Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Malowanie elewacji zewnętrznej: jaka farba elewacyjna będzie najtrwalsza?

Malowanie elewacji zewnętrznej: jaka farba elewacyjna będzie najtrwalsza?

Wybierając farbę elewacyjna do malowania elewacji budynku, trzeba pamiętać o tym, że powinna ona wyglądać pięknie przez wiele lat. Wbrew pozorom nie jest to zadanie karkołomne. Podpowiadamy, czym kierować się wybierając farbę elewacyjną oraz jak poprawnie przeprowadzić malowanie elewacji.

Jak oszacować ilość farby potrzebnej do malowania elewacji?

Z reguły producenci na swoich stronach internetowych zamieszczają kalkulatory umożliwiające obliczenie, ile farby trzeba kupić do pomalowania określonej powierzchni ścian. Nie musimy jednak szukać kalkulatora, ponieważ obliczenie zużycia jest proste. Wystarczy powierzchnię elewacji zewnętrznej (A w m2) przemnożyć przez ilość farby potrzebnej do pomalowania 1 m2 (B w l/m2). Jeżeli producent farby podaje na opakowaniu, ile metrów można pomalować taką objętością farby, jaką zawiera opakowanie, bardzo łatwo obliczyć zużycie na 1 m2, dzieląc liczbę litrów przez liczbę metrów. Po obliczeniu, ile potrzeba farby do jednokrotnego pomalowania elewacji, otrzymany wynik należy pomnożyć przez liczbę krotności malowań – najczęściej elewacja powinna być dwukrotnie pokryta farbą, więc wystarczy poprzedni wynik pomnożyć przez 2 (C=A x B x 2). Tę wartość zwiększamy jeszcze o 10% (C x 1,1) – na wszelki wypadek, aby uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie prac.

Uwaga! Jeśli producent podaje dwie wartości zużycia farby, należy pamiętać, że mniej się jej zużywa na pomalowanie gładkiej powierzchni, a więcej – z wyraźną fakturą.

Przygotowanie powierzchni elewacji zewnętrznej przed malowaniem

Różne podłoża wymagają odmiennego potraktowania. Jednak wszystkie powinny być zwarte, mocne i – najlepiej – zagruntowane. Ustalenie, czy kondycja podłoża jest wystarczająco dobra, jest proste. Wystarczy nakleić na nie kawałek przezroczystej taśmy klejącej i po chwili ją oderwać. Jeśli wraz z taśmą nie oderwały się cząstki podłoża, jest wystarczająco mocne. W takiej sytuacji można przystąpić do gruntowania preparatem dobranym do rodzaju farby elewacyjnej. Najlepiej polecanym przez jej producenta. Trudno przecenić zalety preparatów gruntujących.
Zwiększają przyczepność podłoża, jednocześnie zmniejszając jego nasiąkliwość. Dzięki nim łatwiej rozprowadzić farbę i potrzeba jej mniej do procesu malowania elewacji. Niestety nie zawsze podłoże ma wytrzymałość odpowiednią do nakładania farby elewacyjnej. Często najpierw trzeba poprawić jego parametry.
Jeśli ściany domu pokrywają pękające i odpadające tynki, należy je naprawić albo skuć. Te, które pylą lub są zbyt chłonne, trzeba zagruntować i wzmocnić. Można do tego celu użyć preparatu rozpuszczalnikowego, oczywiście dobranego do rodzaju farby.

  • Na starych domach z reguły są tynki cementowe, cementowo-wapienne lub wapienne. Te ostatnie są najbardziej podatne na uszkodzenia. Jeżeli podłożem ma być właśnie taki tynk, najlepiej pomalować go farbą nieorganiczną.
  • Na nowych domach najczęściej są układane tynki cienkowarstwowe – silikonowe, akrylowe, mineralne oraz silikatowe, będące elementem systemu dociepleń. Z reguły farbę elewacyjną kupuje się razem z tynkiem. Zgodnie z prostą zasadą: jaki rodzaj tynku, taka farba, na przykład jeżeli tynk jest silikonowy, to farba też jest silikonowa.

Uwaga! Po otynkowaniu ściana musi całkowicie wyschnąć, a to trwa co najmniej 30 dni, a czasami nawet dwa razy dłużej.

