| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Izolacja domu: gdzie sprawdzi się wełna mineralna, a gdzie wełna szklana

Izolacja domu: gdzie sprawdzi się wełna mineralna, a gdzie wełna szklana

Wełna mineralna to jeden z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych. Z powodzeniem stosowana jest nie tylko do ocieplania domu, ale też do wyciszania pomieszczeń i zabezpieczania konstrukcji przed ogniem. Wyjaśniamy, do czego najlepiej nadaje się wełna mineralna oraz czym różni się od wełny szklanej.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje wełny: mineralna (skalna), pozyskiwana z bazaltu, i szklana, wytwarzana z piasku kwarcowego. Obie mają takie same właściwości.
Wyroby z wełny otrzymuje się poprzez stopienie surowców, a następnie ich rozwłóknienie i nadanie im właściwych kształtów. To właśnie dzięki procesowi rozwłóknienia wełna ma tak dobrą izolacyjność cieplną i akustyczną. Materiał, z którego jest zrobiona, charakteryzuje się niepalnością i nie wydziela żadnych szkodliwych substancji.

Właściwości wełny

Izolacyjność cieplna - wełna to dobry izolator. Dzięki dużej ilości powietrza stanowiącej nawet do 95% jej objętości i mikroskopijnej strukturze włókien mineralnych ma bardzo niską zdolność do oddawania zgromadzonego w niej ciepła. Dzięki temu współczynnik przewodzenia ciepła λ, charakteryzujący izolacyjność termiczną, wynosi tu od 0,032 do 0,045 W/(m·K), przy czym im mniejsza wartość współczynnika, tym lepiej. Niektórzy producenci zamiast współczynnika przewodzenia ciepła podają wartość oporu cieplnego R. Na szczęście dość łatwo jest porównać oba te parametry.

Opór cieplny R oblicza się według następującego wzoru: R = d/λ, gdzie d oznacza grubość danego wyrobu podaną w metrach. Oczywiście to, dla jakiej grubości policzony jest opór cieplny, podane jest na karcie technicznej lub na etykiecie wyrobu. I tak dla grubości wyrobu d=0,1 m opór cieplny R wynosi około 2,22-3,23 m2·K/W, przy czym im wartość oporu jest większa, tym lepiej. 

Bezpieczeństwo pożarowe

Zarówni wełna mineralna, jak i szklana, to materiał niepalny. Oznaczona jest najwyższymi klasami odporności na ogień – A1 i A2 w siedmiostopniowej skali europejskiej, gdzie najwyższą klasą jest A1, a najniższą F. Wełna mineralna nie rozprzestrzenia ognia, topi się prawie bez wydzielania dymu i nie skapuje w postaci płonących kropel. 

Izolacyjność akustyczna - zależy od gęstości materiału, jego sprężystości oraz izolacyjności całej przegrody. Ważne jest też, jakiego rodzaju dźwięki mają być pochłaniane. Z reguły jest tak, że płyty z wełny mineralnej o mniejszej gęstości, bardziej puszyste, dobrze izolują dźwięki rozchodzące się w powietrzu, zaś płyty twarde i półtwarde dobrze tłumią dźwięki powstałe w wyniku uderzenia. Samo zastosowanie wełny nie gwarantuje sukcesu, gdyż jest ona tylko elementem składowym przegrody. Należy więc pamiętać o prawidłowym wykonaniu ściany lub stropu, a nie polegać wyłącznie na wełnie.

Paroprzepuszczalność - wyroby z wełny mineralnej charakteryzują się wysokim stopniem przepuszczania pary wodnej (około 0,48 g/m·h·hPa). Para przenika między włóknami, ale nie wsiąka w nie. Musi mieć jednak zapewnioną możliwość wydostania się na zewnątrz, aby nie gromadziła się wewnątrz płyty lub maty, gdyż zawilgocony wyrób ma znacznie niższą izolacyjność termiczną. By nie dochodziło do zbierania się wilgoci na włóknach, dobrze jest kupić wyroby hydrofobizowane, czyli nasączone środkami chroniącymi przed zawilgoceniem.

Co się robi z wełny?

Z wełny szklanej i mineralnej produkuje się wyroby o różnych kształtach i właściwościach dostosowanych do potrzeb użytkownika. Są to:

 • specjalne kształtki, otuliny - do dokładnego izolowania rur rozgrzewanych do bardzo wysokiej temperatury;
 • solidne i trwałe płyty - pod tynki, do izolacji akustycznej stropów i cieplnej fundamentów;
 • twarde i wytrzymałe płyty odporne na silne miejscowe naciski - do izolowania dachów krytych papą lub innym miękkim pokryciem; oraz materiały stosowane do ociepleń:
 • sprężyste i lekkie płyty - do dokładnego i szczelnego wypełniania izolowanej przestrzeni;
 • filce i maty - łatwe do zamontowania;
 • granulaty - do wdmuchiwania w szczeliny lub trudno dostępne przestrzenie. 

Od piwnicy po dach

Producenci oferują wyroby z wełny mineralnej lub szklanej w bardzo dużym asortymencie. Nadają się one do ocieplania prawie wszystkich elementów budynku, które wymagają izolacji termicznej lub akustycznej. Dlatego śmiało można powiedzieć o możliwości ocieplenia domu od piwnicy aż po dach:

 • dachów skośnych (poddasza użytkowe),
 • stropodachów wentylowanych (poddasza nieużytkowe),
 • dachów płaskich niewentylowanych,
 • ścian zewnętrznych trójwarstwowych,
 • ścian dwuwarstwowych,
 • ścian zewnętrznych wykonanych w technologii szkieletowej,
 • szkieletowych ścian działowych,
 • podłóg na stropie drewnianym,
 • podłóg na stropach betonowych i na gruncie.

Przeczytaj dodatkowo:
Ocieplenie domu styropianem - GALERIA krok po...

Zobacz, jak wykonać ocieplenie domu krok po kroku. Ocieplenie styropianem bez błędów potrzebuje...

Jak ograniczyć straty energii w garażu? Bramy...

Każdy inwestor dąży do maksymalnego ograniczania strat ciepła w swoim domu. Dzięki temu, można znacząco...

Ocieplenie budynku. Jak przygotować stary dom?

W ręce wielu młodych inwestorów trafiają stare domy odziedziczone po dziadkach lub rodzicach. Często...

Termomodernizacja – wszystko o docieplaniu...

Jak wykonać dodatkowe ocieplenie na już istniejącym ociepleniu domu? Zobacz, jak wygląda przekrój...

Grafitowa izolacja fundamentów, cokołów i dachów...

Yetico wprowadziło na rynek nowe płyty styropianowe dedykowane izolacji termicznej fundamentów i...

Izolacja domu pianką poliuretanową. Porady...

Ocieplenie domu pianką to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych form izolacji. Pianka dokładnie wypełnia...