| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Zdjęcia elewacji: 10 oryginalnych pomysłów na wykończenie elewacji

Zdjęcia elewacji: 10 oryginalnych pomysłów na wykończenie elewacji

Pomysłowa elewacja domu staje się znakiem szczególnym nowoczesnego domu. Poszukując ciekawych efektów, projektanci proponując coraz to nowe pomysły na przykład na elewacje drewniane albo sięgają po nowe materiały, takie jak płyty włóknocementowe. Prezentujemy 10 zdjęć elewacji, które mogą być inspiracją do wykończenia elewacji Twojego domu.

Dzisiejsza architektura domów różni się od tego, co jeszcze kilka lat temu było standardem. Okładziny, którym do tej pory przypisywaliśmy inne funkcje, doskonale sprawdzają się w nowych rolach. Nowoczesne propozycje na wykończenie elewacji domów są śmiałe, zaczynając od kolorów, faktur, na wykorzystanych materiałach i technologiach kończąc. Wybierając nowatorskie rozwiązanie wykończenia ścian, pamiętaj o ich dopasowaniu do architektury domu i okolicy. Efekt końcowy, mimo że odważny i nowoczesny, może okazać się niezbyt trafnym pomysłem, jeśli zbyt mocno popuścisz wodze fantazji. Oto 10 zdjęć elewacji, których właściciele zdecydowali się na oryginalne wykończenie.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Elewacje drewniane

Okładzina z desek ma swoje starannie przemyślane miejsce w kompozycji elewacji. Niestandardowe użycie okładziny z drewna może na przykłąd akcentować rozczłonkowanie bryły domu.

Autor: Marcin Czechowicz

Drewniana oblicówka z modrzewia syberyjskiego tworzy na ścianach naprzemiennie ułożone pasy. Na jednej z brył domu zaznacza parter, na drugiej – poddasze.

Autor: Andrzej Szandomirski

Wykończenie elewacji podkreśla podział bryły domu. Jedną z nich pokrywa biały tynk, drugą – okładzina drewniana.

Ażurowe przesłony jako wykończenie elewacji domu

Drewniane listwowe żaluzje, panele z perforowanej blachy – ażurowe elementy elewacji to modny motyw ożywiający ścianę i dodający jej trzeci wymiar. Stały się potrzebne jako przesłony dużych przeszkleń.

Autor: Szandomirski Andrzej

Zamiast zasłon. Drewniana kratownica przymocowana do elewacji przesłania pas wielkich okien na piętrze. Listwy rozpraszają promienie słońca, a jednocześnie stanowią dekorację.

Autor: Wojciech Kryński

Drewniane okiennice są łącznikiem między wnętrzem domu a ogrodem. Atrakcyjny element wzbogaca kompozycję prostej bryły budynku.

Płytki włóknocementowe jako oryginalne wykończenie fasady domu

Są lekkie, stosunkowo trwałe i łatwe do mocowania. Ze względu na format układane na dużej powierzchni ściany tworzą prosty, regularny deseń. To lekka wersja takich okładzin tradycyjnych jak łupek albo gont.

Autor: Velux

Płytka do płytki. Budynek opięty jednolitym materiałem, niczym tkaniną lub skórą. Aby osiągnąć taki efekt, na wszystkich powierzchniach ułożono prostokątne płytki na zakładkę, czyli w sposób polecany przez producenta tylko na pokrycie ścian. Tak niestandardowo wykonane pokrycie przetrwało już kilka zim i niejedną wichurę.

Autor: Łukasz Urbański

Ten łatwy do układania i wymiany materiał jest stosowany jako zamiennik tradycyjnego łupku. Płytki, które mają podobną do niego fakturę, mogą go do złudzenia naśladować.

Blacha – oryginalna okładzina na elewację domu

Ten tradycyjny materiał na pokrycia i obróbki dachów coraz częściej pojawia się też na elewacjach domów. To okładzina wytrzymała, a przy tym stosunkowo lekka, lśniąca i gładka, kojarzy się z nowoczesnością.

Autor: Daniel Rumiancew

Brak okapów oraz pokrycie dachu i elewacji tym samym materiałem to atak na spadzisty dach jako odrębny element bryły. Projektanci podejmują grę z tradycją: zestawienie materiałów nawiązuje do wykończenia wiejskiego domu, tyle że tu stykają się ze sobą nie tynk i deski, ale beton i blacha tytanowo-cynkowa. Długość pasów blachy i precyzyjne połączenia robią wrażenie.

Autor: Velux

Niespotykany efekt oparty na niestandardowym materiale – cała elewacja została wykonana z półprzezroczystej, perforowanej miedzianej blachy (system TECU). Żartobliwą konsekwencją zastosowania materiału kojarzącego się z pokryciem dachu było wstawienie okien... połaciowych.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Chcesz kupić szary styropian do ocieplenia domu?...

Szary styropian występuje na rynku w kilku rodzajach. Różnią się one zarówno parametrami jak i...

Piaskowanie elewacji. Jak doczyścić stary mur -...

Co zrobić, gdy ceglany mur jest mocno zabrudzony? Najlepiej przeprowadzić piaskowanie elewacji. Takie...

Tynk silikonowy – zalety, wady, ceny. Jakie...

Tynk silikonowy jest uważany za produkt najwyższej klasy, uniwersalny i przeznaczony dla najbardziej...

Ściana jedno-, dwu- czy trójwarstwowa? Wybieramy...

Podpowiadamy, z jakich materiałów zbudować ciepłe ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz...

Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...