| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Ocieplanie domu. Nowoczesne materiały izolacyjne

Ocieplanie domu. Nowoczesne materiały izolacyjne

Przyzwyczailiśmy się, że do ocieplania domu służą wełna mineralna lub styropian. Materiałów do termoizolacji jest jednak znacznie więcej, a wśród nich wyroby pod różnymi względami nowatorskie lub wyjątkowe. Poznaj nowoczesne izolacje, które uzupełniają ofertę materiałów ociepleniowych i są alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań.

Czym ocieplić dom

Rokrocznie na nasz rynek trafiają nowe materiały ociepleniowe. Jedne z nich to po prostu udoskonalone izolacje tradycyjne, na przykład wełna o lepszej izolacyjności termicznej, styropian do nowego zastosowania. Pojawiają się też materiały z zupełnie nowych surowców, czasem o nietypowej formie i sposobie układania. Raczej nie są zdolne zagrozić silnej pozycji jaką ma ocieplenie z wełny i styropianu, ale stanowią uzupełnienie oferty i w wielu sytuacjach mogą się okazać pożądaną alternatywą.

Nowoczesna izolacja cieplna domu

 • Twarde płyty z okładziną. Większość inwestorów kojarzy poliuretan z rozprężną pianką do uszczelniania okien i drzwi. Produkuje się z niego również płyty termoizolacyjne. Jest to jednak poliuretan ulepszony, czyli PIR.
  Forma płyt PIR jest zbliżona do płyt styropianowych z bokami profilowanymi. Różnica w budowie polega na tym, że płyty poliuretanowe są obustronnie okładane przeważnie folią aluminizowaną lub wzmocnionym papierem typu kraft.
  Poliuretan PIR to obecnie jeden z najlepiej izolujących termicznie materiałów. Jego współczynnik przewodzenia ciepła jest wyjątkowo niski i może wynosić nawet 0,020 W/(mK) – zazwyczaj jednak 0,023-0,028 W/(mK). Płyty są odporne na wilgoć i wodę. Ich nasiąkliwość osiąga maksymalnie 9%. Zastępują też paroizolację. Są znacznie twardsze od standardowych odmian styropianu i wełny mineralnej.
Autor: RECTICEL

Płyty poliizocyjanurowe (PIR) pokonały tradycyjny poliuretan pod względem izolacyjności termicznej oraz odpornościna ogień i wodę

Autor: ONDULINE

Mata metalizowana jest szczelna. Nie przepuszcza pary wodnej. Podmuchy zimnego powietrza także nie zdołają się przez nią przedrzeć

 • Termoizolacja z połyskiem. Promieniowanie cieplne odbija się od błyszczącej powierzchni, dzięki czemu możemy zachować izolacyjność termiczną budynku. Zjawisko odbicia promieniowania cieplnego wykorzystują metalizowane maty - cienkie i zwinięte w rolki niczym folia. Ich budowa jest warstwowa. Między dwoma powłokami zbrojonej folii aluminizowanej mieści się kilka warstw maty poliestrowej, folii metalizowanej lub folii bąbelkowej. Maty mocuje się podobnie jak folię paroizolacyjną – zszywkami do konstrukcji drewnianej lub taśmami dwustronnie przylepnymi do konstrukcji stalowych. Niewielki ciężar i znakomita izolacyjność cieplna (współczynnik przewodzenia ciepła może osiągać 0,019 W/(mK)) to cechy wyróżniające cechy ten rodzaj izolacji cieplnej. Błyszcząca powłoka mat potrafi odbić do 92% promieniowania cieplnego.
 • Ocieplenie z pistoletu, czyli poliuretan PIR w stanie półpłynnym natryskiwany z dużym ciśnieniem. Poliuretan produkuje się w halach fabrycznych, ale może być też wytwarzany w warunkach polowych, na przykład na placu budowy. Służą do tego specjalne agregaty umożliwiające ocieplanie natryskowe.
  Piana natryskowa ma wszystkie zalety PIR, ale zapewnia coś więcej, a mianowicie jest to izolacja całkowicie jednorodna, bez szczelin lub miejsc łączenia. Technologia natrysku zapewnia także błyskawiczne tempo ocieplania. Współczynnik przewodzenia ciepła wynosi dla piany PIR od 0,049 do 0,024 W/(mK). Jedne piany są całkiem paroszczelne, inne zapewniają paroprzepuszczalność.
 • Aerożel – izolacja z tlenku krzemu. Ma rekordowo dobry współczynnik przewodzenia ciepła, może być przezroczysty, jest lekki, a jego porowatość dochodzi do 99%. Ten rodzaj ocieplenia stosowany jest do budowy pojazdów i skafandrów kosmicznych, ale podbija też światowy rynek budowlany. Zol krzemianowy skondensowany najpierw do postaci
  żelu, a następnie utwardzony do sprzedaży trafia pod postacią płyt, granulatu lub maty. Aerożel jest bardzo porowaty, a jego gęstość waha się od 2 do 143 kg/m3. Mimo to jest ogromnie wytrzymały na ściskanie. Jego współczynnik przewodzenia ciepła wynosi od 0,012 do 0,030 W/(mK). Znakomicie tłumi dźwięki.

Oglądaj też: na co Twoi wykonawcy powinni uważać podczas przyklejania styropianu

Kalkulator do obliczania współczynnika przenikania ciepła U ściany dwuwarstwowej. Wypełnij...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zapytaj EKSPERTA o ocieplenie domu pianką PUR

Ocieplenie domu pianką PUR to alternatywa dla wełny mineralnej i styropianu. Pianka dokładnie wypełnia...

Nowoczesne systemy balkonowe. Izolacja balkonu...

Nowoczesne systemy balkonowe to szybkie, proste i łatwe w realizacji rozwiązania o wieloletniej trwałości....

Jak ograniczyć straty energii w garażu? Bramy...

Każdy inwestor dąży do maksymalnego ograniczania strat ciepła w swoim domu. Dzięki temu, można znacząco...

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie będą dotyczyły między...

Zapytaj eksperta o termomodernizację domu....

Planujesz ocieplenie domu? Poszukujesz informacji o materiałach potrzebnych do termomodernizacji? Nie wiesz,...

Zaproś chemię na swój dach, czyli impregnacja...

Bezpieczna ale zarazem skuteczna chemiczna impregnacja drewna konstrukcyjnego jest elementem niezbędnym we...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.