| muratordom.pl » Budowa » Okna dachowe » Jakie szyby do okien dachowych wybrać: hartowane, bezpieczne, samoczyszczące, czy inne?

Jakie szyby do okien dachowych wybrać: hartowane, bezpieczne, samoczyszczące, czy inne?

Okna dachowe wyposażane są w szyby zespolone. Te moga być jednak różne: bezpieczne, hartowane lub nawet samoczyszczące. Sprawdź zalety szyb do okien dachowych.

Szyby zespolone do okien dachowych

To, co dla zwykłych śmiertelników patrzących na okno jest szybą, dla producentów jest pakietem szybowym. Pakiet szybowy to hermetyczny zestaw dwóch albo większej liczby szyb oddzielonych ramką dystansową (najczęściej grubości 12 albo 16 mm), w którym przestrzeń między szybami jest wypełniona powietrzem albo gazem poprawiającym parametry cieplne: argonem, kryptonem, ksenonem.

Dostępne są szyby zespolone z różnymi wariantami szklenia. Zależnie od tego, jaka jego funkcja jest dominująca, oferowane są  szyby hartowane, energooszczędne,dźwiękoszczelne, chroniące przed przegrzewaniem, a nawet samoczyszczące. Tak różne funkcje gwarantuje między innymi umieszczenie w pakiecie specjalnego rodzaju szyby na zewnątrz albo wewnątrz szklenia.

Na zewnątrz pakietu szybowego w oknach dachowych umieszczane są szyby dźwiękoszczelne, hartowane (antywłamaniowe), energooszczędne, chroniące przed przegrzewaniem a także samoczyszczące.

Szyby do okien dachowych

Szyba energooszczędna najczęściej jest pokryta powłoką z metali szlachetnych, która odbija ciepło z wnętrza domu, nie pozwalając mu się wydostać z pomieszczenia. Dzięki temu ciepło wytworzone przez grzejniki, AGD czy oświetlenie, a także pochodzące od nagrzanej promieniami słońca podłogi nie jest tracone.

Szyba dźwiękoszczelna jest pokryta specjalną izolującą dźwięk folią. Dzięki temu redukuje hałas przedostający się do domu przez zamknięte okna o kilkadziesiąt procent. Dostępne okna z szybą dźwiękoszczelną mają najwyższą – IV – klasę izolacyjności akustycznej.

Szyba hartowana (szyba antywłamaniowa) jest kilkakrotnie (z reguły pięć-siedem razy) bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne od tak zwanych zwykłych szyb. Lepiej również znosi duże wahania temperatury. Jej atutem jest to, że trudniej ją rozbić niż zwykłą szybę, jak również to, że stłuczona rozpada się na drobne kawałki o tępych krawędziach.

Szyba przeciwsłoneczna jest przyciemniona i redukuje przenikanie światła nie tylko w upalne letnie dni, ale również w pochmurne – zimą i jesienią. Po wewnętrznej stronie okna najczęściej są umieszczane szyby termoizolacyjne oraz tak zwane bezpieczne – laminowane (klejone). Niektórzy producenci oferują pakiety z szybami ornamentowymi.

Szyba bezpieczna – laminowana (klejona) jest pokryta laminatem, który zwiększa jej odporność na uderzenia. Po rozbiciu szyby dzięki laminatowi kawałki szkła są ze sobą połączone.

Szyba ornamentowa daje efekt okna pokrytego szronem. Taki rodzaj szyb jest wybierany do pomieszczeń, w których mieszkańcom szczególnie zależy na zachowaniu intymności, na przykład do łazienek.

Autor: VELUX

W mieście dobrym rozwiązaniem będą okna dachowe z pakietem dźwiękoszczelnym. Zastosowane w nich dźwiękoszczelne szyby są w stanie zredukować hałas przedostający się do domu przez zamknięte okna o kilkadziesiąt procent

Przeczytaj dodatkowo:
Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Jak wybrać najlepsze okna dachowe?

Bez względu na to, czy budujemy nowy dom z poddaszem, czy modernizujemy stary, czeka nas zakup okien...

Przesłony na okna dachowe. Jak dobrać i...

Zobacz, co zrobić, aby nie dopuścić do przegrzania się pomieszczeń pod dachem. Rodzaje przesłon zewnętrznych...

Poddasze pełne pomysłów. Inspiracje, rozwiązania,...

Funkcjonalna aranżacja poddasza to wyzwanie. Zobacz, jak pomysłowo urządzić poddasze i odpowiednio je...

Dobrze doświetlony dom z płaskim dachem

Czy nowoczesny dom z płaskim dachem można doświetlić od góry. Oczywiście! Dzięki odpowiednio dobranym...

W pełnym świetle. Poddasze dobrze wykończone

Aby mieszkać na poddaszu wygodnie i komfortowo, warto zadbać o doświetlenie światłem naturalnym nie tylko...