| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Projekt domu D08 Przestronny

Projekt domu D08 Przestronny

Osiem lat temu miałam wypadek samochodowy, w którym złamałam kręgosłup. Teraz poruszam się na wózku inwalidzkim. Potrzebowaliśmy więc wygodnego domu parterowego.

Z zawodu jestem pedagogiem, mój mąż Marek jest inżynierem. Mamy troje dzieci. Mieszkamy w Bytowie. Miasto jest ładnie położone, wokół jeziora, lasy i niedaleko do morza.

Na to, że wybraliśmy projekt domu D08 „Przestronny” wpłynęło kilka czynników. Podstawowym był fakt, że 8 lat temu miałam wypadek samochodowy, w którym złamałam kręgosłup. Teraz poruszam się na wózku inwalidzkim. Potrzebowaliśmy więc wygodnego domu parterowego. Zamówiliśmy projekt indywidualny. Był bardzo ładny i spełniał nasze oczekiwania. Jednak jego realizacja była dla nas za droga.

Zaczęliśmy szukać innego projektu. Zainteresował nas dom „Przestronny”. Spodobała nam się bryła, kopertowy dach, podział pomieszczeń, salon z kominkiem.

Mamy dużą działkę, ponad 6000 m2. Usytuowaliśmy dom optymalnie według stron świata. Kuchnia od wschodu, salon po stronie zachodniej. Brakowało pomieszczenia na kotłownię, nie chcieliśmy mieć pieca w łazience. Chciałam też, by kuchnia była większa (teraz ma 13,3 m2). Przy kuchni powstało pomieszczenie gospodarcze (9,02 m2), za nim kotłownia (10,8 m2), w której będzie zainstalowany również odkurzacz centralny. Za kotłownią jest pokój pełniący funkcję biblioteki i pokoju do ćwiczeń (11,28 m2), z wejściem od strony salonu.

Jeśli chodzi o przystosowanie domu do obsługi przez osobę poruszającą się na wózku, zadbaliśmy o to, by drzwi były szerokie (wewnętrzne 80 cm, zewnętrzne 110 cm), okna mają obniżone klamki, skrzynka z bezpiecznikami i alarmem dostępna jest z wózka, wyłączniki oświetlenia są na wysokości 1 m, drzwi balkonowe z obniżonym progiem. Łazienki i kuchnia też są odpowiednio wyposażone.

Bardzo cieszy nas duży taras. Zadaszenie pozwala spędzać na nim czas w dni słoneczne i deszczowe. Dzięki temu, że jest z lekko przydymionego szkła, słońce nie razi w oczy i nie zacienia salonu. Chcielibyśmy wprowadzić się latem.

Pełna prezentacja projektu: Murator D08 - Przestronny

Projekt domu M02 Konkursowy

Dom, choć nieduży, jest bardzo funkcjonalny. Oprócz pomieszczeń gospodarczych, posiada od...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kamienne ściany i strzecha. Wiejski dom w...

Ten wiejski dom kryty strzechą nie wstydzi się swojego pochodzenia, przeciwnie – z dumą je eksponuje....

Więcej niż dom pasywny. Budynek, który sam...

To nie jest zwykły dom energooszczędny, ani nawet typowy dom pasywny. Sam produkuje energię. Ale jak się w...

Dom jednorodzinny jak wiejska zagroda....

Zapraszamy do domu jednorodzinnego z ceglaną elewacją, który przypomina typową wiejską zagrodę. Tylko...

Prosty dom z elewacją z piaskowca. Budynek na...

Prosty dom z antresolą i dachem dwuspadowym może być piękny. Budynek który opisujemy zawdzięcza to...

Najpierw było marzenie - Stanica Kresowa

Najpierw było marzenie. O własnym miejscu na ziemi. Własnym domu z dala od miejskiego zgiełku. Jedni na...

Jak zbudować dom energooszczędny? Poznaj historię...

Jeśeli zastanawiasz się, czy i jak zbudować dom energooszczędny, poznaj historię wznoszenia takiego budynku....