| muratordom.pl » Budowa » Farby, kleje, zaprawy » Rysuj po ścianach, czyli zalety farby tablicowej

Rysuj po ścianach, czyli zalety farby tablicowej

Ściany jak tablice? Czemu nie! Na tych pomalowanych farbami tablicowymi można pisać, rysować, potem je ścierać i zaczynać od nowa. To dobry pomysł na ścianę w pokoju dziecięcym lub w kuchni.

Autor: Mariusz Bykowski

Farba tablicowa potrafi z wdziękiem zamienić kuchenną ścianę w notes. Robione na niej notatki mają nie tylko praktyczne znaczenie, lecz także ożywiają wnętrze

Farba tablicowa

Na wykończonych nią powierzchniach można pisać tak jak na tablicy. Kreda ma bardzo dobrą przyczepność do pomalowanego nią podłoża, a jednocześnie niezwykle łatwo ją usunąć – wystarczy przetrzeć zwilżoną ścierką lub gąbką. Taką farbą można pomalować nie tylko tynkowane powierzchnie, ale także drewno, sklejkę, metal i karton. Producenci oferują tablicowe farby lateksowe lub akrylowe. Są wodorozcieńczalne i spełniają normy Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa dzieci. Wykończone nimi powierzchnie mogą być matowe lub półmatowe i mieć dowolnie wybrany kolor. Nie tylko czarny! Farba tablicowa nie kapie podczas malowania i ma bardzo dobre właściwości kryjące. Jej wydajność zależy od chłonności podłoża – z reguły litr wystarcza do wykończenia blisko 10 m2. Powierzchnia pomalowana farbą tablicową jest odporna na oddziaływanie kredy i wielokrotne zmywanie wodą. Nawet intensywnie eksploatowana nie traci koloru i nie wybłyszcza się.

Jak malować farbą tablicową?

Farbą tablicową można pomalować jedną lub kilka ścian w pokoju dziecka. Ten prosty pomysł nie tylko uchroni przed zniszczeniem ściany narażone na pojawienie się trudnych do usunięcia rysunków malca. Można to zrobić pędzlem lub wałkiem po wcześniejszym oczyszczeniu z kurzu, ewentualnym odtłuszczeniu i zagruntowaniu podłoża podkładem zalecanym przez producenta – z reguły jest to podkład pod emalie akrylowe. Farbę przed malowaniem należy dokładnie wymieszać, a następnie nanieść jedną albo dwie jej warstwy na podłoże. Pomalowana farbą tablicową powierzchnia jest sucha po mniej więcej 24 godzinach, jednak ostateczną trwałość i wytrzymałość osiąga dopiero po 30 dniach. Lepiej więc przez ten czas nie wykorzystywać jej jako tablicy.

Autor: Mariusz Bykowski

W tym pokoju dziecięcym wszystkie ściany to tablice pokryte barwnymi rysunkami.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jaką farbę wybrać do malowania ścian? Rodzaje...

Planujesz malowanie mieszkania lub domu? Sprawdź jaką farbę wybrać do malowania ścian. Poznaj różne rodzaje...

Jaką gładź szpachlową wybrać? Rodzaje gładzi...

Zastanawiasz się, jaką gładź szpachlową wybrać do wykończenia ścian? Do wyboru masz tradycyjną gładź gipsową,...

Korozja betonu. Naprawa konstrukcji betonowych

Korozja konstrukcji betonowych może być bardzo groźna. Beton na skutek błędów w wykonaniu lub...

Czym malować pomieszczenia? Białe farby do ścian...

Aby jak najdłużej cieszyć się białymi wnętrzami, należy stosować białe farby wysokiej jakości, najlepiej...

Dekoracyjne impregnaty do drewna. Zdobią i chronią

Drewno wykorzystane do wykończenia domu powinno być zabezpieczone przed korozją biologiczną. Służą do tego...

Drewniany taras - czyszczenie i impregnacja...

Po zimie należy wykonać wiosenne porządki na posesji. Drewniany taras również potrzebuje lekkiego...