| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Folia izolacyjna do fundamentów. Jak izolować fundamenty folią?

Folia izolacyjna do fundamentów. Jak izolować fundamenty folią?

Folie izolacyjne stosowane są przeważnie do wykonywania izolacji poziomych ścian i ław fundamentowych. Zobacz, jak ocenić jakość folii izolacyjnej i jak izolować fundamenty takim materiałem. Czy folia kubełkowa nada się do izolacji fundamentów?

Autor: Andrzej Szandomirski

Folie z tworzyw sztucznych są często stosowane jako izolacje poziome

Folie izolacyjne do fundamentów

Na rynku są folie PCV (z polichlorku winylu), elastomerów poliolefinowych (FPO), polipropylenu (PP), polietylenu (PE), a także z EPDM (na bazie kauczuku). Folie mogą być stosowane do wykonywania zarówno izolacji przeciwwilgociowych, jak i przeciwwodnych (poza strefą cokołową). Jednak tego typu materiały stwarzają bardzo duże problemy techniczne i wymagają wyjątkowo wysokiego reżimu technologicznego. Trudne jest uszczelnianie dylatacji i przejść rurowych. Bardzo trudne, jeżeli nie niemożliwe, jest także łączenie folii z innymi rodzajami materiałów wodochronnych. Z tych powodów nie zaleca się stosowania folii do izolacji w gruncie. Jeżeli jednak zdecydujesz się na ten materiał, pamiętaj o pewnych ograniczeniach. Należy wybierać jedynie takie folie, które można połączyć ze sobą systemowym klejem lub rozpuszczalnikiem, przez wulkanizowanie lub zgrzewanie. Niedopuszczalne jest używanie folii, które łączy się tylko „przez ułożenie na zakład”. Druga bardzo istotna rzecz to grubość materiału. Absurdem jest stosowanie w celach hydroizolacyjnych folii o grubości 0,2-0,3 mm. Folia do izolacji fundamentów powinna mieć grubość rzędu 1-1,5 mm.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WAŻNE

Folia kubełkowa - nie do hydroizolacji

Niezależnie od sposobu mocowania i łączenia niedopuszczalne jest wykorzystywanie jako izolacji przeciwwilgociowej lub przeciwwodnej folii (membran) kubełkowych oraz materiałów stanowiących połączenie folii kubełkowej z membraną drenarską. Są to produkty służące do ochrony właściwych powłok hydroizolacyjnych i odprowadzenia nadmiaru wilgoci.

Podłoże pod folię izolacyjną

Izolację przeciwwodną z folii można wykonać na betonie (niedopuszczalne jest układanie izolacji na chudym betonie) oraz murze z elementów drobnowymiarowych (cegła, bloczek betonowy) o wygładzonej powierzchni. Izolacja przeciwwilgociowa może być wykonywana także na tynku tradycyjnym III kategorii. Podłoże powinno być suche i wysezonowe. Zaletą folii (o ile nie są klejone do podłoża) jest możliwość ich stosowania na zanieczyszczonej powierzchni (jeśli te substancje/materiały jej nie uszkodzą). Ale nie powinna ona mieć wystających nierówności, zadziorów oraz ubytków. Najlepiej, żeby była to gładź z zaokrąglonymi wypukłymi krawędziami.

Jak układać folię izolacyjną?

Folie izolacyjne stosuje się tylko w jednej warstwie. Arkusze należy łączyć przez zgrzewanie, wulkanizowanie, spajanie systemowym klejem lub za pomocą rozpuszczalników. Możliwe jest także doszczelnianie krawędzi upłynnioną folią. Zawsze należy przestrzegać wytycznych producenta. Jeżeli już zdecydujemy się na folię, to bezwzględnie należy żądać od projektanta szczegółowych rysunków systemowych rozwiązań uszczelnienia przejść rurowych, dylatacji, połączeń izolacji pionowej z cokołową itp.

Izolacja poddasza użytkowego styropianem, wełną, pianką czy polistyrenem?

Porównujemy materiały do izolacji poddasza użytkowego. Zobacz, jaka powinna być grubość...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Izolacje natryskowe z pianki PUR

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed ociepleniem domu. Dowiedz się, jak wybrać materiał do termomodernizacji....

Mostki cieplne, wilgotne ściany i grzyb - skutki...

Wilgotne ściany i grzyb to problemy, które pojawią się nie tylko w starych domach, ale także w nowych...

Nowoczesne systemy balkonowe. Izolacja balkonu...

Nowoczesne systemy balkonowe to szybkie, proste i łatwe w realizacji rozwiązania o wieloletniej trwałości....

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...

Wełna mineralna skalna i szklana. Porównanie i...

Wełna mineralna skalna i szklana są z pozoru identyczne. Obie stanowią dobrą izolację termiczną, akustyczną i...