| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Lepsze życie w "Przestronnym" D08

Lepsze życie w "Przestronnym" D08

Małgosia i Jacek doskonale uzupełniali się na budowie. Małgosia forsowała nowe pomysły. Jacek liczył pieniądze i dogadywał się z wykonawcami. Odkąd zamieszkali w swoim domu, mają więcej czasu na rozmowę i nie wyobrażają już sobie życia w zatłoczonym i gwarnym mieście.

Ucieczka z bloku

Do decyzji o budowie domu dojrzewali kilka lat. Mieszkali w Warszawie, w starym bloku, na 38 m2. Kiedy urodziła się córka Julia, stwierdzili, że muszą znaleźć większe lokum. Rozważali decyzję: czy kupić duże mieszkanie czy zdecydować się na budowę domu. Małgosia tęskniła za ciszą i przyrodą. Pewnego dnia Jacek zapytał: No to co, budujemy ten dom? Małgosi nie trzeba było długo namawiać.

Dom wymurowano z pustaków Porotherm, na dach wybrano dachówkę ceramiczną w kolorze czerwonym.

Własny program

Kupili pięknie położoną działkę (1050 m2) pod Warszawą. Dookoła są pola, łąki i las. Nie odstraszyła ich spora odległość od miasta i miejsca pracy. Dwa tygodnie mieli na wybranie projektu, dlatego od razu ustalili, że będzie to projekt gotowy. Precyzyjnie określili swój program mieszkaniowy. Dom miał być z dużym i jasnym salonem. Niezbędne było też pomieszczenie gospodarcze oraz garaż na dwa samochody. Wybrali projekt „Murator D08 – Przestronny” - wariant II, który najbardziej odpowiadał ich potrzebom i gustom.

Lubię mieć w domu i wokół niego schludnie. Dlatego nie wyobrażam sobie domu bez zaplecza gospodarczego. Przecież gdzieś trzeba trzymać narzędzia, sprzęt gospodarstwa domowego, rowery, narzędzia ogrodnicze - tłumaczy Małgosia. - W naszym domu wszystko się zgrało i każda rzecz ma swoje miejsce.

Nasi inwestorzy bardzo dokładnie przeanalizowali z architektem i wykonawcą każdy szczegół projektu. Wszystko zostało przemyślane i ustalone. Wybrali materiały, zaaranżowali niemal każdy metr kwadratowy powierzchni.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 526

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 526

Zbudować w jeden sezon

Budowa przebiegała sprawnie i prawie bez zaskoczeń. Byli realistami, wiedzieliśmy, że czekają ich duże wydatki. Środki na budowę domu mieli ze sprzedaży działki oraz mieszkania w Warszawie. Wzięli również kredyt.

Jacek, jak już podjął decyzję o budowie, postanowił mieć wszystko pod kontrolą. Bardzo się zaangażował. Jego dociekliwość i realizm sprawdziły się znakomicie. Budowa była niemalże wzorowa. Jacek codziennie po pracy jeździł na budowę i doglądał prac. Dom, budowany ze sprawdzonymi wykonawcami, powstał w jeden sezon. Nie działali w ciemno. Zrobili wywiad, pytali sąsiadów i znajomych, którzy już zbudowali własne domy, jak oceniają pracę poszczególnych ekip budowlanych.

Wynajęli dobrych wykonawców i rzetelnego kierownika budowy. Mieli do tych ludzi zaufanie. Wszystko przebiegało zgodnie z planem.

Co zmienili w projekcie:

 • Chcieli mieć poddasze użytkowe. Wybrali strop gęstożebrowy, podnieśli dach i wstawili okna połaciowe. Na razie
  poddasze jest niezagospodarowane. W przyszłości chcieliby urządzić tam saunę.
 • W pokoju dziennym zamontowali większe i wyższe okna. Dzięki temu salon jest bardzo jasny i zintegrowany z ogrodem.
 • Zrezygnowali z drzwi balkonowych w pomieszczeniu gospodarczym, które wychodziły na taras. Zostało jedno okno.
 • Ściany działowe wykonali murowane, zamiast gipsowo-kartonowych.

Dobre rozwiązania...

 • Przyjęli maksymę: Budujemy dom z dobrych materiałów, stosujemy dobre rozwiązania.
 • Postanowili najpierw wykończyć dom z zewnątrz, zrobić wszystkie ścieżki i podjazdy. To było ważniejsze niż urządzanie wnętrza.
 • Nie oszczędzali na wykończeniu, zainwestowali w dobre i funkcjonalne rozwiązania. Podjazd i jeden z tarasów wykonano z kostki brukowej. Na tarasie położonym w zaułku ścian zamontowali oświetlenie halogenowe w posadzce. 
 • W domu zastosowano dodatkowo ogrzewanie kominkowe, które ostatnio jest coraz bardziej popularne. Mimo że jest to dość droga inwestycja, na pewno się opłaca i potem, podczas eksploatacji, można sporo zaoszczędzić.
 • W kuchni i łazience zamontowano ogrzewanie podłogowe.
 • Wybrali drewniane i duże okna robione na zamówienie.

Przeczytaj dodatkowo:
Dom dla młodej rodziny – wygodny i przemyślany...

Jaki powinien być dom dla młodej rodziny o praktycznym podejściu do życia? Prosty, bez elementów,...

Jak zbudować dom energooszczędny? Poznaj historię...

Jeśeli zastanawiasz się, czy i jak zbudować dom energooszczędny, poznaj historię wznoszenia takiego budynku....

Dom modelowy w Skubiance. Zobacz jak przebiegała...

W Skubiance, nieopodal Zalewu Zegrzyńskiego, zakończyła się budowa domu modelowego przeprowadzona przez firmę...

Remont domu w zabudowie bliźniaczej. Rozbudowa i...

Zobacz, jak przebiegał remont domu w zabudowie bliźniaczej. Powstał nowoczesny, śląski dom atrialny. Czy...

Jak budowano dom modelowy według projektu...

W miejscowości Skubianka pod Warszawą powstał dom modelowy według projektu Szum morza – Murator M141....

Kamienne ściany i strzecha. Wiejski dom w...

Ten wiejski dom kryty strzechą nie wstydzi się swojego pochodzenia, przeciwnie – z dumą je eksponuje....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.