Jak wyciszyć pomieszczenia? Materiały do izolacji akustycznej ścian

2018-10-09 10:12

Poznaj najskuteczniejsze materiały do izolacji akustycznej ścian. Sprawdź, jak wyciszyć pomieszczenia w trakcie remontu domu.    

Tynk akustyczny
Autor: SONASPRAY Najłatwiej jest wyciszyć ściany – można je wykończyć tynkiem akustycznym

Ogromna ilość oferowanych produktów poprawiających komfort akustyczny w domach świadczy o zapotrzebowaniu na ciszę, a także o tym, że wiele tradycyjnych materiałów budowlanych nie spełnia pod tym względem oczekiwań. Stąd akustyczne płyty, akustyczne maty, akustyczne taśmy. Wszystkie one czekają na tych, którzy budując dom, zapomnieli o parametrach akustycznych ścian.

Tynki akustyczne

Najprostszą metodą wyciszenia pomieszczenia będzie ułożenie na murach natryskowego tynku dźwiękochłonnego – silikatowego lub celulozowego. Tynki takie mają fakturę chropowatą i nie wolno tego zmieniać, wykonując na nich na przykład gładź lub tapetując je. Pochłaniają do 70% dźwięków i potrafią je również rozpraszać, zmniejszając tym samym pogłos. Ich współczynnik pochłaniania dźwięku aw wynosi od 0,35 do 0,60. Tynki silikatowe powinny mieć ostatecznie grubość nawet do 2,5 cm. Im większa, tym lepiej. Celulozowe mogą być cieńsze.

Płyty izolacyjne Phone Star do wyciszania ścian

Jednym z produktów do wyciszania ścian są płyty Phone Star. Mają długość 125 lub 120 cm, szerokość 80 lub 65,5 cm i grubość 1,5 lub 1 cm. Wytwarza się je z ekologicznego materiału – tektury falistej. Sama tektura nie odznacza się niczym nadzwyczajnym. Tu jednak tworzy warstwową strukturę wypełnioną piaskiem. Dzięki temu 1 m2 okładziny z płyt Phone Star waży 18 kg. Ciężar płyty sprawia, że dobrze tłumi ona dźwięki.

Sprawdź też:

Także falista struktura wnętrza płyty przyczynia się do rozpraszania dźwięków powietrznych. Płyty takie mają wskaźnik Rw na poziomie około 36 dB. Mocuje się je do ścian mechanicznie bezpośrednio lub do stalowego rusztu zbudowanego wcześniej przy murze. Trzeba tylko pamiętać, że po przycięciu krawędzie płyt zakleja się taśmą samoprzylepną, aby nie wysypywał się z nich piasek.

Płyty korkowe izofon

Jeśli nie chcesz, żeby dźwięk w salonie lub sypialni rozchodził się jak w studni albo kamiennej komnacie, możesz obłożyć ściany płytami Izofon z porowatego aglomeratu korkowego. Przykleja się je bezpośrednio do ścian. Mają wymiary 50 x 50 cm i grubość 1 cm. Jeżeli nie lubisz wyglądu korka, możesz taką okładzinę wykończyć dodatkowo tapetą. Płyty Izofon mogą pochłaniać aż 95% dźwięków odbijających się od ścian. Podobny rezultat osiągniesz, stosując tapetę korkową. Jest cieńsza, więc tłumi dźwięki w mniejszym stopniu niż płyty. Zarówno płyty, jak i tapety korkowe mocuje się do ścian za pomocą kleju do korka.

Akustyczne płyty g-k

Gdy masz w domu szkieletowe ściany nośne lub działowe, też możemy poprawić ich izolacyjność akustyczną. W trakcie remontu warto zastąpić ich tradycyjną okładzinę ze zwykłych płyt g-k okładziną z gipsowo-kartonowych płyt akustycznych. Przykręca się je identycznie jak zwykłe do rusztu ze słupków stalowych bądź drewnianych, między którymi mieści się wełna mineralna – również będąca świetnym materiałem tłumiącym. Gipsowy rdzeń takich płyt ma wyraźną krystaliczną strukturę. Zawiera ponadto włókna mineralne i inne dodatki ograniczające przenikanie dźwięków. Takie płyty są również elastyczniejsze od innych. Tłumią dźwięki powietrzne. Pozwalają osiągnąć izolacyjność o 5-7 dB wyższą niż przy zastosowaniu zwykłych płyt g-k.

Folia dźwiękoizolacyjna

Izolacyjność ścian szkieletowych i rusztów nośnych pod okładzinę ścian murowanych poprawisz, oklejając profile folią dźwiękoizolacyjną (gumową lub ze modyfikowanego PCW). Musi się ona znaleźć między rusztem a płytami. Ma grubość 3 mm i szerokość 110 mm. Jest elastyczna i dość ciężka – 5 kg/m2. Przykleja się ją lub mocuje mechanicznie. Jej wskaźnik izolacyjności akustycznej wynosi 30-34 dB. Musi być jednak montowana w taki sposób, aby między jej pasami nie powstawały żadne szczeliny. Jeśli nie stosujesz folii, dopilnuj, żeby okładzina nie stykała się z wełną mineralną znajdującą się między profilami rusztu.

Panele akustyczne

Ciekawym produktem do wyciszania ścian są drewnopochodne panele akustyczne. Produkuje się je z płyt MDF. Mają bardzo dekoracyjny wygląd, więc wykończone nimi ściany prezentują się wyjątkowo ładnie. Rozpraszają i tłumią dźwięki powietrzne, redukując pogłos. Ich współczynnik pochłaniania dźwięku w może wynosić od 0,17 aż do 1,08. Zależy to od rodzaju panelu i częstotliwości dźwięku. Panele są dostępne w postaci dużych płyt – mają wtedy szerokość od 32 do 380 cm i wysokość będącą wielokrotnością 59,2 cm – lub jako podłużne elementy o długości 405 cm i szerokości 12,8 cm.

Zdjęcie do bloczka '1 zdjecie' - art 238
Autor: archiwum muratordom Elektrofumigatory
Warto wiedzieć

Dźwięki dźwiękom nierówne

W środowisku, a więc także w domu, masz do czynienia z dwoma rodzajami dźwięków:

  • powietrznymi – przenoszonymi drogą powietrzną w postaci fal. Takie dźwięki to na przykład rozmowy, muzyka;
  • uderzeniowymi – przenoszonymi w formie drgań przez różne materiały – na przykład stukanie w podłogę.

Warto wiedzieć, że jedne materiały lepiej izolują od dźwięków powietrznych, a inne od uderzeniowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.