| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Czym zasłonić okno w dachu

Czym zasłonić okno w dachu

Za dużo słońca na poddaszu? Okna połaciowe też można zasłaniać. Na szczęście dziś jest na to wiele skutecznych i wygodnych sposobów.

Osłony okien połaciowych muszą być dostosowane do ich położenia i sposobu otwierania. Najlepiej więc nadają się do tego specjalne rolety i żaluzje wewnętrzne. Mamy do wyboru osłony wewnętrzne i zewnętrzne o różnym stopniu ochrony przed słońcem, w rozmaitych kolorach i wzorach. Niektóre z nich mogą być nawet automatycznie otwierane i zamykane. Wszystko jest tylko kwestią ceny.
Przesłony do okien dachowych oferują między innymi producenci rolet i żaluzji.

Do każdego okna dachowego można więc zamówić zasłonę o konkretnych wymiarach. Zwykle jest to roleta lub żaluzja w aluminiowych ramach umieszczanych w świetle szyby. Te szerokie listwy pomniejszające otwór okna są, niestety, niezbyt estetyczne. Zamawiając roletę, można wybrać rodzaj, wzór i kolor materiału. Uwaga jednak na cenę. Przesłony zamawiane i kupowane osobno mogą być nawet droższe niż typowe akcesoria proponowane przez producentów okien.
Firmowe żaluzje i rolety są dostosowane do typu i wymiarów okna. Mają oryginalne dodatki pasują do okien, ich montaż jest łatwy i szybki. Z reguły też wzornictwo jest na wyższym poziomie, a oferta bogatsza. Producenci okien dachowych prześcigają się w wymyślaniu nowych rozwiązań.

Rolety i żaluzje zewnętrzne nie tylko osłaniają wnętrze przed słońcem, ale także izolują od hałasu, stanowią dodatkowe zabezpieczenie szyby i chronią przed włamaniem. Żaluzje zewnętrzne mogą całkowicie zaciemnić wnętrze. Zimą chronią dodatkowo przed ucieczką ciepła. Stanowią jednak szczelną osłonę wówczas, gdy okno jest zamknięte. Kiedy jest uchylone, roleta lub żaluzja zewnętrzna może być zasunięta tylko częściowo.
Rolety zewnętrzne są obsługiwane ręcznie lub sterowane elektrycznie. Najbardziej luksusową wersją jest roleta automatycznie rozsuwana sterowana za pomocą pilota.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów  ochrony przed słońcem jest rozpięta na zewnątrz okna połaciowego markiza. Stosuje się ją w oknach obrotowych i uchylno-obrotowych. Wykonana jest z wytrzymałego, odpornego na czynniki atmosferyczne tworzywa o strukturze tkaniny. Półprzezroczysta mocna siateczka odbija padające na dach promienie słoneczne, nie dopuszczając do nagrzania szyby. Jej zaletą jest to, że chroniąc przed słońcem, jednocześnie nie zasłania widoku.
Chociaż markiza montowana jest na zewnątrz, pod blachą nad oknem, rozsuwa się ją ręcznie od wewnątrz. Po otwarciu okna obrotowego trzeba ją pociągnąć i zaczepić do haczyków znajdujących się w dolnej, zewnętrznej krawędzi okna. Czasem trzeba posłużyć się drążkiem. Przy zamykaniu okna markiza sama się rozwinie i w zależności od położenia okna będzie się automatycznie wysuwać lub chować.

Autor: Andrzej Szandomirski

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Okna do domu pasywnego - relacja właścicielki...

Śledzimy budowę domu pasywnego pod Warszawą. Ważny etap. Są już zamontowane okna. Jakie parametry mają okna...

Montaż stolarki. Jak montować okna, drzwi...

Montaż okien, drzwi wejściowych oraz bram garażowych nie jest prosty, o czym przekonują reklamacje zgłaszane...

Okna drewniano-aluminiowe – luksus,...

Połączenie drewna i aluminium pozwoliło stworzyć okna doskonałe. Wyróżnia je ekskluzywny wygląd,...

Okna dachowe FPP-V preSelect - przestrzeń na...

Poddasze to wyjątkowe miejsce w domu. Zwykle to strefa, w której rodzina relaksuje się po ciężkim...

Okno tarasowe: jakie okno wybrać oraz jakie są...

Obecnie niemal w każdym nowym projekcie domu można spotkać co najmniej jedno duże okno tarasowe. Są cenione,...

Okna do współczesnego domu – energooszczędne,...

Inwestorzy planujący budowę lub remont domu są coraz bardziej świadomi, jakie parametry powinny...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.