| muratordom.pl » Budowa » Domy prefabrykowane » Domy prefabrykowane, czyli najszybsze budowanie domu

Domy prefabrykowane, czyli najszybsze budowanie domu

Budowa domu z prefabrykatów zajmuje niewiele czasu. Zależnie od stopnia prefabrykacji elemetów i oferty producenta montaż może trwać od kilku dni do dwóch czy trzech miesięcy. Domy z prefabrykatów wznosi się z elementów małowymiarowych (np. płyt zrębkocementowych) lub z elementów wielkowymiarowych (np. prefabrykatów z keramzytobetonu).

Autor: Robert Szarapka , TEKTUM

Montaż gotowych elementów domu zajmuje niewiele czasu – zależnie od stopnia prefabrykacji i producenta może trwać od kilku dni do dwóch czy trzech miesięcy

Domy prefabrykowane budowane są w różnych technologiach. Najprostszą formą prefabrykacji jest budowa z płyt szalunkowych lub paneli o wysokości jednej kondygnacji. Takie prefabrykaty nazywa się małowymiarowymi (małoblokowymi). Najczęściej nie wymagają one użycia ciężkiego sprzętu.

Domy jednorodzinne buduje się też z elementów wielkowymiarowych (wielkoblokowych) – całych ścian lub przestrzennych modułów, które wyglądem przypominają kontenery. Wprawdzie z takich elementów szybko wznosi się dom, ale dłużej trzeba czekać na ich przygotowanie, a do ich montażu niezbędny będzie dźwig.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Ponieważ fundamenty pod prefabrykaty muszą być przygotowane szczególnie starannie (najczęściej potrzebna jest płyta fundamentowa, rzadziej – ściany fundamentowe), usługę tę najlepiej jest zlecić producentowi prefabrykatów, by później nie zakwestionował poprawności wykonania fundamentów.

Domy prefabrykowane z elementów małowymiarowych

Elementy małowymiarowe są większe od standardowych cegieł czy pustaków, a to znacznie przyspiesza budowę domu. Ich wysokość nie jest jednak większa niż wysokość jednej kondygnacji. Ponieważ mają standardowe wymiary, w razie potrzeby docina się je na budowie. Podczas wznoszenia ścian domów prefabrykowanych wycinane są również otwory na okna i drzwi. Elementy małowymiarowe produkowane są z różnych materiałów.

Płyty zrębkocementowe

Płyty zrębkocementowe wykonywane są z drewnianych zrębków wymieszanych z masą cementową i szkłem wodnym sprasowanych pod wysokim ciśnieniem. Jeśli są zespolone z materiałem termoizolacyjnym (wełną mineralną, styropianem lub korkiem), wykorzystuje się je do budowy ścian zewnętrznych; z nieocieplonych buduje się ściany działowe i ściany wewnętrzne konstrukcyjne.

Płyty zrębkocementowe są szalunkiem traconym – ustawia się je na fundamencie równolegle, jedną od wewnętrznej, drugą zaś po zewnętrznej stronie domu, i spina specjalnymi klamrami, dzięki którym można otrzymać 25-, 35- lub 50-centymetrową ścianę. Utworzone w ten sposób deskowanie (szalunek) wypełnia się mieszanką betonową – warstwa betonu w każdej ze ścian ma 15 cm grubości. Płyty zrębkocementowe produkowane są w jednym standardowym wymiarze 200x50 cm.

Panele z PCW
Panele z PCW są szalunkiem traconym. Takie prefabrykaty produkowane są w trzech grubościach: 10, 15 i 20 cm. Te o grubości 15 i 20 cm wykorzystywane są do wznoszenia ścian zewnętrznych, z tych o grubości 10 cm buduje się ściany działowe. Panele mają postać pionowych, połączonych ze sobą komór, które żeby stały się ścianą i miały określoną w projekcie wytrzymałość, trzeba wypełnić betonem. Aby ściany z takich paneli były ciepłe, należy je obłożyć od zewnątrz styropianem.

Panele styropianowe
Dzięki wtopionym co 30 cm wzmocnieniom z kątowników stalowych ściany wzniesione z paneli styropianowych mają odpowiednią
sztywność i nośność. Do budowy ścian zewnętrznych wykorzystuje się elementy o grubości 19 cm, do budowy ścian działowych – 14 cm. Takich paneli nie ociepla się dodatkowo ani nie wypełnia betonem, ściany wymagają wykończenia od zewnątrz i od wewnątrz.

Autor: VELOX

Płyty zrębkocementowe nie wymagają dodatkowego ocieplenia (do budowy ścian używa się płyt zespolonych z materiałem termoizolacyjnym), wystarczy je otynkować

Domy prefabrykowane z elementów wielkowymiarowych

Elementy wielkowymiarowe cieszą się dużym powodzeniem wśród inwestorów, ponieważ pozwalają niezwykle szybko wybudować upragniony domek. Prefabrykowane elementy to zazwyczaj całe ściany z już wyciętymi otworami na okna i drzwi, z bruzdami i gniazdami przygotowanymi do ułożenia w nich instalacji, a często nawet z wykończoną elewacją. Takie prefabrykaty mogą być wykonywane w różnych technologiach.

Prefabrykanty z keramzytobetonu
Do wznoszenia domów w technologii keramzytobetonu wykorzystuje się gotowe płyty, w których przekroju widać trzy warstwy: konstrukcyjną (keramzytobeton grubości 10 cm), termoizolacyjną (styropian grubości 9, 14 lub 19 cm) oraz warstwę elewacyjną, na przykład tynk cienkowarstwowy).

Innym rodzajem prefabrykatów keramzytobetonowych są elementy (grubości 15-24 cm), które trzeba ocieplić na budowie wełną lub styropianem. Dom trzeba wykończyć od wewnątrz i od zewnątrz.

Mur pruski
Prefabrykat muru pruskiego składa się z dwóch warstw. Warstwa zewnętrzna jest skonstruowana w ten sposób, że imituje mur pruski – szkielet wykonany jest z belek z klejonego i zaimpregnowanego drewna, a przestrzenie pomiędzy nimi wypełnione są styropianem klejonym płytkami klinkierowymi. Warstwa wewnętrzna elementów prefabrykowanych to również szkielet drewniany wypełniony wełną mineralną i obłożony usztywniającymi całą konstrukcję płytami drewnopochodnymi, na przykład OSB czy MFP. Ściany domu wykonanego z prefabrykatów muru pruskiego od wewnątrz wykończone są płytami gipsowo-kartonowymi.

Beton zbrojony
Każdy prefabrykowany element do budowy ścian zewnętrznych wykonywany jest z betonu zbrojonego siatką. Ma też 20 cm ocieplenia ze styropianu oraz deskowanie, które można wykorzystać jako ruszt do wykończenia od wewnątrz płytami gipsowo-kartonowymi; od strony zewnętrznej prefabrykaty mogą być otynkowane. Ściany konstrukcyjne z betonu zbrojonego, w zależności od wytycznych zawartych w projekcie, produkowane są w grubościach 15; 17,5; 20 i 24 cm.

Domy modułowe szkieletowe. Konstrukcja i wykończenie modułów

Domy modułowe szkieletowe praktycznie w całości powstają w fabryce. Gotowe moduły stawia się na...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Budowa domu jednorodzinnego z prefabrykatów...

Prefabrykaty betonowe znacznie skracają czas budowy domu. W kilka dni możesz doprowadzić twoją budowę do...

Szkieletowy, prefabrykowany dom pasywny. Jak się...

Budownictwo pasywne wzbudza duże emocje. Wszystkich interesuje, jak mieszka się w domu...

Prefabrykaty betonowe z cemokrzemporu. Jak...

Prefabrykaty betonowe to propozycja dla tcyh, którym marzy się szybka budowa. Przedstawiamy nowe...

Domy z prefabrykatów betonowych: jakie ceny, co...

Dom z prefabrykatów betonowych, a konkretniej keramzytobetonowych zbudujesz do stanu surowego nawet w kilka...

Tani dom prefabrykowany - kupimy w hipermarkecie

Jeśli powiemy sobie: - Nie interesuje mnie tradycja, nie interesuje, co myślą i budują sąsiedzi. Chcę...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT