Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Domek rekreacyjny - przepisy o budowie domku letniskowego na działce

Domek rekreacyjny - przepisy o budowie domku letniskowego na działce

Budowa domku rekreacyjnego na lato jest mniej wymagająca niż domu całorocznego. Pokoje w domku letniskowym mogą mieć wysokość nawet 2,2 m, a działka, na której domek będzie zbudowany nie musi byc w pełni uzbrojona. Nie oznacza to jednak, że dom na lato zbudujesz na każdym terenie. Sprawdź, co na ten temat mówią przepisy.

Czym w świetle prawa jest domek rekreacyjny?

W rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie znajdziemy definicję budynku rekreacji indywidualnej (odrębną od definicji budynku mieszkalnego jednorodzinnego).

Domek rekreacyjny to budynek przeznaczony do okresowego wypoczynku. Przepisy rozporządzenia zwalniają taki budynek z wymagań dotyczących uzbrojenia działki (pod warunkiem że gmina nie określiła ich w decyzji o warunkach zabudowy albo w planie miejscowym), doprowadzenia ciepłej wody do umywalek, wyposażenia w instalacje do ogrzewania pomieszczeń (jeśli budynek będzie użytkowany wyłącznie latem) oraz izolacyjności cieplnej przegród, podłóg i okien.

Pokoje w takim budynku mogą mieć wysokość minimum 2,2 m. Pozostałe wymagania warunków technicznych – w tym odległości od granic działki i różnych obiektów budowlanych – muszą być zachowane.

W naszym artykule domem na lato nazywamy budynek mieszkalny, którego głównym przeznaczeniem jest czasowe zamieszkiwanie, w czasie urlopu albo w dni wolne od pracy. Może to jednak być również budynek, który wcześniej był wykorzystywany jako dom do stałego zamieszkiwania, ale obecnie został przeznaczony do użytkowania czasowego. Albo na odwrót: na razie będziemy z niego korzystać od czasu do czasu, a w przyszłości – może na emeryturze – zamieszkamy w nim na stałe.

Bez względu na to, czy budujemy dom sezonowy o lżejszej konstrukcji i bez kompletu przyłączy, czy całoroczny, musimy mieć pozwolenie na budowę. Wymóg ten nie dotyczy wyłącznie altan (domków o powierzchni zabudowy do 35 m2 i wysokości do 5 m) w tak zwanych rodzinnych ogrodach działkowych.

Kiedy na dzialce można wybudować domek rekreacyjny

Żeby mieć taką pewność, trzeba sprawdzić plan miejscowy albo – gdy nie uchwalono go dla danego terenu – uzyskać decyzję o warunkach zabudowy.

Jeśli w gminie jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, jest jeden warunek – musi on dopuszczać zabudowę mieszkalną. W przeciwnym razie nie uzyskamy pozwolenia na budowę. Na obszarze objętym planem można bowiem realizować tylko taką zabudowę, jaką w nim przewidziano.

Jeżeli planujemy budowę domu na lato, najlepiej jest, gdy plan przewiduje dla terenu naszej działki zabudowę letniskową (mieszkaniowo-rekreacyjną).

Gdy plan przewiduje budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne, też nie będzie problemu, ale w takiej sytuacji budynek musi spełniać kryteria domu całorocznego (pod względem przyłączenia do mediów, wyposażenia w instalacje, izolacji cieplnej itp.).

Kiedy będzie problem z budową domku

Trudno będzie uzyskać pozwolenie na budowę domku letniskowego na terenach, których przeznaczenie określono w planie jako rolne. Wprawdzie można uznać, że jedynie wprost wyrażony w planie miejscowym zakaz zabudowy może stać na przeszkodzie realizacji inwestycji, nie oznacza to jednak, że na gruntach rolnych można postawić dom o funkcji rekreacyjnej. Projektowany budynek musi bowiem stanowić element zabudowy zagrodowej.

Oznacza to, że tylko rolnik może wybudować na ziemi rolnej dom mieszkalny bezpośrednio związany z prowadzeniem gospodarstwa. Ale i w tej sytuacji inwestycja budowlana musi być zgodna z zapisami planu miejscowego, na przykład działka nie może być mniejsza niż minimum określone w planie.

Również na terenach leśnych, choć to wymarzone miejsce na letni wypoczynek, nie można zbudować domu, jeśli plan nie dopuszcza wprost takiej zabudowy. W takiej sytuacji mogą tam być wznoszone wyłącznie obiekty związane z gospodarką leśną.

Czy można kupić gospodarstwo rolne i mieszkać w nim latem?

Dom letniskowy można urządzić na tak zwanym siedlisku. Tak nazywa się grunt rolny wraz z budynkami wchodzącymi w skład gospodarstwa rolnego – zazwyczaj o powierzchni przekraczającej 1 ha. Nie trzeba być rolnikiem, aby kupić gospodarstwo rolne. Nie ma też obowiązku kontynuowania działalności rolniczej poprzedniego właściciela.

Warto się jednak upewnić, czy rolnik, który sprzedaje nam siedlisko, nie zawarł umowy o dofinansowanie z funduszy unijnych. Może być bowiem zobowiązany do zwrotu dotacji w razie zaprzestania produkcji rolnej, a zgodnie z art. 554 Kodeksu cywilnego nabywca gospodarstwa odpowiada solidarnie ze zbywcą za jego zobowiązania związane z prowadzeniem tego gospodarstwa.

Kupno gospodarstwa ma tę zaletę, że nie trzeba występować o pozwolenie na budowę domu i nie powinno być problemów z uzyskaniem zgody urzędowej na jego remont czy przebudowę. Jeśli nabywca siedliska będzie chciał wybudować na nim drugi dom albo wyburzyć stary i na jego miejscu postawić nowy, wówczas konieczne już będzie odrolnienie gruntu przeznaczonego pod zabudowę (chyba że będzie prowadził działalność rolniczą).

Ale – uwaga! – odrolnienie nie zawsze jest możliwe. Po pierwsze, wymaga zmiany przeznaczenia gruntów w planie miejscowym albo w decyzji o warunkach zabudowy. Po drugie, trzeba uzyskać decyzję starosty o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej.

Piękny dom. Zobacz, jak właścicielom udało się wyczarować niezwykły dom i to bez drogich materiałów

Ten nieduży, a jednak piękny i okazały dom przekonuje, że wielkość może być względna. Dzięki jego...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Co zrobić, aby ekipa budowlana nie sprawiała...

Podpowiadamy, jak zadbać o dobre relacje na budowie. Jak ustalać cenę i jak prowadzić negocjacje z ekipą...

Jak kupić działkę budowlaną. Wybór posesji

Działka budowlana jest ważna nie tylko jako teren rekreacyjny wokół budynku. Wybór posesji...

WIDEO: Inwestorze, diabeł tkwi w szczegółach!...

Chcesz budować dom? Warto jak najwięcej się nauczyć. W odcinku naszego serialu "Stan surowy bez błędów"...

Adaptacja projektu. Przestawianie ścian...

Pełna adaptacja projektu do potrzeb użytkowych przyszłych mieszkańców może wymagać wprowadzenia wielu...

Rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego: jak...

Prawidłowe przygotowanie placu pod budowę domu jednorodzinnego może mieć znaczący wpływ na późniejsze...

Dom do rozbudowy. Projekt domu M03

Jeśli planujesz w przyszłości rozbudowę domu wybierz taki projekt domu, który ułatwi ci to zadanie....

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.