| muratordom.pl » Budowa » Okna dachowe » Jakie szyby do okien dachowych wybrać: hartowane, bezpieczne, samoczyszczące, czy inne?

Jakie szyby do okien dachowych wybrać: hartowane, bezpieczne, samoczyszczące, czy inne?

Okna dachowe wyposażane są w szyby zespolone. Te moga być jednak różne: bezpieczne, hartowane lub nawet samoczyszczące. Sprawdź zalety szyb do okien dachowych.

Szyby zespolone do okien dachowych

To, co dla zwykłych śmiertelników patrzących na okno jest szybą, dla producentów jest pakietem szybowym. Pakiet szybowy to hermetyczny zestaw dwóch albo większej liczby szyb oddzielonych ramką dystansową (najczęściej grubości 12 albo 16 mm), w którym przestrzeń między szybami jest wypełniona powietrzem albo gazem poprawiającym parametry cieplne: argonem, kryptonem, ksenonem.

Dostępne są szyby zespolone z różnymi wariantami szklenia. Zależnie od tego, jaka jego funkcja jest dominująca, oferowane są  szyby hartowane, energooszczędne,dźwiękoszczelne, chroniące przed przegrzewaniem, a nawet samoczyszczące. Tak różne funkcje gwarantuje między innymi umieszczenie w pakiecie specjalnego rodzaju szyby na zewnątrz albo wewnątrz szklenia.

Na zewnątrz pakietu szybowego w oknach dachowych umieszczane są szyby dźwiękoszczelne, hartowane (antywłamaniowe), energooszczędne, chroniące przed przegrzewaniem a także samoczyszczące.

Szyby do okien dachowych

Szyba energooszczędna najczęściej jest pokryta powłoką z metali szlachetnych, która odbija ciepło z wnętrza domu, nie pozwalając mu się wydostać z pomieszczenia. Dzięki temu ciepło wytworzone przez grzejniki, AGD czy oświetlenie, a także pochodzące od nagrzanej promieniami słońca podłogi nie jest tracone.

Szyba dźwiękoszczelna jest pokryta specjalną izolującą dźwięk folią. Dzięki temu redukuje hałas przedostający się do domu przez zamknięte okna o kilkadziesiąt procent. Dostępne okna z szybą dźwiękoszczelną mają najwyższą – IV – klasę izolacyjności akustycznej.

Szyba hartowana (szyba antywłamaniowa) jest kilkakrotnie (z reguły pięć-siedem razy) bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne od tak zwanych zwykłych szyb. Lepiej również znosi duże wahania temperatury. Jej atutem jest to, że trudniej ją rozbić niż zwykłą szybę, jak również to, że stłuczona rozpada się na drobne kawałki o tępych krawędziach.

Szyba przeciwsłoneczna jest przyciemniona i redukuje przenikanie światła nie tylko w upalne letnie dni, ale również w pochmurne – zimą i jesienią. Po wewnętrznej stronie okna najczęściej są umieszczane szyby termoizolacyjne oraz tak zwane bezpieczne – laminowane (klejone). Niektórzy producenci oferują pakiety z szybami ornamentowymi.

Szyba bezpieczna – laminowana (klejona) jest pokryta laminatem, który zwiększa jej odporność na uderzenia. Po rozbiciu szyby dzięki laminatowi kawałki szkła są ze sobą połączone.

Szyba ornamentowa daje efekt okna pokrytego szronem. Taki rodzaj szyb jest wybierany do pomieszczeń, w których mieszkańcom szczególnie zależy na zachowaniu intymności, na przykład do łazienek.

Autor: VELUX

W mieście dobrym rozwiązaniem będą okna dachowe z pakietem dźwiękoszczelnym. Zastosowane w nich dźwiękoszczelne szyby są w stanie zredukować hałas przedostający się do domu przez zamknięte okna o kilkadziesiąt procent

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak ochronić wnętrze domu przed przegrzaniem?...

Montujemy w domach bardzo wielkie okna, czasem całe ściany są przeszklone. Warto zastosować na nich przesłony...

Wybieramy okna połaciowe. Na co warto zwrócić...

Jedną z prężniej rozwijających się gałęzi przemysłu budowlanego są okna dachowe. Producenci oferują coraz...

Nowoczesne poddasze: okna dachowe i rolety na...

Renowacje i adaptacje to obecnie jeden z trendów, który z roku na rok będzie się coraz bardziej...

Energooszczędne produkty do poddaszy - okna...

Energooszczędność to jedno z najważniejszych zagadnień we współczesnym budownictwie. Wzrastające ceny...

Poddasza, pomieszczenia za skosami. GALERIA...

Światło dzienne ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie i komfort użytkowania pomieszczeń. Dlatego też, już...

Przeszklenia w dachach płaskich. Okna dachowe do...

Nowoczesne okna dachowe do dachów płaskich są estetyczne i mają bardzo dobrą izolacyjność termiczną....