano przed laty pozwolenie na budowę naszego domu. Dopiero na podstawie takiej dokumentacji architekt opracuje projekt przebudowy, a inspektor budowlany urzędu gminy wyda pozwolenie na remont.

Inwentaryzacja budynku, inaczej projekt techniczny przedstawiający rzeczywisty stan budynku, jest częścią projektu przebudowy domu. Na podstawie jej rysunków architekt wykona projekt przebudowy. Inwentaryzacja przyda się do wykonania oceny stanu technicznego budynku.

Czym jest inwentaryzacja budowlana

Inwentaryzacja budowlana, inaczej projekt techniczny jest szczegółowym przedstawieniem rzeczywistego stanu istniejącego budynku; inwentaryzacja wykonywana jest w postaci dokumentacji elektronicznej lub papierowej.

Inwentaryzacja budowlana jest zwykle częścią projektu przebudowy domu, niezależnie, czy remont jest związany z nadbudową, czy tylko ze zmianą podziału niektórych pomieszczeń. Istotne jest więc, aby inwentaryzacja była wykonana rzetelnie i bez uproszczeń.

Ma to szczególne znaczenie w przypadku starych domów, gdzie sporządzona dokumentacja techniczna ilustrująca przebudowywane elementy, zastąpi inwestorowi brak zatwierdzonego projektu budowlanego, na podstawie którego wydano przed laty pozwolenie na budowę naszego domu.

Sprawdź też:

Dopiero na podstawie takiej dokumentacji architekt opracuje projekt przebudowy, a inspektor budowlany urzędu gminy wyda pozwolenie na remont.

Kiedy potrzebna będzie inwentaryzacja budynku?

Sporządzenie inwentaryzacji budynku jest obowiązkowe (obowiązek nałożony przez prawo budowlane) w przypadku, gdy planowany jest remont domu, przebudowa domu lub nadbudowa domu, a także jeśli wymieniana będzie konstrukcja dachu oraz zmieniane będą rozmiary i ilości otworów okiennych i drzwiowych w ścianach.

Inwentaryzacja budynku przydatna też będzie w innych przypadkach, na przykład przy ocenie stanu technicznego budynku, planowanym kupnie bądź sprzedaży nieruchomości, wykonywaniu nowych instalacji w domu (gaz, prąd, woda, ogrzewanie) czy planowanym wydzieleniu nowych lokali mieszkalnych lub użytkowych w obiekcie.

Warto wiedzieć

Inwentaryzacja a zakup domu do remontu

Sporządzenie inwentaryzacji budynku spoczywa na jej właścicielu, nie jest jednak obowiązkowe i wymagane przez prawo. Dlatego też rozważając kupno domu warto zapytać, czy posiada on aktualną inwentaryzację. Dzięki temu będzie można dokładnie ocenić powierzchnię domu i lepiej poznać stan techniczny budynku.

W przypadku braku inwentaryzacji warto ją sporządzić - łatwiej będzie zaplanować późniejsze prace związane z przeprojektowaniem, przebudową czy modernizacją domu.

Prawidłowo wykonana inwentaryzacja budowlana

Inwentaryzację, tak jak projekt budowlany, wykonuje się w formie podpisanych i oprawionych rysunków technicznych. Opracowanie powinno zawierać:

  • opis techniczny z uwzględnieniem lokalizacji, rodzaju i charakteru budynku, liczby kondygnacji, jego wysokości i powierzchni,
  • opis materiałów budowlanych, z jakich wykonane zostały poszczególne elementy budynku,
  • rzut działki w skali 1:500 z naniesionym budynkiem wraz ze schodami, tarasem, chodnikiem, śmietnikiem, studnią, szambem, ogrodzeniem, podziemnymi i naziemnymi przyłączami i sąsiednią zabudową,
  • zwymiarowane rzuty wszystkich kondygnacji zarówno naziemnych, jak i podziemnych, z zaznaczonymi instalacjami i urządzeniami sanitarnymi w skali 1:50 lub 1:100,
  • rzut dachu w skali 1:50 lub 1:100 z naniesionymi elementami więźby, przewodami kominowymi i wentylacyjnymi oraz sposobem odwodnienia,
  • przekroje przez wszystkie kondygnacje z zaznaczonymi wysokościami charakterystycznych punktów (rzędnych posadzek, podestów klatek schodowych, tarasów, dachu i kominów, gzymsów, studzienek, murków i poziomu terenu),
  • rysunki architektoniczno-budowlane elewacji z naniesionymi wszystkimi jej elementami,
  • dokumentację fotograficznę w postaci zdjęć (w formie elektronicznej lub drukowanej) oraz rzutu z naniesionymi miejscami wykonania zdjęć.

Jeśli jest taka potrzeba, to inwentaryzacja budynku może być rozbudowana o dodatkowe elementy, jak na przykład zaznaczenie na rzutach zakończeń mediów (elektryka, woda i kanalizacja), trójwymiarowy model inwentaryzowanego budynku (format 2D, 3D, inny) czy nawet badanie struktury ścian, stropów i innych elementów konstrukcyjnych.

Kto wykona inwentaryzację budowlaną

Jeśli inwentaryzacja jest związana z remontem, to może ją zrobić na dodatkowe zlecenie to samo biuro projektów (architekt), któremu się zleca wykonanie projektu przebudowy domu. O wykonanie inwentaryzacji budynku można również poprosić doświadczonego inżyniera lub technika budowlanego mającego uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej.