| muratordom.pl » Budowa » Domy prefabrykowane » Domy prefabrykowane. Prefabrykaty betonowe z cemokrzemporu

Domy prefabrykowane. Prefabrykaty betonowe z cemokrzemporu

Domy prefabrykowane to propozycja dla tcyh, którym marzy się szybka budowa. Przedstawiamy nowe prefabrykaty betonowe z cemokrzemporu. Z takiego materiału można wznieść dom energooszczędny, a nawet pasywny.

Zalety prefabrykatów betonowych

Pierwsza korzyść z technologii prefabrykowanych to szybkie tempo budowy. Ale to nie koniec. Okazuje się, że przegrody z nowoczesnych prefabrykatów betonowych można doprowadzić do współczynnika przenikania ciepła U = 0,15 W/(m2.K), a nawet niższego. Producenci oferują domy budowane w standardzie energooszczędnym, które na życzenie klienta można dostosować nawet do wymogów pasywnych. Systemy są tak pomyślane, aby etap wykończeniowy przebiegał najsprawniej, jak to tylko możliwe. Unika się prac mokrych. Również roboty związane z wykończeniem elewacji są zredukowane do zera lub mocno ograniczone. Realizacja stanu surowego zamkniętego budynku w ciągu 7-14 dni to dobre tempo. Elementy prefabrykowane są przygotowywane z dużą precyzją, co pozwala uniknąć bardzo wielu błędów wykonawczych i zminimalizować sporą część mostków termicznych.

Autor: ECODOM SYSTEM

Elementem nośnym konstrukcji są profile stalowe wokół każdego fragmentu ściany. W tych miejscach prowadzi się też instalacje. Później tę przestrzeń należy wypełnić materiałem termoizolacyjnym

Cemokrzempor

To lekki i ciepły beton. Produkuje się go, używając jako spoiwa cementu, środków pianotwórczych, spienionych granulek szklanych, styropianu i innych składników. Materiał ten ma współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,15 W/(m.K). W tej technologii prefabrykowane ściany zewnętrzne są dwuwarstwowe. Warstwa konstrukcyjna ma grubość 8 cm i jest pokryta izolacją termiczną ze styropianu grubości 18 cm. Producent deklaruje, że tak wykonana ściana ma współczynnik przenikania ciepła U = 0,15 W/(m2.K) przy 28 cm grubości (licząc z klejem i tynkiem). Po zwiększeniu grubości warstwy izolacyjnej do 30 cm ściana może osiągnąć współczynnik przenikania ciepła U = 0,11 W/(m2.K). Można zastąpić styropian wełną mineralną, ale takie rozwiązanie spowoduje wzrost ceny. Z uwagi na ograniczenia transportowe maksymalne wymiary ściany to 3 m wysokości i 12 m długości. Ściany zewnętrzne po stronie elewacyjnej są wykończone tynkiem o dowolnym kolorze i fakturze do wyboru. W ścianach mogą być zamontowane okna.

Ściany i nie tylko

W tej technologii, poza ścianami zewnętrznymi są dostępne także pozostałe wielkogabarytowe elementy do wznoszenia domu. Ściany działowe mają 8 cm grubości i mogą być pokryte tynkiem lub płytami do suchej zabudowy. Płyty służące do budowy podłogi na gruncie mają 39,6 cm grubości. Stropowe są zbrojone zależnie od projektu, mają grubość 26 cm. Płyty dachowe mają 26,5 cm grubości (w tym 19 cm styropianu i 7,5 cm cemokrzemporu). Są one dodatkowo wykończone płytą OSB lub MFP, pokryte folią przeciwwilgociową i ołatowane. Każdy panel ścienny ma na obwodzie nierdzewne profile stalowe będące elementami nośnymi konstrukcji. Służą one jednocześnie do rozprowadzenia instalacji elektrycznych, wodnych, kanalizacyjnych, wentylacyjnych i innych. Panele ustawia się w odpowiednim miejscu, między nimi umieszcza taśmy rozprężne i skręca stalowymi łącznikami. Po wykonaniu instalacji przestrzeń wewnątrz profili stalowych jest wypełniana pianą poliuretanową, styropianem lub wełną mineralną.

