| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Jaką wybrać szybę

Jaką wybrać szybę

Ciepłe, ciche przeciwsłoneczne i… jeszcze wiele innych cech mogą mieć współczesne szyby. To już nie tylko szkło, ale szkło bardzo specjalistyczne.

Stosowane obecnie w oknach szyby zespolone zbudowane są z dwóch lub trzech tafli szkła typu float. Ma ono dobre parametry techniczne, takie jak: wytrzymałość na ściskanie, zginanie, elastyczność, a także idealnie gładką, wypolerowaną i błyszczącą powierzchnię. Ale to nie wszystko; szyby zespolone mogą być pokryte różnymi powłokami poprawiającymi ich parametry.

Ciepłochronne

Przez okno ucieka więcej ciepła niż przez ścianę pełną. Dlatego wszędzie tam, gdzie przeszklenia są duże, warto zastosować szyby z powłoką niskoemisyjną (nazywane thermofloat, oznaczane T lub TM).
Na wewnętrznej szybie znajduje się powłoka niskoemisyjna z tlenków metali szlachetnych, która odbija ciepło promieniujące z grzejników i żarówek, a także emitowane przez ludzi technikai przedmioty w pomieszczeniu. W ten sposób zapobiega jego przenikaniu na zewnątrz. Z astosowanie w oknie szyby zespolonej z powłoką niskoemisyjną i wypełnionej gazem pozwala uzyskać współczynnik przenikania ciepła U = 1,1 W/(m²·K) oraz znacznie zmniejszyć straty ciepła. Szyby ciepłochronne są dzisiaj standardowo stosowane w oknach.

Przeciwsłoneczne

By latem dom się zbytnio nie nagrzewał, można zastosować w oknach szyby zespolone ze szkłem absorpcyjnym (antisol) lub refleksyjnym (reflex lub stopsol).
Szyba taka pochłania część energii promieniowania słonecznego i w ten sposób chroni pomieszczenia przed przegrzaniem. Wykonana jest z barwionego w masie (np. na niebiesko, szaro, brązowo, zielono) szkła float. Ilość absorbowanego promieniowania słonecznego zależy od koloru oraz grubości szkła.
Szyba refleksyjna również jest zrobiona z barwionego w masie szkła float i dodatkowo powleczona warstwą tlenków metali lub metali szlachetnych. Działa więc jak lustro – odbija część promieniowania słonecznego i w ten sposób w lecie zapobiega przegrzewaniu się pomieszczeń.

Uwaga! Same szyby przeciwsłoneczne nie spełniają wymagań cieplnych, dlatego powinno się je stosować w zestawie z szybą z powłoką niskoemisyjną. Z arówno szyby z powłoką absorpcyjną, jak i refleksyjną umieszcza się najczęściej od strony zewnętrznej (refleksyjne mogą też być umieszczane na szybie wewnętrznej od środka zespolenia). W oznaczeniach informacja ta może się znaleźć na końcu ze względu na dodawane często określenie koloru.

Oznaczenie szyby zespolonej z argonem pomiędzy taflami szkła to: 4-16Ar-4

Oznaczenie szyby zespolonej z argonem między taflami szkła i z szybą bezpieczną od wewnątrz to: 4-16A-33.1

Dźwiękochłonne

Szyby zmniejszające poziom hałasu poprawiają komfort przebywania w pomieszczeniu, zwłaszcza gdy budynek znajduje się w miejscu narażonym na hałas: przy ruchliwej ulicy, torach kolejowych lub lotnisku.
Izolacyjność akustyczna produkowanych obecnie okien oszklonych standardową szybą zespoloną wyrażona wskaźnikiem RA2 mieści się w przedziale 25-32 dB, a wyrażona starym współczynnikiem Rw 30-35 dB.
Aby poprawić izolację akustyczną, można zastosowaćszyby zespolone z taflami różnej grubości, np. 4 i 6 mm, 4 i 8 mm, 4 i 10 mm, oraz zwiększyć między nimi przestrzeń wypełnioną ciężkim gazem (argon, krypton, ksenon lub dźwiękochłonny sześciofluorek siarki SF6). Izolację akustyczną okna poprawiają też szyby ze szkłem laminowanym. Są to dwie lub więcej szklanych tafli o takiej samej lub różnej grubości połączonych milimetrową warstwą folii PVB (poliwinylbutarylową) lub dźwiękochłonną żywicą. Rw takich szyb może być wyższe nawet o 5-10 dB.

