| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Duże okna i przeszklenia

Duże okna i przeszklenia

Korzystając z nowoczesnych przeszkleń, można powiązać dom z otoczeniem na każdej kondygnacji. Dzisiaj pięknymi widokami cieszymy się nie tylko w reprezentacyjnym salonie, ale także w miejscach dawniej odciętych od otoczenia.

Przeszklenia na poziomie

Otwarcie wnętrz na otoczenie zależy od liczby okien, ich wielkości oraz rozmieszczenia. Duże przeszklenia otwierają pomieszczenia, dając im oddech i pozwalając wybiec spojrzeniu poza granice domu. Jednak również niewielkie mogą otworzyć dom na otoczenie. Wysokie parametry cieplne okien i systemowe ułatwienia przy ich montażu sprawiły, że popularne stały się okna w wykuszu czy narożne, które otwierają zupełnie nowe perspektywy widokowe.

Wejście z widokiem
We współczesnym domu nie ma miejsc, których nie można byłoby otworzyć na otoczenie. Nieatrakcyjne do niedawna miejsca służące komunikacji podnoszą swoje walory dzięki przeszkleniom wpuszczającym światło i widoki do wnętrz. Dobrym narzędziem służącym do otwierania domu na otoczenie w strefie wejścia może być nawet niewielki świetlik w drzwiach. Przeszklenia w drzwiach zewnętrznych wprowadzą zieleń ogrodu nie tylko do zazwyczaj mało atrakcyjnego przedsionka, który przejmie rolę reprezentacyjnego wejścia. Jeśli konsekwentnie zastosujemy przeszklone drzwi pomiędzy przedsionkiem a holem, otoczenie trafi też do tego pomieszczenia, umieszczonego zazwyczaj w środku domu i pozbawionego dostępu do okien.
W otwieraniu strefy wejścia pomaga również współczesna technika – użyte do przeszkleń drzwi szyby są ciepłe, bezpieczne i antywłamaniowe.

Perspektywa od podłogi
We współczesnym domu drzwi balkonowe są szersze niż kiedyś. Stosuje się drzwi kilkuskrzydłowe lub kilka par, często w więcej niż jednej ścianie pomieszczenia. Umieszcza się je nie tylko tam, gdzie prowadzi wyjście na taras, dlatego nie wszystkie muszą być otwierane. Często zastępują je nowoczesne portfenetry, czyli wysokie i dość wąskie nieotwierane okna sięgające wysokości podłogi. Taką samą funkcję pełnią okna zamontowane na wysokości około 50 cm nad podłogą, które pozwalają zamontowany pod oknem parapet wykorzystać jako siedzisko, gdzie można kontemplować piękny widok. Potrzeba kontaktu z otoczeniem sprawiła, że drzwi balkonowe i portfenetry przekraczają także granice salonu: coraz częściej projektanci planują je w kuchni, łazience czy w sypialni.

ZDANIEM SPECJALISTY

Piwnica z widokami

Współczesna piwnica nie służy jedynie celom gospodarczym. Możliwości techniczne sprawiają, że można w niej urządzić pokój gościnny, sportowy, pracownię lub gabinet. Trzeba wówczas przynajmniej w jednej ze ścian zrobić duże okno, które wpuści do środka więcej słońca. Przepisy stanowią, że takie ściany z oknami muszą być od zewnątrz odsłonięte aż do poziomu podłogi. Warto wówczas pójść za ciosem i korzystając z tego, że zrobiony zostanie wykop, zbudować w jego miejscu taras. Otworzy on wnętrze na ogród i będzie miejscem wypoczynku osłoniętym z czterech stron od wiatru i ciekawskich spojrzeń sąsiadów lub przechodniów. Nawet niewielki taras to dodatkowa przestrzeń do wykorzystania. Tworzy on łagodne przejście z domu do ogrodu i może stanowić interesujący element architektoniczny. Dzięki tarasowi zagłębionemu w gruncie i dużym drzwiom balkonowym w pomieszczeniu będzie widno.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Okna na kilka stron
Jeśli otoczenie jest atrakcyjne z kilku stron, w pomieszczeniu warto zastosować okna narożne i wykuszowe.
Narożne sprawią, że ogród będzie wkraczał do wnętrza z dwóch stron. Jeszcze większe możliwości dają okna wykusza, które są skierowane na trzy strony, dzięki czemu wnętrze wnika w głąb ogrodu. Wystający z lica elewacji wykusz poszerza przylegające pomieszczenie i może stać się ośrodkiem jego dekoracji. Dawniej w wykuszach umieszczano wygodne siedziska umożliwiające wygodny odpoczynek nawet kilku osobom i kontemplowanie otoczenia. Również dzisiaj wykuszto doskonałe miejsce dla kanapy – dobrze doświetlony światłem dziennym sprzyja lekturom i relaksowi. Dlatego poza kanapą warto w bliskości wykusza postawić regały z książkami. Jednak dzisiaj w wykuszu najczęściej lokuje się jadalnię – nasłoneczniona przestrzeń to idealne miejsce na stół.
Przeszklony wykusz jest równocześnie miejscem narażonym na straty ciepła. Dlatego ważne jest, aby użyć okien o jak najlepszych parametrach termoizolacyjnych.

