| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Jakie okna w domu? Wybór okien zależy od... otoczenia domu

Jakie okna w domu? Wybór okien zależy od... otoczenia domu

Widok za oknem to obraz, który codziennie nam towarzyszy, wprowadzając dobry lub zły nastrój. Dlatego warto pamiętać o tym - z pozoru - drobnym szczególe przy wyborze projektu gotowego. Łatwiej o dobry widok, jeśli buduje się według indywidualnego projektu domu. W obu przypadkach to, jakie okna będziesz miał, powinno uwzględniać otoczenie domu.

Autor: Tomasz Myśluk

Okno umieszczone we właściwym miejscu stanie się piękną ramą dla wybranego widoku.

Autor: Andrzej Szandomirski

Duże okna otwierają wnętrze na otoczenie, dzięki czemu ogród niemal "wchodzi" do domu...

Duże okna są dziś nieodłącznym elementem nowoczesnego domu. Czy jednak zawsze mają sens? Przeszklona ściana z widokiem na śmietnik, okno salonu wychodzące na lufcik łazienki sąsiada - to typowe błędy, które czyhają na niedoświadczonych inwestorów.
W domu projektowanym indywidualnie nie powinny się zdarzyć. Kiedy architekt dostosowuje architekturę do charakteru działki i jej otoczenia, możemy oczekiwać, że rozmieszczenie okien w domu będzie się wiązało ze starannym wyborem widoków.

Czy projekt gotowy umożliwi Ci ładny widok z okna?

Nie zawsze jednak projektowanie domu zaczyna się od działki. Często staramy się dobrać gotowy projekt do konkretnego miejsca. Nie jest to łatwe. Pamiętajmy, że projekty gotowe są kształtowane w wyobrażonej, neutralnej przestrzeni. Ich autorzy mają w pewnym sensie ułatwione zadanie: nie zakładają, że sąsiad inwestora będzie miał warsztat samochodowy albo że przy granicy działki będzie droga. Decydując o układzie okien, kierują się głównie kompozycją elewacji.
Często dopiero podczas dostosowywania projektu gotowego do konkretnej działki (to niezbędny element projektu budowlanego) okazuje się, że warto zmienić umiejscowienie lub wielkość okien.
Czasem jest to kłopotliwe, bo zmiany naruszają harmonię elewacji. Może się jednak okazać, że rezygnacja z jednego okna albo zrobienie go w innej ścianie nie jest wielkim problemem i zdecydowanie poprawi komfort mieszkania. Zawsze uważnie sprawdzajmy, czy układ okien jest odpowiedni do otoczenia, w którym stanie dom.

Jakie okna i gdzie? Kierujemy wzrok we właściwą stronę

Jeżeli mamy działkę z lasem od północy, a zbudujemy dom, którego okna tarasowe wychodzą na południe, to raz na zawsze zmarnujemy szansę na codzienną terapię widokową. Otwórzmy więc okna na ten fragment działki, który jest najładniejszy. Atrakcyjny widok jest wartością, nie żałujmy wysiłków, aby zaprosić go do wnętrza. Taka okazja to mocny argument za niestandardowo dużymi oknami. Otoczenie podpowie, czy zestawić je np. panoramicznie, czy zrobić przeszklenie na dwie kondygnacje.
Atrakcją za oknem jest nie tylko wyjątkowy krajobraz. Może nią być choćby piękne drzewo rosnące na działce, zarośnięty pagórek czy nawet sad sąsiada.

Wybór okien, to wybór korzystnego widoku

Kiedy otoczenie jest przeciętne (ani brzydkie, ani zdecydowanie ładne), wykorzystujmy to, co w nim najlepsze, reżyserujmy wrażenia. To prawdziwa gra! Wybór okien - czyli ich wielkości, kształtu, a nawet koloru - odbywa się czasem pod tym kątem. Okno może być wąskie, szerokie, narożne czy przesłonięte filarem po to, byśmy widzieli tylko to, co warte oglądania. Nietypowe okna przydają się właśnie do tego, muszą być tylko umiejętnie zastosowane.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Energooszczędność w pakiecie. Uniwersalny...

Energooszczędność to jedno z najważniejszych zagadnień we współczesnym budownictwie. Wzrastające ceny...

Panoramiczne okna wąskoprofilowe w nowoczesnym...

Duże przeszklenia to jeden ze znaków rozpoznawczych nowoczesnych domów energooszczędnych i...

Okna dachowe FPP-V preSelect - przestrzeń na...

Poddasze to wyjątkowe miejsce w domu. Zwykle to strefa, w której rodzina relaksuje się po ciężkim...

Okna do domu pasywnego - relacja właścicielki...

Śledzimy budowę domu pasywnego pod Warszawą. Ważny etap. Są już zamontowane okna. Jakie parametry mają okna...

Nowatorskie okucia okienne zapewniające...

Stała wymiana powietrza, łatwość obsługi, energooszczędność, odporność na włamania, ochrona przed hałasem,...

Wybór okien. Jak kupować stolarkę okienną?

Wybór okien to bardzo ważna decyzja. Od jakości stolarki okiennej zależy komfort mieszkania oraz...