| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Konstrukcja okna

Konstrukcja okna

Okno to na pozór prosta konstrukcja. Rama, szyby, zawiasy, klamka. Jednak każdy z tych elementów musi być doskonały.

Dlatego producenci okien wciąż wprowadzają nowe technologie, materiały i rozwiązania. Wszelkie innowacje wprowadzane są w rozmaitych kombinacjach – a to nowe profile, a to specjalne szkło, ulepszone okucie, nowoczesne wzornictwo. Żeby się w tym rozeznać, trzeba poznać okna bliżej.

O konstrukcji słów kilka

Okno składa się z montowanej w murze ościeżnicy i części ruchomej – skrzydła. W zależności od strony, w którą się ono otwiera – nazywamy je lewym lub prawym. Może mieć jedno lub kilka skrzydeł: rozwieralnych, czyli tylko otwieranych lub uchylno-rozwieralnych.
Rzadziej stosowane są okna ze skrzydłami: przesuwnymi, składanymi lub obrotowymi (w poziomie lub w pionie) albo tylko uchylnymi. Kupić można również okna stałe, nieotwierające się. Nadają się one do instalowania tylko na parterze (można je umyć z obu stron), w sąsiedztwie innych, otwieranych okien.
Pomiędzy skrzydłami okna może być zamontowany słupek, wzmacniający jego konstrukcję. Wówczas skrzydła otwierają się niezależnie, zmniejsza to jednak powierzchnię szyby. W oknie bez słupka jedno ze skrzydeł otwiera się jako pierwsze (można wybrać które) – drugie skrzydło trzeba zaopatrzyć w okucie blokujące.

Nostalgiczną ozdobą okien, montowaną w budynkach starych lub na takie stylizowanych, są szprosy (zwane też szczeblinami). Kiedyś były elementem konstrukcyjnym okien, dziś stanowią raczej rodzaj nawiązującej do tradycji dekoracji. Szprosy mogą być:

  • naklejane na szyby od zewnątrz,
  • umieszczane między szybami,
  • zawieszane na odrębnych okuciach na zewnętrznej stronie okna.

Niezmiennym elementem każdego okna są uszczelki, instalowane przez producentów. Produkowane są z tworzyw sztucznych. W zależności od materiału, uszczelki można stosować w temperaturach od –60 do +200ºC. Wybrać można kolor uszczelki – najczęściej szary lub czarny. Warto wiedzieć, że czarna uszczelka optycznie zmniejsza okno, czasami może barwić ramy.

Autor: Andrzej Szandomirski

Konstrukcja okna

Autor: Tomasz Myśluk

Konstrukcja okna

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Liczy się szyba

W ramie okna tkwi jego najważniejszy, choć najbardziej kruchy element – szyba. W dużej mierze od niej zależy, czy w naszym domu będzie ciepło, jasno, cicho i bezpiecznie. Przed stratami ciepła chronią energooszczędne szyby zespolone (o współczynniku U = 1,75–1,1 W/(m2K)). Szyby zespolone to co najmniej dwie, trwale połączone tafle szkła. Najczęściej jedna wykonana jest ze szkła typu float (czyli najzwyklejszego), druga – ze szkła niskoemisyjnego, odbijającego promieniowanie cieplne do wnętrza pomieszczenia.

Szyby zespolone lepiej izolują, gdy:

  • przestrzeń między nimi wypełniona jest, zamiast powietrzem, gazem o mniejszej zdolności przewodzenia ciepła, np. argonem, kryptonem, ksenonem;
  • jedna z szyb to szkło odbijające promieniowanie cieplne: wysoko- lub niskoemisyjne oraz stopsol;
  • jedna z szyb, zamiast ze zwykłego szkła, wykonana jest ze szkła antisol, pochłaniającego promieniowanie cieplne.

Bezpieczne szyby

Chronią ludzi i pomieszczenia przed skutkami rozbicia – nie ranią w razie stłuczenia, utrudniają włamanie. Są też szyby kuloodporne i zabezpieczające przed skutkami wybuchu.
Szyby ochronne mogą być częścią szyby zespolonej, umieszcza się je wtedy od strony pomieszczenia. Okna zaopatrzone w takie szyby powinny mieć klasę O1 lub O2 albo P1 i P2. Ich parametry ochronne powinien potwierdzać certyfikat.

Bezpieczne szyby instalowane są w oknach przeciwwłamaniowych. Miarą odporności takiego okna jest czas niezbędny do przedostania się do środka przy użyciu różnych narzędzi. Szyba musi więc być odporna na przebicie, rozbicie lub wycięcie otworu; mechanizm klamki zabezpieczony przed możliwością uruchomienia okuć zamykających; skrzydło odporne na wyważenie i wypchnięcie. Okno powinno być wbudowane tak, aby niemożliwe było wypchnięcie go ze ściany. W zależności od zastosowanych wzmocnień cena okna jest odpowiednio wyższa.

Przeczytaj dodatkowo:
Markiza do okien dachowych. Skuteczna ochrona...

Okna osłonięte markizą zewnętrzną chronią wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem w słoneczne dni. Ciepło...

Okna z PCV. Jak wybrać stolarkę okienną na lata?

Budowa domu jest ogromnym przedsięwzięciem. Jednak zaangażowanie włożone w realizację tego marzenia zwraca...

Energooszczędne okna za rozsądną cenę. Sprawdź...

Dobre okna są energooszczędne, charakteryzują się odpowiednimi parametrami technicznymi a do tego można je...

Nowoczesne okna energooszczędne do domów klasy...

Świadomość inwestorów na temat nowoczesnych, energooszczędnych okien, jak i samej energooszczędności,...

Markizy do okien pionowych - skuteczna ochrona...

Markizy skutecznie zacieniają wnętrze, przy jednoczesnym zapewnieniu widoczności na zewnątrz. Chronią wnętrze...