Uwaga! Szkło z żywicą połączone w szyby zespolone może powodować optyczne zniekształcenia.

Bezpieczne

Modne ostatnio duże przeszklenia mogą być niebezpieczne w razie stłuczenia, a także kusić nieproszonych gości. W takich oknach dobrze jest zastosować szyby bezpieczne. Mogą być wykonane ze szkła hartowanego termicznie, laminowanego folią lub klejonego żywicą albo zbrojonego siatką z drutu (takie szyby do salonu raczej się nie nadają). W razie rozbicia szkło hartowane rozpada się na drobne kawałki o tępych krawędziach, a laminat zwiększa odporność szyby na uderzenia oraz spaja pęknięte kawałki szkła. Szkło laminowane zapewnia tym lepszą ochronę i niezawodność, im więcej warstw szkła i folii. Szyby bezpieczne zależnie od potrzeb montuje się od środka lub od zewnątrz.

Samoczyszczące

To stosunkowo nowy wynalazek; szyba jest pokryta powłoką hydrofilną. Promienie słoneczne uruchamiają reakcję, w wyniku której następuje rozkład zanieczyszczeń organicznych oraz mineralnych. Następnie są one zmywane przez wodę (deszczową lub naniesioną spryskiwaczem).
Woda, która spada na szkło, równomiernie rozpływa się po jego powierzchni i myje szybę, po czym szybko odparowuje, nie pozostawiając śladów wyschniętych kropel. W ten sposób okna myją się same. Szyby samoczyszczące można od zewnątrz rzadziej myć, bo szkło pozostaje dłużej czyste, a samo mycie jest łatwiejsze, ponieważ brud w mniejszym stopniu przywiera do powierzchni.

Superszyba

Jest nią szyba z powłoką Heat Mirror. To dwukomorowy zestaw, w którym szybę środkową zastąpiono folią napylaną dwustronnie tlenkami metali. Dzięki niej łączy w sobie cechy szyb z powłoką niskoemisyjną i refleksyjną: jej współczynnik przenikania ciepła U wynosi 0,7 W/(m²·K) (z argonem) lub U = 0,5 W/(m²·K) (z kryptonem), a jednocześnie latem, odbijając promieniowanie słoneczne, chroni pomieszczenia przed przegrzaniem.
 Dodatkowo folia poprawia właściwości dźwiękochłonne, dzięki czemu szyba Heat Mirror w podstawowym zespoleniu ma Rw = 37 dB.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jakie okna dachowe kupić na poddasze? Sprawdź, co...

Jeżeli stoisz przed wyborem okien dachowych, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Wyjaśniamy w nim, jakie są...

Okiennice – metoda na zacienienie wnętrza i...

Okiennice mają kilka istotnych funkcji użytkowych. Są też oryginalnym elementem zdobiącym elewację - dom z...

Co powoduje parowanie szyb i jak skutecznie...

Wiele osób żali się na parowanie szyb w swoich domach czy mieszkaniach, nie wiedząc jak sobie z tym...

Przygotowanie do montażu markizy tarasowej

Zastanawiasz się nad nowoczesnym wyposażeniem i wykończeniem domu? Popraw swój standard mieszkania...

Nietypowe okna do dachów płaskich i dachów...

Nie tylko okna połaciowe dostarczają światło słoneczne do pomieszczeń poddasza użytkowego. Mogą je tam...

Okna drewniano-aluminiowe – luksus,...

Połączenie drewna i aluminium pozwoliło stworzyć okna doskonałe. Wyróżnia je ekskluzywny wygląd,...