Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Budowa domu krok po kroku, czyli jak ułożyć harmonogram prac budowlanych

Budowa domu krok po kroku, czyli jak ułożyć harmonogram prac budowlanych

W zależności od wybranej technologii i własnych możliwości budowę domu można zaplanować na miesiące lub lata. Wykonanie harmonogramu prac budowlanych, w którym spisane będą terminy wykonywania poszczególnych robót, znacznie ułatwi prowadzenie i kontrolowanie każdej budowy, krok po kroku. 

Co to jest harmonogram budowy?

To graficzne (tabela, wykres) przedstawienie wzajemnych powiązań i czasu trwania poszczególnych prac. Harmonogram jest bardzo pomocny w planowaniu kolejności wykonywanych prac i dostaw materiałów budowlanych. Niestety, jest użyteczny tylko wtedy, gdy na bieżąco korygowany i zaznaczany jest rzeczywisty postęp prac i wszystkie opóźnienia wpływające na terminową realizację budowy.

W prostym harmonogramie budowy domu jednorodzinnego wystarczy tylko kilka rubryk zawierających najbardziej istotne informacje. Najważniejsze, aby były w nim wymienione wszystkie rodzaje prac i ich ilość w odpowiednich jednostkach, na przykład: wykonanie wykopu - 60 m3, ułożenie izolacji - 55 m2, zamontowanie okien - 15 sztuk. Wygodnie jest umieścić oddzielną rubrykę zawierającą wyliczoną ilość dni pracy niezbędnych do wykonania określonego zadania. I to, co najważniejsze - kalendarz z rubrykami określającymi dni, ewentualnie tygodnie, w których oznacza się czas trwania poszczególnych robót oraz kiedy będą one wykonywane. Dobrze jest również uwzględnić wszystkie niedziele i dni świąteczne.

W rozszerzonej wersji tabela może być uzupełniona o rubryki określające rodzaj potrzebnego sprzętu i czas jego użytkowania (na jak długo trzeba wynająć koparkę czy dźwig). Przy planowaniu budowy, na której poszczególne etapy będą prowadzone przez kilka ekip, pomocna jest rubryka określająca koszt danego rodzaju robót.

Kto skorzysta z harmonogramu?

Harmonogram budowy potrzebny jest wszystkim:

  • robotnikom - dzięki niemu łatwo mogą obliczyć, w jakim czasie ile pieniędzy zarobią;
  • kierownikowi budowy - harmonogram dyscyplinuje robotników i pozwala na racjonalne gospodarowanie powierzonymi siłami. Jest również pomocny w planowaniu dostaw materiałów i przy zamawianiu sprzętu;
  • inwestorowi lub inspektorowi nadzoru - ułatwia kontrolę postępu robót oraz przyczynia się do oszczędnego gospodarowania budżetem. W razie opóźnień pozwala z wyprzedzeniem wprowadzać korekty do zamówień materiałów.

Kto ma przygotować harmonogram prac budowlanych?

W pierwszej kolejności należy zdecydować, kto będzie wykonawcą robót, ponieważ od tego zależy, kto sporządzi harmonogram.

Firma - gdy buduje się z dużym wykonawcą. Budowę domu można zlecić dużej firmie, która wykona wszystkie prace od początku do końca, łącznie z harmonogramem stanowiącym załącznik do umowy. Dobrze jest wtedy zatrudnić inspektora nadzoru, który w imieniu inwestora będzie kontrolował jakość i postęp robót, będzie pilnował ustalonych terminów i sprawdzał kosztorysy. Inwestor może być wtedy gościem na budowie, ale musi liczyć się z tym, że za ten komfort trzeba zapłacić.

Kierownik lub inspektor - gdy buduje się systemem kontraktowym. Do budowy domu można też zatrudnić kilka wyspecjalizowanych ekip, które wykonają określony zakres prac. Sposób ten wymaga od inwestora dużego zaangażowania w koordynację robót, kontrolowania jakości i terminowości ich wykonania, a najczęściej i dostarczania materiałów. Organizowanie budowy ułatwi dobrze wykonany harmonogram. O jego sporządzenie należy poprosić kierownika budowy, ewentualnie inspektora nadzoru.

Kierownik - gdy budowę domu realizuje się sposobem gospodarczym. Przy budowie domu można wykonać wiele prac własnymi siłami, a ekipy fachowców zatrudniać tylko do robót, których nie można wykonać samodzielnie. Jest to metoda najtańsza, ale i najtrudniejsza w realizacji. Osoby nie mające doświadczenia w budowaniu powinny robić to „z głową”. Przede wszystkim planowanie, koordynację i kontrolę robót trzeba powierzyć doświadczonemu kierownikowi budowy. Należy go poprosić o sporządzenie planu zagospodarowania budowy, harmonogramu i wstępnego kosztorysu robót wraz z wykazem materiałów niezbędnych do ich realizacji. Na podstawie tych dokumentów inwestor będzie miał jasny obraz tego, ile czasu i pieniędzy musi przewidzieć na realizację poszczególnych etapów budowy.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak kupić działkę budowlaną. Wybór posesji

Działka budowlana jest ważna nie tylko jako teren rekreacyjny wokół budynku. Wybór posesji...

Jak kupić projekt domu jednorodzinnego? Projekt...

Wybór projektu domu często ograniczają finanse, czasami wyobraźnia – zawsze specyfika terenu, na którym...

Adaptacja projektu gotowego. Jakie zmiany w...

Po wyborze domu z katalogu przychodzi czas na adaptację projektu gotowego, czyli dostosowanie go do...

FILM: Budowa na górce – woda gruntowa w wykopie!

Miejsce do budowy wydawało się idealne - na górce z pięknym widokiem. Woda gruntowa, która...

Pytania o przyszłość, czyli jak będziemy budowali...

Nie chodzi o wróżenie z fusów ani futurystyczne wizje. Warto o przyszłości pomyśleć konkretnie,...

Zakup działki pod budowę domu: o czym musisz...

Kupno działki budowlanej czy rolnej, nie raz jest trudniejsze niż kupno mieszkania. Zanim podpiszesz umowę...

SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.