| muratordom.pl » Budowa » Farby, kleje, zaprawy » Jak dobrać kolor farby korzystając z palety kolorów. Wybieramy kolor ścian przed malowaniem

Jak dobrać kolor farby korzystając z palety kolorów. Wybieramy kolor ścian przed malowaniem

Czeka cię malowanie ścian. Musisz dobrać kolor farby. W sklepach czekają na ciebie palety kolorów, które to ułatwią. Ze specjalnych wzorników (np. RAL, NCS, Pantone, CMYK) możesz sam wybrać dowolny kolor farby do ścian. Resztę załatwi komputerowy mieszalnik.

Autor: Wiktor Greg

Ciemne i intensywne kolory farb na dużych powierzchniach wyglądają na jeszcze ciemniejsze i intensywniejsze

Autor: Mariusz Bykowski

Wzornik kolorów pokazuje nazwę, numer oraz kolor farby

Paleta kolorów ułatwi wybór

Dobór kolorów może odbyć się w sklepie. Wiele marketów budowlanych (miedzy innymi OBI, PSB, Praktiker i Castorama) oraz specjalistycznych sklepów z farbami dysponuje mieszalnikami, często z komputerowymi mieszalnikami. Klient przegląda paletę kolorów (może to być np. wzornik RAL, wzornik NCS, wzornik CMYK) i wybiera nazwę lub numer koloru, a pracownik sklepu przygotowuje w mieszalniku farbę o identycznej barwie. Zaletą komputerowego dozowania farb jest to, że podając kod koloru lub nazwę koloru, można w każdej chwili dokupić dowolny rodzaj farby o identycznej barwie.

Skorzystaj z programu do malowania

Jak sprawdzić, czy kolor pasuje do ścian? Zobacz, jak pomocne w doborze kolorów są programy do malowania wirtualnych domów zamieszczone na stronach wielu producentów farb. Pomogą sprawdzić, czy wybrana farba będzie pasować do ścian wewnątrz i do elewacji.

Wybieraj farby ostrożnie

Pamiętaj, że zarówno kolory z wzornika, jak i kolory z komputera mogą nieco odbiegać od tego, co zobaczysz w rzeczywistości. Wybieraj odrobinę jaśniejsze barwy niż te na które się początkowo zdecydowałeś. Obraz z komputera może nieco przekłamać odcień farby, bo nie uwzględnia oświetlenia, w jakim będzie oglądana ściana wewnętrzna lub elewacja. Ze wzornikami sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana. To, co widzimy na jednym albo kilku centymetrach kwadratowych, może zupełnie inaczej wyglądać na dużej powierzchni. Najlepiej kupić farbę o ton jaśniejszą od tej, która się nam podoba na wzorniku. Możemy również kupić najmniejszą puszkę farby i sprawdzić, jak wybrany przez nas kolor prezentuje się na większej powierzchni. Niektórzy producenci oferują też małe próbki farb w tubkach.

Jakie informacje znajdziemy na puszce z farbą?

  • Zużycie farby – to informacja o tym, ile litrów lub kilogramów farby zużyjemy na pomalowanie 1 m2 powierzchni. Pamiętajmy, że będzie to wartość podawana dla jednej warstwy. Zmienia się ona zależnie od tego, jakie podłoże mamy do pomalowania. Więcej zużyjemy na podłoża chłonne o grubej fakturze, a mniej na gładkie.
  • Czas schnięcia farby – podawany jest w godzinach. Zazwyczaj producenci podają dwie informacje na ten temat. Pierwsza dotyczy czasu, po którym można nakładać kolejną warstwę, a druga mówi, kiedy powłoka malarska osiągnie pełną wytrzymałość (zazwyczaj 24 godziny)
  • Ilość warstw farby – to wskazówka dotycząca tego, ile razy musimy dany element pomalować, aby powłoka farby spełniała właściwie swoją funkcję.
  • Na opakowaniach farb przeznaczonych do zastosowań bardziej profesjonalnych znajdziemy też często inny parametr: lepkość farby – jest ona istotna, jeśli chcemy do malowania użyć pistoletu natryskowego. Określa ją wartość DIN-sec, która mówi, jak gęste płyny mogą być nanoszone pistoletem.

Przeczytaj dodatkowo:
FILM: Impregnacja drewna na więźbę dachową

Impregnacja drewna na więźbę - koniecznie! Tylko warto wiedzieć, że nie zawsze zielone drewno to znaczy...

Układanie płytek ceramicznych. Jakie cechy...

Przed układaniem płytek ceramicznych należy wybrać klej o odpowiednich parametrach. Dobra przyczepność do...

Prace malarskie. Malowanie ścian i sufitów

Malowanie ścian i sufitów to tylko pozornie proste czynności. Zanim rozpoczniesz prace malarskie...

Ekspert odpowiada: Jak przygotować mieszankę...

Ile należy dać wapna hydratyzowanego i cementu na całą zawartość betoniarki? Czy jest jakiś przepis na...

Farba tablicowa na ścianie w pokoju dziecka....

Zastosowanie farby tablicowej w pokoju dziecięcym to świetne rozwiązanie. Ściana, po której można bez...

Korozja betonu. Naprawa konstrukcji betonowych

Korozja konstrukcji betonowych może być bardzo groźna. Beton na skutek błędów w wykonaniu lub...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.