Stolarka okienna

Nie ma ograniczeń w wyborze stolarki okiennej i drzwiowej. Wykonawca standardowo wyposaża dom we własnej produkcji trzyszybowe, sześciokomorowe okna z profili z PCW dowolnego kształtu i rozmiaru bądź w ośmiokomorowe okna pasywne o współczynniku przenikania ciepła Uw = 0,6 W/(m2.K). Do szczelnego montażu stolarki okiennej i drzwiowej używa się taśm rozprężnych.

Do budowy i rozbudowy

Z cemokrzemporu można budować nowe domy, a także wykorzystać go podczas rozbudowy czy modernizacji istniejącego. Konstrukcja charakteryzuje się dużą nośnością mimo niewielkiego ciężaru własnego, można więc na przykład na murowanym parterze wznieść poddasze z prefabrykatów.

Autor: ECODOM SYSTEM

Prefabrykowana płyta dachowa to warstwa styropianu, cemokrzemporu, płyta OSB, folia przeciwwilgociowa i łatowanie

WARTO WIEDZIEĆ

Montaż prefabrykatów

Budynek może być posadowiony na płycie fundamentowej lub palach. Rozwiązaniem zalecanym z uwagi na niewielki ciężar konstrukcji są pale, które producent jest w stanie przygotować w jeden dzień za cenę niższą niż koszt wykonania tradycyjnej płyty fundamentowej. Pale w narożach i pod ścianami nośnymi mają średnicę 30 cm i długość 2 m, pozostałe odpowiednio 25 i 150 cm. Przestrzeń między nimi uzupełnia się piaskiem, który należy zagęścić, a całość pokrywa warstwą geokompozytu. Na palach osadza się ramę nośną – belki z tworzywa kompozytowego. Przestrzeń między jej elementami wypełnia się warstwą styropianu o grubości 10 cm. Do tej ramy łącznikami śrubowymi mocuje się panele podłogowe. Na wykończonej płycie podłogowej montuje się panele ścienne i skręca je z pozostałymi elementami za pomocą łączników śrubowych, a miejsce łączenia ociepla. Na ścianach opiera się płyty stropowe spięte po obwodzie wieńcem w postaci belki konstrukcyjnej z kompozytu, takiej jak dolna rama nośna. Maksymalna rozpiętość stropu to 6 m. Balkony są przedłużeniem stropu. Płyta i styk ze ścianą zostają dokładnie zaizolowane styropianem. Po ustawieniu ścian piętra lub poddasza wykonuje się konstrukcję dachu z paneli, na której można ułożyć dowolne pokrycie dachowe.

Przeczytaj dodatkowo:
Domy modułowe szkieletowe. Konstrukcja i...

Domy modułowe szkieletowe praktycznie w całości powstają w fabryce. Gotowe moduły stawia się na przygotowanym...

Dom z paczki, dom mobilny i minidom - alternatywa...

Domy z paczki, których samodzielny montaż zajmuje 8-12 godzin, domy mobilne wygodne do przenoszenia i...

300-letnie domy z prefabrykatów w stylu...

Styl skandynawski to przede wszystkim duże, jasne przestrzenie. Dominuje drewno i biel. Coraz częściej Polacy...

Ściany z pustaków styropianowych - szybki sposób...

Budowa domu z pustaków styropianowych jest bardzo prosta i szybka. Dobre parametry cieplne materiału ...

Budowa domu szkieletowego o konstrukcji stalowej...

Budowa domu szkieletowego o konstrukcji stalowej jest bardzo szybka, ale wymaga dużej dokładności. Domy w tej...

Domy prefabrykowane, czyli najszybsze budowanie...

Budowa domu z prefabrykatów zajmuje niewiele czasu. Zależnie od stopnia prefabrykacji elemetów...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT