| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Malowanie elewacji zewnętrznej: jaka farba elewacyjna będzie najtrwalsza?

Malowanie elewacji zewnętrznej: jaka farba elewacyjna będzie najtrwalsza?

Farba fasadowa do malowania elewacji domu powinna być odpowiednio dobrana, aby wyglądać pięknie przez wiele lat. Wbrew pozorom nie jest to zadanie trudne. Podpowiadamy, czym kierować się wybierając farby elewacyjne oraz jak poprawnie przeprowadzić malowanie elewacji.

Autor: Piotr Mastalerz Malowanie elewacji

Jak oszacować ilość farby fasadowej potrzebnej do malowania elewacji?

Z reguły producenci na swoich stronach internetowych zamieszczają kalkulatory umożliwiające obliczenie, ile farby elewacyjnej trzeba kupić do pomalowania określonej powierzchni ścian. Nie musimy jednak szukać kalkulatora, ponieważ obliczenie zużycia jest proste. Wystarczy powierzchnię elewacji domu (A w m2) przemnożyć przez ilość farby fasadowej potrzebnej do pomalowania 1 m2 (B w l/m2). Jeżeli producent farby podaje na opakowaniu, ile metrów można pomalować taką objętością farby, jaką zawiera opakowanie, bardzo łatwo obliczyć zużycie na 1 m2, dzieląc liczbę litrów przez liczbę metrów. Po obliczeniu, ile potrzeba farby do jednokrotnego pomalowania elewacji, otrzymany wynik należy pomnożyć przez liczbę krotności malowań – najczęściej elewacja powinna być dwukrotnie pokryta farbą, więc wystarczy poprzedni wynik pomnożyć przez 2 (C=A x B x 2). Tę wartość zwiększamy jeszcze o 10% (C x 1,1) – na wszelki wypadek, aby uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie prac.

Uwaga! Jeśli producent podaje dwie wartości zużycia farby, należy pamiętać, że mniej się jej zużywa na pomalowanie gładkiej powierzchni, a więcej – z wyraźną fakturą.

Przygotowanie elewacji domu przed malowaniem

Różne podłoża wymagają odmiennego potraktowania. Jednak wszystkie powinny być zwarte, mocne i – najlepiej – zagruntowane. Ustalenie, czy kondycja podłoża jest wystarczająco dobra, jest proste. Wystarczy nakleić na nie kawałek przezroczystej taśmy klejącej i po chwili ją oderwać. Jeśli wraz z taśmą nie oderwały się cząstki podłoża, jest wystarczająco mocne. W takiej sytuacji można przystąpić do gruntowania preparatem dobranym do rodzaju farby elewacyjnej. Najlepiej polecanym przez jej producenta. Trudno przecenić zalety preparatów gruntujących.
Zwiększają przyczepność podłoża, jednocześnie zmniejszając jego nasiąkliwość. Dzięki nim łatwiej rozprowadzić farbę i potrzeba jej mniej do procesu malowania elewacji. Niestety nie zawsze podłoże ma wytrzymałość odpowiednią do nakładania farby elewacyjnej. Często najpierw trzeba poprawić jego parametry.
Jeśli ściany domu pokrywają pękające i odpadające tynki, należy je naprawić albo skuć. Te, które pylą lub są zbyt chłonne, trzeba zagruntować i wzmocnić. Można do tego celu użyć preparatu rozpuszczalnikowego, oczywiście dobranego do rodzaju farby.

Jeśli podłożem pod nową ma być stara farba, nie może się odspajać ani pylić. Jeśli łuszczy się tylko miejscowo, trzeba ją usunąć i w naprawianych miejscach nałożyć jedną warstwę farby więcej. Jeśli farba na całej elewacji jest uszkodzona, należy ją usunąć. Można to zrobić metodą piaskowania. Profesjonalna firma, natryskując piasek pod wysokim ciśnieniem, skutecznie zetrze starą powłokę.
Na betonowych cokołach domów często pozostają tłuste plamy po preparacie antyadhezyjnym, którym wysmarowane było deskowanie. Takie zabrudzenia trzeba dokładnie usunąć, na przykład benzyną ekstrakcyjną. Należy pamiętać, że beton schnie długo, dlatego jego malowanie lepiej zaplanować kilka, a nawet kilkanaście miesięcy po usuwaniu zabrudzeń.
Ceglanych murów raczej się nie maluje, a już na pewno lepiej z tego zrezygnować, gdy pozostawały niezabezpieczone co najmniej dwa lata. Dlaczego? Po takim czasie cegły mogą zawierać sporo soli. Może ona doprowadzić do uszkodzenia farby. Nieotynkowane elewacje z cegieł silikatowych najczęściej pokrywane są bezbarwnym impregnatem, ale można je też pomalować farbami kryjącymi. Jednak przedtem zawsze trzeba je zagruntować.

Jak dobrać rodzaj farby fasadowej?

  • Na starych domach z reguły są tynki cementowe, cementowo-wapienne lub wapienne. Te ostatnie są najbardziej podatne na uszkodzenia. Jeżeli podłożem ma być właśnie taki tynk, najlepiej pomalować go farbą nieorganiczną.
  • Na nowych domach najczęściej są układane tynki cienkowarstwowe – silikonowe, akrylowe, mineralne oraz silikatowe, będące elementem systemu dociepleń. Z reguły farbę elewacyjną kupuje się razem z tynkiem. Zgodnie z prostą zasadą: jaki rodzaj tynku, taka farba, na przykład jeżeli tynk jest silikonowy, to farba też jest silikonowa.