Widoki z góry

Okna w pionie
Pomieszczenia na poddaszu mogą być oświetlone oknami zamontowanymi w ścianie szczytowej. Takie okna zapewniają jednocześnie światło i widok. Dla wielu osób wzrokowy kontakt z przestrzenią zewnętrzną jest warunkiem dobrego samopoczucia. Trzeba jednak pamiętać, że dobrą widoczność zagwarantuje tylko okno usytuowane na odpowiedniej wysokości. Dla człowieka w pozycji siedzącej jest to 85 cm od poziomu posadzki. Gdy leżymy w łóżku, linia wzroku przebiega znacznie niżej – idealnie sprawdzają się okna usytuowane na wysokości kolan lub sięgające poziomu posadzki portfenetry.
Można pójść krok dalej – zamiast tradycyjnego okna w ścianie umieszcza się drzwi balkonowe z wyjściem na balkon, taras lub loggię. Trzeba jednak pamiętać, że okna typu portfenetry i balkonowe tworzą wrażenie otwartości wnętrza, które może zaburzać poczucie bezpieczeństwa. W sypialni bardziej przyjazne będą okna umieszczone na pewnej wysokości od poziomu posadzki – wnętrze robi wtedy wrażenie bardziej zamkniętego i przez to bezpiecznego. Aby poszerzyć perspektywę, można skorzystać z przeszkleń panoramicznych.Takie okno wprowadzone do sypialni stworzy lepsze warunki do wypoczynku w kontakcie z naturą.

Lukarny i facjaty
Inne efekty daje wprowadzenie otoczenia do wnętrza za pomocą okna zamontowanego w lukarnie lub facjacie. Nadbudówka na dachu, jaką jest lukarna lub facjatka, tworzy wewnątrz ograniczoną jej ścianami wnękę, która przesądza o naszym spojrzeniu na otoczenie. W słoneczne dni ściany wnęki zaciemniają przestrzeń wnętrza, jednocześnie tworząc kontrast dla jasnego i barwnegoobrazu za oknem. W ten sposób nisze i zakamarki zostają wzbogacone nastrojową grą światła i cienia. Dodatkowo widok za oknem może być wykadrowany przez kształt i kolor ramy oraz podziały w oknach. Decydując się na lukarnę, trzeba pamiętać, że wielkość okna jest ograniczona jej konstrukcją. Nadbudówka nie może być zbyt duża również z powodów estetycznych – masywna i ciężka zaburzy proporcje domu.

Okna połaciowe
Okna połaciowe, mimo że cenione za efektywne wprowadzenie światła, jeszcze do niedawna uważano za mało atrakcyjne z punktu widzenia powiązania domu z otoczeniem. Nie wszyscy bowiem zdają sobie sprawę, że wystarczy zamontować okna na odpowiedniej wysokości, by w ten sposób umożliwić sobie kontakt wzrokowy z otoczeniem. Zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej swobodnie wyjrzymy przez okno, jeśli jego dolna krawędź będzie zamontowana na wysokości 90 cm.
W przeciwieństwie do lukarny czy facjaty możliwe jest natomiast powiększanie płaszczyzny przeszkleń poprzez łączenie okien połaciowych w efektowne zestawy, zarówno w pionie, jak i w poziomie.
Warto też skorzystać z oferty producentów, którzy proponują specjalne zestawy zaprojektowanez myślą o jak najpełniejszym otwieraniu wnętrz na otoczenie. Zestaw składający się z okna połaciowego i montowanego w ściance kolankowej umożliwia uzyskanie kombinacji różnych perspektyw widokowych: widok na wprost, jaki uzyskamy dzięki oknu pionowemu, uzupełni nam panorama nieba wnikająca przez okno umieszczone w połaci dachu. Atutem tego rozwiązania jest to, że zestawy kolankowe można łączyć ze sobą, co pozwala na wprowadzenie do wnętrza szerszych widoków.
Okna połaciowe mają jeszcze tę zaletę, że rozbijają powierzchnię skosów, co daje wrażenie wpuszczania powietrza i powiększa optycznie wnętrze, niwelując odczucie duszności, które może powstać w sypialniach pod dachem.

Okna drewniane

Okna drewniane pasują zarówno do ultranowoczesnego, jak i do stylowego domu. Posiadają także...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Markizy do okien pionowych - skuteczna ochrona...

Markizy skutecznie zacieniają wnętrze, przy jednoczesnym zapewnieniu widoczności na zewnątrz. Chronią wnętrze...

Wymiary okna a wymiary ościeża. Czy zmieniać...

Wymiana okien to duża ingerencja w dom. Czy zmiana wymiarów okien lub zmiana ich kształtu to dobry...

Rolety zaciemniające do okien dachowych

Ciepłe dni na poddaszu bywają uciążliwe ze względu na wysoką temperaturę panującą we wnętrzach. Konieczne...

Rolety zewnętrzne i moskitiery - sposoby montażu,...

Rolety zewnętrzne zabezpieczają przed przegrzewaniem się pomieszczeń latem i zbytnią utratą ciepła zimą....

Markiza do okien dachowych. Skuteczna ochrona...

Okna osłonięte markizą zewnętrzną chronią wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem w słoneczne dni. Ciepło...