Rodzaj podłoża a przygotowanie elewacji zewnętrznej

Jeśli podłożem pod nową ma być stara farba, nie może się odspajać ani pylić. Jeśli łuszczy się tylko miejscowo, trzeba ją usunąć i w naprawianych miejscach nałożyć jedną warstwę farby więcej. Jeśli farba na całej elewacji jest uszkodzona, należy ją usunąć. Można to zrobić metodą piaskowania. Profesjonalna firma, natryskując piasek pod wysokim ciśnieniem, skutecznie zetrze starą powłokę.
Na betonowych cokołach domów często pozostają tłuste plamy po preparacie antyadhezyjnym, którym wysmarowane było deskowanie. Takie zabrudzenia trzeba dokładnie usunąć, na przykład benzyną ekstrakcyjną. Należy pamiętać, że beton schnie długo, dlatego jego malowanie lepiej zaplanować kilka, a nawet kilkanaście miesięcy po usuwaniu zabrudzeń.
Ceglanych murów raczej się nie maluje, a już na pewno lepiej z tego zrezygnować, gdy pozostawały niezabezpieczone co najmniej dwa lata. Dlaczego? Po takim czasie cegły mogą zawierać sporo soli. Może ona doprowadzić do uszkodzenia farby. Nieotynkowane elewacje z cegieł silikatowych najczęściej pokrywane są bezbarwnym impregnatem, ale można je też pomalować farbami kryjącymi. Jednak przedtem zawsze trzeba je zagruntować.

Malować elewację samodzielnie, czy lepiej zlecić to zadanie fachowcom?

Wprawdzie malowanie elewacji jest trudniejsze niż ścian wewnątrz domu, ale – po dobraniu odpowiedniej farby do podłoża – można to zrobić samodzielnie, przestrzegając kilku zasad:

  • przed zaplanowaniem terminu malowania należy sprawdzić prognozę pogody. Nie tylko nie powinien wtedy padać deszcz, ale także nie może być za wysoka ani za niska temperatura (producenci podają, przy jakiej temperaturze można nanosić farbę);
  • podczas prac przygotowawczych trzeba zabezpieczyć wszystkie elementy elewacji, które nie będą malowane, i teren wokół domu;
  • przed malowaniem należy zagruntować podłoże;
  • przed naniesieniem kolejnej warstwy farby musi minąć dokładnie tyle czasu, ile zalecił w instrukcji producent farby;
  • nie można pozostawić niedomalowanej ściany na następny dzień. Nawet na czas przerwy w pracy. Taka niefrasobliwość mogłaby doprowadzić do powstania na elewacji plam nieco różniących się odcieniem.

Do malowania chropowatej elewacji o wyraźnej fakturze zamiast wałka lepiej użyć pędzla z długim włosiem

Gładką ścianę można pomalować wałkiem o niezbyt długim włosie

Jak dobrać kolor elewacji do projektu domu i jego lokalizacji? PORADNIK

Kolor domu może być różny: żółty, zielony, niebieski i w różnych odcieniach bieli. W w...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Układanie płytek klinkierowych na elewacji....

Płytki klinkierowe to świetny materiał na elewacje. Ściany wykończone klinkierem są eleganckie, a utrzymanie...

Wykwity na klinkierze. Jak zapobiegać nalotowi na...

Cegły klinkierowe prezentują się pięknie, o ile na murowanej powierzchni nie pojawią się wykwity. Na...

Odnawianie elewacji drewnianej. Malowanie desek...

Nawet najstaranniej zabezpieczone deski elewacyjne, zwane szalówkami, wymagają co kilka lat...

Rodzaje tynków zewnętrznych. Tynki cienkowarstwowe

Tynki cienkowarstwowe zapewniają łatwe i szybkie wykończenie domu. Stosowane są głównie w systemach...

Gdzie możesz wykorzystać tynki cienkowarstwowe?...

Wybranie odpowiedniego tynku zapewni estetyczny wygląd budynku. Dlatego warto wiedzieć jaki tynk wybrać i...

Murowanie i fugowanie elewacji klinkierowej KROK...

Bierzemy pod lupę elewację klinkierową. Jak ją wykonać, żeby była trwała, estetyczna i pozbawiona białych...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.