Uwaga! Po otynkowaniu ściana musi całkowicie wyschnąć, a to trwa co najmniej 30 dni, a czasami nawet dwa razy dłużej.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Malować elewację samodzielnie czy lepiej zlecić to zadanie fachowcom?

Wprawdzie malowanie elewacji jest trudniejsze niż ścian wewnątrz domu, ale – po dobraniu odpowiedniej farby elewacyjnej – można to zrobić samodzielnie, przestrzegając kilku zasad:

  • przed zaplanowaniem terminu malowania należy sprawdzić prognozę pogody. Nie tylko nie powinien wtedy padać deszcz, ale także nie może być za wysoka ani za niska temperatura (producenci podają, przy jakiej temperaturze można nanosić farbę);
  • podczas prac przygotowawczych trzeba zabezpieczyć wszystkie elementy elewacji, które nie będą malowane, i teren wokół domu;
  • przed malowaniem należy zagruntować podłoże;
  • przed naniesieniem kolejnej warstwy farby musi minąć dokładnie tyle czasu, ile zalecił w instrukcji producent farby;
  • nie można pozostawić niedomalowanej ściany na następny dzień. Nawet na czas przerwy w pracy. Taka niefrasobliwość mogłaby doprowadzić do powstania na elewacji plam nieco różniących się odcieniem.

Do malowania chropowatej elewacji o wyraźnej fakturze zamiast wałka lepiej użyć pędzla z długim włosiem

Gładką ścianę można pomalować wałkiem o niezbyt długim włosie

Ile czasu schnie farba elewacyjna?

Większość farb elewacyjnych osiąga pełną wytrzymałość po 24 godzinach. Nie zdziwmy się, gdy na opakowaniu lub w karcie technicznej znajdziemy informację, że drugą warstwę farby można nakładać już po kilku godzinach – przed powtórnym malowaniem elewacji pierwsza warstwa farby musi tylko przeschnąć, w takiej sytuacji jej pełna wytrzymałość nie jest konieczna.

Narzędzia malarskie do malowania elewacji

Wybierając narzędzie do malowania elewacji, trzeba uwzględnić konsystencję farby fasadowej oraz fakturę ściany zewnętrznej. Do prac można użyć wałka, pędzla o naturalnym lub poliestrowym włosiu albo pistoletu natryskowego. Decydując się na pistolet, trzeba sprawdzić w jego instrukcji, jaką lepkość może mieć natryskiwana farba, a następnie w karcie technicznej wybranej farby przeczytać informacje o lepkości i ewentualnie ją rozcieńczyć. Ściany o gładkiej fakturze można malować pędzlem lub wałkiem. Stosując wałek, zużyjemy mniej farby. Im gładsza jest ściana, tym włosie wałka powinno być krótsze. Jeżeli ściany mają wyraźną fakturę, należy je malować szerokim pędzlem o długim włosiu.

Przechowywanie farby elewcyjnej

Przede wszystkim farby fasadowe należy chronić przed zbyt wysoką i zbyt niską temperaturą. Nie powinny być narażone na działanie promieni słonecznych ani wystawione na mróz. Optymalna temperatura dla przechowywanej farby to z reguły minimum 5oC i maksimum 25oC. W innych warunkach farba może zmienić swoje właściwości fizyczne i trzeba ją będzie wyrzucić. Oczywiście opakowanie musi być szczelnie zamknięte, by jego zawartość nie wyschła. Farba, która była prawidłowo przechowywana, może się nadawać do użytku nawet po upływie terminu przydatności.

Uwaga! Jeżeli przechowywana farba elewacyjna się rozwarstwiła – na jej powierzchni wydzieliła się na przykład warstwa żywicy – to nie znaczy, że nie nadaje się do użycia. Wystarczy ją dokładnie wymieszać, aż stanie się jednorodna.

Jak dobrać kolor elewacji do projektu domu i jego lokalizacji? PORADNIK

Kolor domu może być różny: żółty, zielony, niebieski i w różnych odcieniach bieli. W w...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Styl loftowy - elewacja i wnętrze

Aranżacja wnętrza w stylu loftowym daje dużą swobodę i możliwości w urządzaniu. Zobacz, jak powinien wyglądać...

Układanie klinkieru na elewacji. Jak zrobić to...

Płytki klinkierowe mogą zapewnić elegancki i prestiżowy wygląd elewacji na długie lata. Jednak żeby tak się...

Thermo drewno: deski na taras - konkurencja dla...

Thermo drewno dzięki swoim właściwościom, konkuruje z drewnem egzotycznym. Czy thermo drewno to dobre...

Chcesz kupić szary styropian do ocieplenia domu?...

Szary styropian występuje na rynku w kilku rodzajach. Różnią się one zarówno parametrami jak i...

Jak dodobrać kolor elewacji do rodzaju pokrycia...

Jak dobrać kolorystykę domu? Zobacz wizualizacje elewacji i dachu projektu Miarodajny C333c. Prezentujemy ten...