| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Premia termomodernizacyjna, czyli jak dostać pieniądze na ocieplenie domu
Audyt i termomodernizacja

Premia termomodernizacyjna, czyli jak dostać pieniądze na ocieplenie domu

Premia termomodernizacyjna to umorzenie części kredytu wziętego na ocieplenie domu lub wymianę systemu ogrzewania. Co robić, aby ją otrzymać? Przede wszystkim trzeba zaciągnąć kredyt na termomodernizację w jednym z banków, które zawarły umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Ile można zyskać dzięki premii termomodernizacyjnej?

Premia termomodernizacyjna obejmuje umorzenie 20% wykorzystanego kredytu, nie więcej jednak niż 16% kosztów poniesionych na realizację inwestycji i nie więcej niż dwukrotność przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii ustalonych na podstawie audytu energetycznego. Co ważne – kredytobiorca nie płaci podatku dochodowego od uzyskanej premii. Potrąca się z niej jedynie 0,6% dla BGK.

Zasady ubiegania się o kredyt z premią termomodernizacyjną są uregulowane w ustawie z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (DzU nr 223, poz. 1459, z późn. zm.). Kredyty są jednak udzielane na warunkach komercyjnych: oprocentowanie, udział kredytu w całości kosztów czy okres spłaty pozostawia się do negocjacji pomiędzy inwestorem i bankiem.

Kredyt na ocieplenie domu i wymianę instalacji grzewczej

Kredytowane przedsięwzięcie musi prowadzić do:

  • zmniejszenia zużycia energii na ogrzewanie budynku i podgrzewanie wody użytkowej o 25% rocznie, gdy dokonuje się kompleksowej termomodernizacji, albo o 10% rocznie, gdy modernizuje się tylko system grzewczy. Jeśli ten został już w przeszłości ulepszony (ale po 1984 r.), nowe przedsięwzięcie musi przynieść co najmniej 15% zmniejszenia zużycia energii;
  • albo całkowitej lub częściowej zamiany źródeł energii na odnawialne.

Audyt energetyczny - niezbędny jeśli chcesz uzyskać premię na ocieplenie domu

Warunkiem ubiegania się o premię termomodernizacyjną jest okazanie audytu energetycznego. Inwestor musi również zamówić projekt budowlany termomodernizacji zgodny z zaleceniami audytu – nawet gdy planowane prace nie wymagają pozwolenia na budowę. Do wypłaty premii wymaga się bowiem oświadczeń projektanta o wykonaniu projektu zgodnie z audytem i przeprowadzeniu termomodernizacji zgodnie z projektem.

WARTO WIEDZIEĆ

Bez premii i audytu. Pieniądze na ekoremont

Osoby, które nie mogą czy nie chcą spełnić warunków ustawy o wspieraniu termomodernizacji, mogą skorzystać z innych źródeł finansowania tańszych od zwy­kłego kredytu gotówkowego.

W siedzibie lokalnego Woje­wódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wod­nej (lub w najbliższym oddziale Banku Ochrony Środowiska) można się dowiedzieć, czy w za­kresie swojej działalności ma on dofinansowanie kredytów pro­ekologicznych dla właścicieli domów jednorodzinnych. W każ­dym województwie może być inaczej, różnice mogą dotyczyć zarówno przedmiotu kredytowa­nia, jak i warunków dofinanso­wania. Kredyty te są korzystnie oprocentowane (na ogół 3-4%) i mogą być przeznaczone na przykład na zakup i instalację kolektorów słonecznych lub na kompleksowe czy nawet cząstkowe inwestycje termomo­dernizacyjne budynku (przyzna­nie takiego kredytu nie musi być uzależnione od uzyskania okre­ślonego efektu energetycznego).

Inna możliwość to kredyt o obni­żonym oprocentowaniu na zakup lub montaż wyrobów służących ochronie środowiska (systemy ociepleń, okna termoizolacyjne, kotły gazowe i olejowe o wyso­kiej sprawności, pompy ciepła, kolektory słoneczne, zawory ter­mostatyczne, rekuperatory itp.). Udziela ich również BOŚ, a urzą­dzenia trzeba nabyć (zamówić montaż) w firmie, która zawarła stosowne porozumienie z tym bankiem. Jakie to firmy i jakie produkty, trzeba się dowiedzieć w lokalnym oddziale banku albo sprawdzić na jego stronie inter­netowej. Kredyt może pokryć do 100% kosztu zakupu i mon­tażu, a okres kredytowania może wynieść do ośmiu lat.

Jak wykonać termoizolację piwnicy - poradnik

Każdy, kto buduje dom z piwnicą, wcześniej czy później musi zdecydować, czy ocieplać...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ekspert odpowiada na wszelkie pytania na temat...

System ocieplania pianką poliuretanową na dobre zadomowił się na polskim rynku. Pianka PUR to materiał ciepły...

Zaproś chemię na swój dach, czyli impregnacja...

Bezpieczna ale zarazem skuteczna chemiczna impregnacja drewna konstrukcyjnego jest elementem niezbędnym we...

Ocieplenie budynku. Jak przygotować stary dom?

W ręce wielu młodych inwestorów trafiają stare domy odziedziczone po dziadkach lub rodzicach. Często...

Ile ciepła traci budynek? Jak to obliczyć?

Z punktu widzenia obliczania zapotrzebowania na energię do ogrzewania, czyli strat ciepła, ważne są trzy...

Mostki cieplne, wilgotne ściany i grzyb - skutki...

Wilgotne ściany i grzyb to problemy, które pojawią się nie tylko w starych domach, ale także w nowych...

Izolacje natryskowe z pianki PUR

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed ociepleniem domu. Dowiedz się, jak wybrać materiał do termomodernizacji....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.