| muratordom.pl » Budowa » Farby, kleje, zaprawy » Jak dobrać kolory farby korzystając z palety kolorów. Wybieramy kolor ścian przed malowaniem

Jak dobrać kolory farby korzystając z palety kolorów. Wybieramy kolor ścian przed malowaniem

Czeka cię malowanie ścian. Musisz dobrać kolory farby. W sklepach czekają na ciebie palety kolorów, które to ułatwią. Ze specjalnych wzorników (np. RAL, NCS, Pantone, CMYK) możesz sam wybrać dowolny kolor farby do ścian. Resztę załatwi komputerowy mieszalnik.

Paleta kolorów farb ułatwi wybór

Dobór kolorów farb może odbyć się w sklepie. Wiele marketów budowlanych (między innymi OBI, PSB, Praktiker i Castorama) oraz specjalistycznych sklepów z farbami dysponuje mieszalnikami, często z komputerowymi mieszalnikami. Klient przegląda paletę kolorów (może to być np. wzornik RAL, wzornik NCS, wzornik CMYK) i wybiera nazwę lub numer koloru, a pracownik sklepu przygotowuje w mieszalniku farbę o identycznej barwie. Zaletą komputerowego dozowania farb jest to, że podając kod koloru lub nazwę koloru, można w każdej chwili dokupić dowolny rodzaj farby o identycznej barwie.

Skorzystaj z programu do malowania

Jak sprawdzić, czy kolor pasuje do ścian? Zobacz, jak pomocne w doborze kolorów są programy do malowania wirtualnych domów zamieszczone na stronach wielu producentów farb. Pomogą sprawdzić, czy wybrane kolory farb będą pasować do ścian wewnątrz i do elewacji.

Autor: Wiktor Greg

Ciemne i intensywne kolory farb na dużych powierzchniach wyglądają na jeszcze ciemniejsze i intensywniejsze

Autor: Mariusz Bykowski

Wzornik kolorów pokazuje nazwę, numer oraz kolor farby

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Wybieraj kolory farb ostrożnie

Pamiętaj, że zarówno kolory farb z wzornika, jak i kolory z komputera mogą nieco odbiegać od tego, co zobaczysz w rzeczywistości. Wybieraj odrobinę jaśniejsze barwy niż te na które się początkowo zdecydowałeś. Obraz z komputera może nieco przekłamać odcień farby, bo nie uwzględnia oświetlenia, w jakim będzie oglądana ściana wewnętrzna lub elewacja. Ze wzornikami sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana. To, co widzimy na jednym albo kilku centymetrach kwadratowych, może zupełnie inaczej wyglądać na dużej powierzchni.

Najlepiej kupić farbę o ton jaśniejszą od tej, która się nam podoba na wzorniku. Możemy również kupić najmniejszą puszkę farby i sprawdzić, jak wybrany przez nas kolor prezentuje się na większej powierzchni. Niektórzy producenci oferują też małe próbki farb w tubkach.

Jakie informacje znajdziemy na puszce z farbą?

  • Zużycie farby – to informacja o tym, ile litrów lub kilogramów farby zużyjemy na pomalowanie 1 m2 powierzchni. Pamiętajmy, że będzie to wartość podawana dla jednej warstwy. Zmienia się ona zależnie od tego, jakie podłoże mamy do pomalowania. Więcej zużyjemy na podłoża chłonne o grubej fakturze, a mniej na gładkie.
  • Czas schnięcia farby – podawany jest w godzinach. Zazwyczaj producenci podają dwie informacje na ten temat. Pierwsza dotyczy czasu, po którym można nakładać kolejną warstwę, a druga mówi, kiedy powłoka malarska osiągnie pełną wytrzymałość (zazwyczaj 24 godziny)
  • Ilość warstw farby – to wskazówka dotycząca tego, ile razy musimy dany element pomalować, aby powłoka farby spełniała właściwie swoją funkcję.
  • Na opakowaniach farb przeznaczonych do zastosowań bardziej profesjonalnych znajdziemy też często inny parametr: lepkość farby – jest ona istotna, jeśli chcemy do malowania użyć pistoletu natryskowego. Określa ją wartość DIN-sec, która mówi, jak gęste płyny mogą być nanoszone pistoletem.
Autor: Eugeniusz Filipiuk

Jak wybrać kolory farb do wnętrz?

Wybierając kolory farb do wnętrz należy pamiętać, że nie każda barwa dobrze sprawdzi się w salonie lub sypialni. Są wnętrza, w których należy zastosować spokojne, stonowane kolory farb i takie gdzie możemy zaszaleć z ich intensywnością. Delikatne pastele i jasne barwy oraz kolory ziemi wprowadzą we wnętrzu atmosferę relaksu i wyciszenia. Najlepiej sprawdzą się w sypialni lub salonie. Natomiast jaskrawe i intensywne kolory działają pobudzająco. Dobrze będą wyglądały w łazience, z której korzystamy o poranku lub w kuchni.

Szukając koloru farby na elewację należy unikać nienaturalnych i jaskrawych kolorów rodem z kreskówek. Dom wygląda najlepiej kiedy wpisuje się w otoczenie, harmonizuje z nim. Idealne kolory farb na elewację to biele, beże i kolory ziemi.

Murator.tv: Kolory farb. Jaka farba do pokoju dziecięcego?

Czeka cię malowanie ścian w pokoju dziecka? Pamiętaj, że przy wyborze farby do pokoju dziecięcego należy zwrócić szczególną uwagę na jej szkodliwość, a także na zawartość lotnych związków organicznych. Zapytaliśmy eksperta, jakie farby należy wybierać do pokojów dzieci.

Farby elewacyjne. Dobierz rodzaj farby do malowanego podłoża

Jeśli chcemy, aby farba elewacyjna tworzyła trwałą powłokę, koniecznie trzeba dostosować jej rodzaj...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Drewniany taras - czyszczenie i impregnacja...

Po zimie należy wykonać wiosenne porządki na posesji. Drewniany taras również potrzebuje lekkiego...

Czym malować pomieszczenia? Biała farba do ścian...

Aby jak najdłużej cieszyć się białymi wnętrzami, należy stosować białe farby do ścian wysokiej jakości,...

Prace malarskie. Malowanie ścian i sufitów

Malowanie ścian i sufitów to tylko pozornie proste czynności. Zanim rozpoczniesz prace malarskie...

Układanie płytek w łazience - gruntowanie,...

Układanie płytek ceramicznych w łazience należy przeprowadzić z zastosowaniem odpowiedniego kleju do płytek....

Ekspert odpowiada: Jak przygotować mieszankę...

Ile należy dać wapna hydratyzowanego i cementu na całą zawartość betoniarki? Czy jest jakiś przepis na...