Polistyren ekstrudowany w ociepleniu budynku: tańszy niż styropian?

2010-01-12 1:00

Zamiast zwykłego styropianu w ociepleniu budynku można zastosować płyty z polistyrenu ekstrudowanego. Warto to rozważyć, ponieważ można w ten sposób ocieplić to samo miejsce cieńszą warstwą, niż gdybyśmy zastosowali styropian. Przedstawiamy zalety oraz możliwości zastosowania polistyrenu ekstrudowanego w ociepleniu budynku.

Płyty z polistyrenu ekstrudowanego
Autor: DOW POLSKA Płyty z polistyrenu ekstrudowanego

Polistyren ekstrudowany - gdzie warto do użyć

Płyty z polistyrenu ekstrudowanego są bardzo twarde, dlatego stosuje się je jako izolację w miejscach narażonych na bardzo duże obciążenia. Do domów jednorodzinnych wystarczą płyty gęstości do 30 kg/m2. Twardsze – gęstości do 45 kg/m2 stosuje się w budownictwie przemysłowym. Odznaczają się też bardzo małą nasiąkliwością. Stąd najczęściej ociepla się nimi ściany fundamentowe, piwniczne i ściany w pomieszczeniach wilgotnych oraz płaskie dachy odwrócone, na których warstwa izolacji termicznej leży na warstwie izolacji przeciwwodnej i chroni ją przed uszkodzeniami.

Sprawdź też:

Warto je też stosować w podłogach posadowionych bezpośrednio na gruncie. Ponieważ nie podciągają kapilarnie wilgoci i mają małą nasiąkliwość, można je układać poniżej izolacji przeciwwodnej, bezpośrednio na zagęszczonym podłożu. Są również płyty wykorzystywane do izolacji dachów stromych.

Powierzchnia płyt jest gładka, są też płyty o powierzchni chropowatej. Te szczególnie nadają się do ocieplania ścian, ponieważ dzięki ich powierzchni zwiększa się przyczepność przy nakładaniu klejów i tynków. Mogą też służyć do izolowania cokołów lub gzymsów i być używane jako deskowanie tracone.

Płyty z polistyrenu ekstrudowanego
Autor: Pietrucha Jolanta Płyty z polistyrenu ekstrudowanego
Płyty z polistyrenu ekstrudowanego
Autor: Mariusz Bykowski

Różne formy płyt z polistyrenu ekstrudowanego

Standardowe wymiary płyt z polistyrenu ekstrudowanego to 60 x 125 cm. Ich grubość może być różna: od 2 do 20 cm. Charakterystyczną cechą polistyrenu ekstrudowanego są kolory: w zależności od producenta może być zielony, niebieski, różowy lub żółty.

Płyty ryflowane - zewnętrzna strona płyt ma frezowane rowki drenażowe i pokryta jest warstwą fizeliny filtracyjnej lub geowłókniną. Dzięki rowkowaniu płyty nie tylko pełnią funkcję izolacji termicznej ścian fundamentów i piwnic oraz ochrony izolacji przeciwwodnej, ale także ułatwiają odprowadzenie wody.

Płyty wykończone warstwą zaprawy - płyty te są jednostronnie pokryte warstwą uplastycznionej zaprawy cementowej. Wykorzystywane są do ocieplania dachów odwróconych oraz jako izolacja tarasów wykonywanych w technologii dachu odwróconego.

Polistyrenu ekstrudowanego nie powinno się stosować z materiałami zawierającymi rozpuszczalniki, na przykład ze smołą węglową czy lepikiem na zimno. Pod ich wpływem rozpuszcza się.

Wideo: Jak bez błędów przykleić do ścian styropian

Jak ocieplić dom? Klejenie styropianu i kołkowanie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie