| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Lepsze życie w "Przestronnym" D08

Lepsze życie w "Przestronnym" D08

Małgosia i Jacek doskonale uzupełniali się na budowie. Małgosia forsowała nowe pomysły. Jacek liczył pieniądze i dogadywał się z wykonawcami. Odkąd zamieszkali w swoim domu, mają więcej czasu na rozmowę i nie wyobrażają już sobie życia w zatłoczonym i gwarnym mieście.

Ucieczka z bloku

Do decyzji o budowie domu dojrzewali kilka lat. Mieszkali w Warszawie, w starym bloku, na 38 m2. Kiedy urodziła się córka Julia, stwierdzili, że muszą znaleźć większe lokum. Rozważali decyzję: czy kupić duże mieszkanie czy zdecydować się na budowę domu. Małgosia tęskniła za ciszą i przyrodą. Pewnego dnia Jacek zapytał: No to co, budujemy ten dom? Małgosi nie trzeba było długo namawiać.

Dom wymurowano z pustaków Porotherm, na dach wybrano dachówkę ceramiczną w kolorze czerwonym.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Własny program

Kupili pięknie położoną działkę (1050 m2) pod Warszawą. Dookoła są pola, łąki i las. Nie odstraszyła ich spora odległość od miasta i miejsca pracy. Dwa tygodnie mieli na wybranie projektu, dlatego od razu ustalili, że będzie to projekt gotowy. Precyzyjnie określili swój program mieszkaniowy. Dom miał być z dużym i jasnym salonem. Niezbędne było też pomieszczenie gospodarcze oraz garaż na dwa samochody. Wybrali projekt „Murator D08 – Przestronny” - wariant II, który najbardziej odpowiadał ich potrzebom i gustom.

Lubię mieć w domu i wokół niego schludnie. Dlatego nie wyobrażam sobie domu bez zaplecza gospodarczego. Przecież gdzieś trzeba trzymać narzędzia, sprzęt gospodarstwa domowego, rowery, narzędzia ogrodnicze - tłumaczy Małgosia. - W naszym domu wszystko się zgrało i każda rzecz ma swoje miejsce.

Nasi inwestorzy bardzo dokładnie przeanalizowali z architektem i wykonawcą każdy szczegół projektu. Wszystko zostało przemyślane i ustalone. Wybrali materiały, zaaranżowali niemal każdy metr kwadratowy powierzchni.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 526

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 526

Zbudować w jeden sezon

Budowa przebiegała sprawnie i prawie bez zaskoczeń. Byli realistami, wiedzieliśmy, że czekają ich duże wydatki. Środki na budowę domu mieli ze sprzedaży działki oraz mieszkania w Warszawie. Wzięli również kredyt.

Jacek, jak już podjął decyzję o budowie, postanowił mieć wszystko pod kontrolą. Bardzo się zaangażował. Jego dociekliwość i realizm sprawdziły się znakomicie. Budowa była niemalże wzorowa. Jacek codziennie po pracy jeździł na budowę i doglądał prac. Dom, budowany ze sprawdzonymi wykonawcami, powstał w jeden sezon. Nie działali w ciemno. Zrobili wywiad, pytali sąsiadów i znajomych, którzy już zbudowali własne domy, jak oceniają pracę poszczególnych ekip budowlanych.

Wynajęli dobrych wykonawców i rzetelnego kierownika budowy. Mieli do tych ludzi zaufanie. Wszystko przebiegało zgodnie z planem.

Co zmienili w projekcie:

 • Chcieli mieć poddasze użytkowe. Wybrali strop gęstożebrowy, podnieśli dach i wstawili okna połaciowe. Na razie
  poddasze jest niezagospodarowane. W przyszłości chcieliby urządzić tam saunę.
 • W pokoju dziennym zamontowali większe i wyższe okna. Dzięki temu salon jest bardzo jasny i zintegrowany z ogrodem.
 • Zrezygnowali z drzwi balkonowych w pomieszczeniu gospodarczym, które wychodziły na taras. Zostało jedno okno.
 • Ściany działowe wykonali murowane, zamiast gipsowo-kartonowych.

Dobre rozwiązania...

 • Przyjęli maksymę: Budujemy dom z dobrych materiałów, stosujemy dobre rozwiązania.
 • Postanowili najpierw wykończyć dom z zewnątrz, zrobić wszystkie ścieżki i podjazdy. To było ważniejsze niż urządzanie wnętrza.
 • Nie oszczędzali na wykończeniu, zainwestowali w dobre i funkcjonalne rozwiązania. Podjazd i jeden z tarasów wykonano z kostki brukowej. Na tarasie położonym w zaułku ścian zamontowali oświetlenie halogenowe w posadzce. 
 • W domu zastosowano dodatkowo ogrzewanie kominkowe, które ostatnio jest coraz bardziej popularne. Mimo że jest to dość droga inwestycja, na pewno się opłaca i potem, podczas eksploatacji, można sporo zaoszczędzić.
 • W kuchni i łazience zamontowano ogrzewanie podłogowe.
 • Wybrali drewniane i duże okna robione na zamówienie.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
TANIO I DOBRZE: Sposób na własny mały dom

Budowa własnego domu może być tańsza niż kupno mieszkania, a komfort życia będzie nieporównywalnie...

Więcej niż dom pasywny. Budynek, który sam...

To nie jest zwykły dom energooszczędny, ani nawet typowy dom pasywny. Sam produkuje energię. Ale jak się w...

Dom jednorodzinny jak wiejska zagroda....

Zapraszamy do domu jednorodzinnego z ceglaną elewacją, który przypomina typową wiejską zagrodę. Tylko...

Jak budowano dom modelowy według projektu...

W miejscowości Skubianka pod Warszawą powstał dom modelowy według projektu Szum morza – Murator M141....

Kamienne ściany i strzecha. Wiejski dom w...

Ten wiejski dom kryty strzechą nie wstydzi się swojego pochodzenia, przeciwnie – z dumą je eksponuje....