| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Ile kosztują nowoczesne materiały na elewację?

Ile kosztują nowoczesne materiały na elewację?

Tradycyjne materiały elewacyjne coraz częściej zastępuje się modnymi płytami włóknocementowymi, ceramiką nowej generacji, imitacjami materiałów naturalnych, sidingiem. Producenci materiałów do wykończenia elewacji domów jednorodzinnych deklarują, że nowe materiały są trwalsze i nie wymagają konserwacji. Jaki jest koszt takiej elewacji? 

Elewacja z płyt włóknocemntowych

 • Nowoczesne płyty włóknocementowe niestety nie należą do najtańszych sposobów wykończenia elewacji, najczęściej stosuje się je na fragmentach ścian w nowoczesnych realizacjach. Koszt płyty to około 110-150 zł/m2
 • Duży wpływ na cenę ma kolor płyty – droższe, często robione na zamówienie są na przykład białe płyty (koszty wzrastają wówczas o 30%).
 • Decydując się na wykończenie elewacji płytami włóknocementowymi, trzeba doliczyć również koszt rusztu, na którym będą one zamocowane do ściany. To dodatkowy koszt 40-70 zł do każdego m2, ponadto montaż kosztuje 70-100 zł/m2
 • Płyty włóknocementowe, mimo że dość kosztowne, niestety nie są wieczne – można je uszkodzić na przykład nożem. Taką płytę da się jednak wymienić – pod warunkiem że nadal są w ofercie producenta w tym samym formacie i kolorze.
 • Płyty lub panele będą ekonomicznie uzasadnione tylko wtedy, gdy w projekcie przewidziano ocieplenie metodą lekką suchą.

Elewacja z okładzin drewnopodobnych

 • Najtańszą imitacją drewnianej okładziny jest siding (okładzina winylowa). Kosztuje 30-50 zł/m2. Nowoczesne materiały imitujące drewno są nierzadko droższe niż ich naturalny pierwowzór. Droższe są płyty HPL laminowane z rdzeniem papierowym – 1 m2 można kupić za około 100 zł/m2.
 • Za tynk z wyciśniętą strukturą drewna i kolorem do złudzenia przypominającym wybrany gatunek zapłacimy 150-180 zł/m2.
 • Bardzo kosztowne są również bakelitowe płyty oklejone naturalnym fornirem – to koszt (z robocizną) 650-1000 zł/m2. Producenci dają jednak gwarancję, że nie wypaczą się one ani nie pękną, nie wymagają też konserwacji tak jak naturalne drewno. Przez lata oszczędzimy więc na kosztach impregnacji oraz ewentualnej wymiany uszkodzonych czy zniszczonych desek.
 • Innym rozwiązaniem zastępującym drewno na elewacji jest jej wykończenie płytami ze sklejki – koszt 1 m2 waha się w granicach 50-120 zł.
 • Montaż płyt czy paneli elewacyjnych to koszt około 50-70 zł/m2, a koszt rusztu to dodatkowe 40-70 zł/m2.

Elewacja z kamienia sztucznego

 • Dostępne są pytki betonowe imitujące kamień – najczęściej tańsze od surowca naturalnego. 1 m2 takiej okładziny można kupić już za 30 zł. 
 • Również koszt montażu płytek imitujących naturalny kamień jest niższy niż w przypadku kamienia naturalnego. Płytki mocuje się na klej albo zaprawę. Ułożenie na elewacji okładziny z imitacji kamienia kosztuje około 50-70 zł/m2.
 • Elementy okładziny ze sztucznego kamienia nie wymagają impregnacji ani innych zabiegów pielęgnacyjnych.
 • Okładzinę kamienną można zastąpić płytkami gresowymi przyklejanymi do ściany – można je kupić już za około 50 zł/m2.

Elewacja z nowoczesnej ceramiki

 • Godnym zastępstwem dla tradycyjnego klinkieru w postaci płytek znanych od lat mogą być okładziny z ceramicznych płyt – cena 1 m2 wynosi minimum 400 zł.
 • Elewacja może być również wykończona specjalnymi ceramicznymi dachówkami płaskimi w kształcie na przykład rombu. Ważne, aby producent wyraźnie informował, że oprócz zastosowania na dachu mogą być układane również na elewacji. 1 m2 takiej okładziny kosztuje około 100 zł.
 • Nowoczesne materiały ceramiczne wymagają fachowego, nie zawsze taniego montażu. Jego koszt może wynosić od 100 nawet do 300 zł za ułożenie 1 m2 tego typu elewacji. Droższe jest ułożenie okładziny z małoformatowych elementów.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Okiennice – metoda na zacienienie wnętrza i...

Okiennice mają kilka istotnych funkcji użytkowych. Są też oryginalnym elementem zdobiącym elewację - dom z...

Z czego się robi drewniane elewacje: deski,...

Trudno o materiał, który lepiej wpisywałby dom w krajobraz. Drewno na elewacji w oczywisty...

Dlaczego rezolowe płyty izolacyjne są lepsze od...

W świetle aktualnie zachodzących zmian dotyczących wymagań izolacyjnych stawianych przegrodom budowlanym,...

Dopasowanie stolarki otworowej do elewacji...

Dobieranie stolarki otworowej to nie lada zadanie. Podpowiadamy, jak zrobić to z głową, aby okna i drzwi...

Odmień swoją elewację. Tynki dekoracyjne, które...

Budując domy naszych marzeń staramy się aby ich elewacje były niepowtarzalne zarówno w zakresie...

5 pomysłów na modyfikacją projektu gotowego bez...

Wybranie gotowego projektu domu to propozycja dla osób, które nie chcą ponosić wysokich...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.