| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Izolacja domu: gdzie sprawdzi się wełna mineralna, a gdzie wełna szklana

Izolacja domu: gdzie sprawdzi się wełna mineralna, a gdzie wełna szklana

Wełna mineralna to jeden z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych. Z powodzeniem stosowana jest nie tylko do ocieplania domu, ale też do wyciszania pomieszczeń i zabezpieczania konstrukcji przed ogniem. Wyjaśniamy, do czego najlepiej nadaje się wełna mineralna oraz czym różni się od wełny szklanej.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje wełny: mineralna (skalna), pozyskiwana z bazaltu, i szklana, wytwarzana z piasku kwarcowego. Obie mają takie same właściwości.
Wyroby z wełny otrzymuje się poprzez stopienie surowców, a następnie ich rozwłóknienie i nadanie im właściwych kształtów. To właśnie dzięki procesowi rozwłóknienia wełna ma tak dobrą izolacyjność cieplną i akustyczną. Materiał, z którego jest zrobiona, charakteryzuje się niepalnością i nie wydziela żadnych szkodliwych substancji.

Właściwości wełny

Izolacyjność cieplna - wełna to dobry izolator. Dzięki dużej ilości powietrza stanowiącej nawet do 95% jej objętości i mikroskopijnej strukturze włókien mineralnych ma bardzo niską zdolność do oddawania zgromadzonego w niej ciepła. Dzięki temu współczynnik przewodzenia ciepła λ, charakteryzujący izolacyjność termiczną, wynosi tu od 0,032 do 0,045 W/(m·K), przy czym im mniejsza wartość współczynnika, tym lepiej. Niektórzy producenci zamiast współczynnika przewodzenia ciepła podają wartość oporu cieplnego R. Na szczęście dość łatwo jest porównać oba te parametry.

Opór cieplny R oblicza się według następującego wzoru: R = d/λ, gdzie d oznacza grubość danego wyrobu podaną w metrach. Oczywiście to, dla jakiej grubości policzony jest opór cieplny, podane jest na karcie technicznej lub na etykiecie wyrobu. I tak dla grubości wyrobu d=0,1 m opór cieplny R wynosi około 2,22-3,23 m2·K/W, przy czym im wartość oporu jest większa, tym lepiej. 

Bezpieczeństwo pożarowe

Zarówni wełna mineralna, jak i szklana, to materiał niepalny. Oznaczona jest najwyższymi klasami odporności na ogień – A1 i A2 w siedmiostopniowej skali europejskiej, gdzie najwyższą klasą jest A1, a najniższą F. Wełna mineralna nie rozprzestrzenia ognia, topi się prawie bez wydzielania dymu i nie skapuje w postaci płonących kropel. 

Izolacyjność akustyczna - zależy od gęstości materiału, jego sprężystości oraz izolacyjności całej przegrody. Ważne jest też, jakiego rodzaju dźwięki mają być pochłaniane. Z reguły jest tak, że płyty z wełny mineralnej o mniejszej gęstości, bardziej puszyste, dobrze izolują dźwięki rozchodzące się w powietrzu, zaś płyty twarde i półtwarde dobrze tłumią dźwięki powstałe w wyniku uderzenia. Samo zastosowanie wełny nie gwarantuje sukcesu, gdyż jest ona tylko elementem składowym przegrody. Należy więc pamiętać o prawidłowym wykonaniu ściany lub stropu, a nie polegać wyłącznie na wełnie.

Paroprzepuszczalność - wyroby z wełny mineralnej charakteryzują się wysokim stopniem przepuszczania pary wodnej (około 0,48 g/m·h·hPa). Para przenika między włóknami, ale nie wsiąka w nie. Musi mieć jednak zapewnioną możliwość wydostania się na zewnątrz, aby nie gromadziła się wewnątrz płyty lub maty, gdyż zawilgocony wyrób ma znacznie niższą izolacyjność termiczną. By nie dochodziło do zbierania się wilgoci na włóknach, dobrze jest kupić wyroby hydrofobizowane, czyli nasączone środkami chroniącymi przed zawilgoceniem.

Co się robi z wełny?

Z wełny szklanej i mineralnej produkuje się wyroby o różnych kształtach i właściwościach dostosowanych do potrzeb użytkownika. Są to:

 • specjalne kształtki, otuliny - do dokładnego izolowania rur rozgrzewanych do bardzo wysokiej temperatury;
 • solidne i trwałe płyty - pod tynki, do izolacji akustycznej stropów i cieplnej fundamentów;
 • twarde i wytrzymałe płyty odporne na silne miejscowe naciski - do izolowania dachów krytych papą lub innym miękkim pokryciem; oraz materiały stosowane do ociepleń:
 • sprężyste i lekkie płyty - do dokładnego i szczelnego wypełniania izolowanej przestrzeni;
 • filce i maty - łatwe do zamontowania;
 • granulaty - do wdmuchiwania w szczeliny lub trudno dostępne przestrzenie. 

Od piwnicy po dach

Producenci oferują wyroby z wełny mineralnej lub szklanej w bardzo dużym asortymencie. Nadają się one do ocieplania prawie wszystkich elementów budynku, które wymagają izolacji termicznej lub akustycznej. Dlatego śmiało można powiedzieć o możliwości ocieplenia domu od piwnicy aż po dach:

 • dachów skośnych (poddasza użytkowe),
 • stropodachów wentylowanych (poddasza nieużytkowe),
 • dachów płaskich niewentylowanych,
 • ścian zewnętrznych trójwarstwowych,
 • ścian dwuwarstwowych,
 • ścian zewnętrznych wykonanych w technologii szkieletowej,
 • szkieletowych ścian działowych,
 • podłóg na stropie drewnianym,
 • podłóg na stropach betonowych i na gruncie.

Folie hydroizolacyjne. Z których rodzajów wykonywać izolacje przeciwwodne i przeciwwilgociowe w domu?

Folia hydroizolacyjna nie może przepuszczać wilgoci ani wody nawet pod dużym ciśnieniem, dlatego...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ocieplenie poddasza - sposoby i materiały do...

Żeby móc komfortowo mieszkać na poddaszu, musi być odpowiednio przeprowadzona izolacja dachu. Inaczej...

Grafitowa izolacja fundamentów, cokołów i dachów...

Yetico wprowadziło na rynek nowe płyty styropianowe dedykowane izolacji termicznej fundamentów i...

Ekspert odpowiada na wszelkie pytania na temat...

System ocieplania pianką poliuretanową na dobre zadomowił się na polskim rynku. Pianka PUR to materiał ciepły...

Zaproś chemię na swój dach, czyli impregnacja...

Bezpieczna ale zarazem skuteczna chemiczna impregnacja drewna konstrukcyjnego jest elementem niezbędnym we...

Ocieplenie domu od zewnątrz. Mocowanie izolacji...

Ocieplenie domu pozwala na mniejsze zużycie energii potrzebnej do ogrzewania. Izolacja wymusza niejako...

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.