| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Wymiana okna. Jak usuwać stare i jak montować okna nowo zakupione

Wymiana okna. Jak usuwać stare i jak montować okna nowo zakupione

Wymiana okna przynosi oszczędności! Nowe okna lepiej izolują termicznie, są trwalsze, bezpieczniejsze i... ładniejsze. Mogą zmienić wygląd domu na lepsze. Wymagają tylko jednego – prawidłowego montażu. Zobacz więc jak montować nowe okna na miejsce starych.

Przez ostatnie dziesięciolecia okna bardzo się zmieniły. Przede wszystkim mają nowe wielokomorowe profile, grubsze pakiety szybowe, szczelne ramy – a więc są energooszczędne. Wpisują się w nowy trend, zgodnie z którym jak najstaranniej chroni się domy przed ucieczką ciepła. Zmieniły się także wymagania użytkowników co do standardów obsługi okien. W obliczu wszystkich tych zmian stare, niezbyt szczelne okna z ramami wymagającymi skrobania i malowania – często także źle zamontowane – wymagają wymiany.

Autor: Andrzej Szandomirski

Nowe okna mogą przyczynić się do tego, że z domu będzie uciekało mniej ciepła, i wprowadzić do wnętrz więcej światła.

Mierzenie otworów

Zamontowanie nowych okien musi być poprzedzone pomiarami. To ważny etap, bo udany montaż okien jest możliwy tylko wtedy, gdy są one odpowiednio mniejsze od otworów. Musi być zapewniony luz/dylatacja niezbędna do swobodnego odkształcania się okna w trakcie użytkowania oraz do wykonania podczas montażu prawidłowego połączenia okno-ściana (musi być miejsce na założenie kotew, wprowadzenie piany i uszczelnienie). Jeżeli stare okno było wstawione na styk, nowe powinno być mniejsze (albo otwór należy odpowiednio powiększyć).

Przygotowanie do montażu okien

Wszelkie luźne fragmenty tynku i zaprawy niezwiązane trwale z murem należy usunąć. Podczas montażu trzeba też pamiętać o tym, że żadne siły ze ścian nie mogą być przenoszone na ościeżnice okien. W praktyce oznacza to, że nie mogą się one bezpośrednio stykać z murem, musi być między nimi warstwa pianki poliuretanowej – nie tylko izolująca, ale także amortyzująca i kompensująca różnice w naprężeniach materiałów. Ważne jest też staranne oczyszczenie i wyrównanie otworu. Ewentualne ubytki w ościeżu należy naprawić, uzupełniając je zaprawą tynkarską (po zagruntowaniu właściwym preparatem). Bardzo ważne jest też wyrównanie dolnej płaszczyzny otworu. Jeśli na przykład ściany są z pustaków i widać ich otwarte komory, trzeba je zamknąć, używając odpowiedniej warstwy zaprawy (najlepiej ciepłochronnej) lub wymurowując dodatkową warstwę z cegły pełnej.

Autor: Rehau

Mocowanie elementów mocujących (kątowników) ze względu na otwory izolacyjne w pustaku ceramicznym

Mocowanie ościeżnic

Pianka poliuretanowa nie może być jedynym elementem kotwiącym stolarki! Okno powinno być zamocowane w ościeżu dyblami lub kotwami. Decyzję co do wyboru sposobu zamocowania okna podejmują montażyści, kierując się między innymi warunkami budowlanymi. Jedne i drugie zamocowania są dobre, choć mają swoje wady i zalety. Wielu monterów twierdzi, że dyble dają większą stabilność osadzenia niż kotwy. Nie zaleca się jednak stosowania dybli do mocowania dolnych części ościeżnic czy progów. Otwarte komory ościeżnic trudno jest zabezpieczyć przed przenikaniem wody opadowej i wilgoci. Dzięki kotwom możliwy jest montaż bez naruszenia ramy okna. Jest więc bardziej estetyczny (dyble wymagają przewiercenia ramy). Montaż na kotwy jest bardziej pracochłonny. Kotwy powinny być przykręcone do profilu blachowkrętami, a w murze powinny być osadzone na dwa kołki rozporowe tak, aby nie zmieniały swojego położenia.

WARTO WIEDZIEĆ

Okno z montażem

Jeżeli kupujesz okna z montażem, to w zakres prac wchodzi także demontaż starego okna, montaż parapetu zewnętrznego i wewnętrznego wraz z ich obrobieniem oraz obróbki ościeży. Ekipa monterska powinna zostawić po montażu ościeża i parapety w co najmniej takim samym stanie, w jakim znajdowały się przed demontażem okna.

Rozmieszczenie łączników

Zarówno dyble, jak i kotwy rozmieszcza się w odległości 15-25 cm od każdego naroża lub słupka. Odstępy między nimi, po obwodzie ramy, nie powinny być większe niż 70 cm w przypadku okien z tworzyw sztucznych i 80 cm w przypadku okien drewnianych. Bezwzględnie konieczne jest, by jeden element mocujący znajdował się w rejonie zawiasów.

Przeczytaj dodatkowo:
Jakie okna dachowe kupić na poddasze? Sprawdź, co...

Jeżeli stoisz przed wyborem okien dachowych, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Wyjaśniamy w nim, jakie są...

Okna drewniano-aluminiowe – luksus,...

Połączenie drewna i aluminium pozwoliło stworzyć okna doskonałe. Wyróżnia je ekskluzywny wygląd,...

Przygotowanie do montażu markizy tarasowej

Zastanawiasz się nad nowoczesnym wyposażeniem i wykończeniem domu? Popraw swój standard mieszkania...

Nietypowe okna do dachów płaskich i dachów...

Nie tylko okna połaciowe dostarczają światło słoneczne do pomieszczeń poddasza użytkowego. Mogą je tam...

Okna energooszczędne do domów klasy premium. Czy...

Świadomość inwestorów na temat energooszczędnych okien, jak i samej energooszczędności, stale rośnie....

Świetliki dachowe - dobry sposób na wprowadzienie...

Świetliki dachowe zapewniają naturalne oświetlenie tam, gdzie nie mogą tego zrobić okna. Poza tym potrafią...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.