| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Elewacja domu jak mur pruski
Ściany zewnętrzne z charakterem

Elewacja domu jak mur pruski

Elewacja domu wykonana jak mur pruski ma wyjątkowy charakter. Jednak jej wykonanie wymaga precyzji. Warto więc prace powierzyć doświadczonej ekipie. Jeśli chcesz, żeby twoje ściany zewnętrzne wyglądały jak mur pruski, skorzystaj z rad naszego specjalisty.

Mur pruski krok po kroku

Przed przystąpieniem do prac elewacyjnych, trzeba koniecznie zrobić projekt elewacji domu. Powinien on precyzyjnie określać optymalną grubość warstwy styropianu, aby ocieplone ściany skutecznie chroniły dom przed nadmierną utratą energii.

Prace przy murze pruskim rozpoczynamy od przyklejenia do ścian zewnętrznych płyt styropianowych, używając zaprawy oferowanej w danym systemie bezspinowym. W płytach wycinamy korytka w miejscach, w których będą zamontowane deski. Wycięcia powinny być wykonane tak, żeby pod deską znajdowała się optymalnej grubości warstwa styropianu (całkowita grubość naklejanych płyt styropianowych powinna być powiększona mniej więcej o grubość deski). Pozwoli to na ograniczenie mostków termicznych. Trzeba też pamiętać, by po ostatecznym wykończeniu elewacji tynkiem lub inną okładziną tworzyła ona z deską jedną płaszczyznę.

Autor: Andrzej Szandomirski

Na elewacji szachulcowej tynk ma przeważnie kolor biały, aby kontrastował z drewnem. Deski warto pomalować tak, by tworzyły spójną całość z dachem bądź stolarką

Autor: Andrzej T. Papliński

Deski mogą mieć wyszukane formy, które będą dodatkową ozdobą elewacji. A ocieplenie można obłożyć cegłami lub płytkami klinkierowymi – ich docinanie to żmudna praca wymagająca ogromnej precyzji

Na tak przygotowane płyty styropianowe nakłada się zaprawę klejącą i zatapia w niej siatkę z włókna szklanego, otrzymując tak zwaną warstwę zbrojoną. Stanowi ona podłoże pod wyprawę tynkarską muru pruskiego. Przed rozpoczęciem montażu desek, na warstwę zbrojoną nanosi się podkładową masę tynkarską (odpowiednio dobraną do rodzaju stosowanego tynku).

Deski mocuje się do muru za pomocą metalowych kotew przez styropian i tulejki dystansowe z tworzywa. Najodpowiedniejsze będą deski sezonowane z klejonego drewna, które przed zamocowaniem warto zaimpregnować. Nie trzeba się będzie wówczas martwić, że po jakimś czasie się odkształcą. Oczywiście, jeśli chce się osiągnąć efekt „elewacji z przeszłością”, można zastosować deski, które naturalnie spękane sprawiają wrażenie starych. To kwestia gustu – wybór należy do inwestora. Szczeliny między deskami a styropianem należy wypełnić masą uszczelniającą, na przykład silikonem sanitarnym.

Po zabezpieczeniu desek folią malarską można przystąpić do ostatniego etapu. Na zagruntowanej podkładową masą tynkarską warstwie zbrojonej układa się cienkowarstwową wyprawę tynkarską. Przestrzenie między deskami można także obłożyć płytkami klinkierowymi. Do ich przyklejenia zastosować trzeba klej wysokoelastyczny, a do wypełnienia szczelin elastyczną fugę. Metalowe wkręty w deskach można zamaskować ociosanymi drewnianymi kołkami.

Elewacja domu jak mur pruski gotowa!

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Wykończenie elewacji kamieniem. Pomysły na...

Kamień można stosować na ogrodzeniach i fasadach domu. Mimo wysokiej ceny kamienia elewacyjnego, kamienna...

Ocieplanie starego domu. Jak uratować detale i...

Wiele wiekowych budynków poddaje się termomodernizacji. Niestety podczas ocieplania starego domu można...

Odmień swoją elewację. Tynki dekoracyjne, które...

Budując domy naszych marzeń staramy się aby ich elewacje były niepowtarzalne zarówno w zakresie...

Dlaczego rezolowe płyty izolacyjne są lepsze od...

W świetle aktualnie zachodzących zmian dotyczących wymagań izolacyjnych stawianych przegrodom budowlanym,...

Elewacja z nietypowych desek. Deski elewacyjne z...

Deski elewacyjne z włóknocementu są wytrzymałe i twarde jak beton, ale na elewacji wyglądają jak...

Cokół budynku - jak go ukryć w elewacji domu...

Cokół chroni dolną część budynku. Okłada się go materiałami znacznie bardziej trwałymi niż te,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.