| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Więźby gotowe

Więźby gotowe

Gotowe konstrukcje dachowe warto zamawiać przy budowie domów o prostym projekcie dachu lub tych z poddaszem nieużytkowym.

Stosując więźbę gotową na dachu o nieskomplikowanej konstrukcji, zużywa się na nią 20-40% mniej drewna, co znacznie obniża koszt.
Taka więźba to zarówno prefabrykowane (gotowe) wiązary kratowe, jak i pojedyncze elementy przycięte na wymiar. Robi się je z wysuszonego i zaimpregnowanego drewna i wykonuje w nich zaciosy i wręby do połączeń ciesielskich. Na budowie elementy te łączy się w całość.
Natomiast prefabrykowane wiązary stosuje się najczęściej w domach z poddaszem nieużytkowym – stanowią jednocześnie konstrukcję dachu i stropu nad ostatnią kondygnacją. Do domów z poddaszem użytkowym projektuje się trzy typy wiązarów: najprostsze oparte na murłacie zastępują parę krokwi połączonych jętką, których szczyt jest wzmocniony ażurową konstrukcją; bardziej skomplikowane zastępują także ściankę kolankową, a najbardziej rozbudowane – zastępują strop między niższą kondygnacją a poddaszem. Jeśli gotowe wiązary muszą mieć znaczne rozmiary, w fabryce przygotowuje się jedynie pojedyncze elementy, z których na placu budowy zestawia się konstrukcję dachu. W każdym projekcie indywidualnie dobiera się rodzaj wiązarów, wielkość elementów, z których będą wykonane (najczęściej 38 x 89 mm i 38 x 140 mm), oraz rodzaj łączników, jakimi będą łączone ich elementy i wiązary z murłatami. Wszystkie części są precyzyjnie docinane. W celu dokładnego zmontowania układa się je w formach na stołach montażowych i tam łączy zgodnie z projektem. Płytki z blachy ocynkowanej mają grubość od 0,8 do 2 mm, a okrągłe lub owalne otwory wyznaczają miejsce wbicia gwoździ. Ich liczba i położenie na każdym połączeniu są ściśle określone w projekcie. Jeśli elementy wiązara są łączone płytkami kolczastymi, projekt określa wielkość i położenie płytki. Znajdujące się na niej wytłoczone kolce wysokości 8-15 mm są odpowiednikiem kilku rzędów gwoździ (na 100 cm² płytki znajduje się około 140 kolców)Do łączenia elementów położonych w dwóch płaszczyznach służą metalowe kątowniki lub tzw. buty (strzemiona).

Kiedy warto zamówić

Najprostszą i najtańszą do wykonania więźbą jest konstrukcja z prefabrykatów o takich samych wymiarach, dlatego najbardziej się opłaca zamówić gotową więźbę na dach dwuspadowy bez lukarn i wykuszy. Zamówienie więźby gotowej wiąże się zazwyczaj ze zmianą konstrukcji dachu, która znajduje się w dokumentacji projektu. Dlatego każda firma przygotowuje swój projekt, na podstawie którego w fabryce powstanie konstrukcja. Projekt ten stanowi aneks do dokumentacji budowanego domu.

Niezbędne dokumenty

Zamawiając więźbę gotową, trzeba dostarczyć producentowi kilka ważnych elementów dokumentacji projektowej. Zaczerpnie z nich podstawowe informacje, które umożliwią przygotowanie optymalnego projektu. Należy przygotować:

  • rzut dachu – jest na nim informacja o kształcie i jego rozpiętości;
  • przekrój dachu – z niego odczyta się kąt nachylenia połaci;
  • rzut ostatniej kondygnacji – to informacja o budowie i grubości ścian nośnych domu;
  • obliczenia statyczne dla dachu, a jeśli ich nie ma, opis warstw dachu: rodzaj i grubość izolacji termicznej (jeżeli ma być ułożona w połaci dachu), rodzaj pokrycia – na podstawie tych informacji można obliczyć tzw. obciążenie pasa górnego wiązarów, czyli zaprojektować ich budowę;
  • przekroje budynku – są niezbędne zwłaszcza wtedy, gdy dach jest skomplikowany, a murłaty znajdują się na różnych wysokościach;
  • informacja o lokalizacji domu – od tego zależy przyjęcie do obliczeń odpowiednich obciążeń śniegiem i wiatrem.

Realizacja zamówienia

Wstępna wycena więźby gotowej trwa jeden dzień. Jeśli przedstawiona propozycja nam odpowiada, podpisujemy umowę. Dopiero wtedy firma przystępuje do przygotowania projektu wiązarów. Powstaje on na podstawie dostarczonych dokumentów i pomiarów wykonanych na placu budowy przez przedstawiciela firmy. Dzięki temu można zweryfikować zgodność rzeczywistych wymiarów z projektem. To bardzo ważne, bo prefabrykowane elementy są przygotowane z dużą precyzją i bardzo istotne jest zamocowanie ich do konstrukcji budynku w miejscu dokładnie wyznaczonym w projekcie.

Montaż więźby

Gotowe wiązary montuje ekipa składająca się zazwyczaj z czterech lub pięciu osób. Montażyści dysponują narzędziami i sprzętem niezbędnym do prawidłowego zamocowania więźby. Elementy, z których zestawia się więźbę, są na tyle lekkie i poręczne, że ekipa bez problemu poradzi sobie z wniesieniem lub wciągnięciem ich na ostatnią kondygnację bez używania ciężkiego sprzętu, np. dźwigu. Wiązary kratowe ustawia się kolejno, zaczynając od ściany szczytowej, i mocuje do murłat. Aby zapewnić stabilność konstrukcji, sąsiadujące wiązary łączy się stężeniami – ukośnie nabitymi deskami.
Niektóre elementy więźby robi się na dachu w sposób tradycyjny, bezpośrednio na budowie. Dotyczy to przede wszystkim elementów niepowtarzalnych, szczególnie misternych wolich oczek lub lukarn. Wykonuje je ta sama ekipa w taki sposób, aby konstrukcja więźby była kompletna.
Montaż więźby na domu jednorodzinnym trwa zależnie od wielkości i stopnia skomplikowania dachu od trzech do pięciu dni.

Autor: Mariusz Bykowski

Łączniki metalowe coraz częściej zastępują trudne do wykonania i pracochłonne połączenia ciesielskie

WAŻNE

Uwaga na gwarancję!
Nie zawsze trzeba się decydować na kompletną usługę – produkcję wiązarów i montaż. Jeśli ktoś chce sam zamontować więźbę, producent udziela dokładnej instrukcji montażu. Każdy element więźby jest zawsze oznaczony i opisany, co znacznie ułatwia pracę.
Jednak rezygnacja z kompleksowej usługi często ma wpływ na długość okresu gwarancyjnego. Na usługę kompleksową – projekt, wykonanie wiązarów, transport na plac budowy i montaż – dostaje się najczęściej dziesięć lat gwarancji. Jeżeli zamawia się tylko projekt i wykonanie prefabrykatów – rok.

Kontrola komina na etapie stanu surowego budynku

Na tym etapie w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości można jeszcze wszystko poprawić...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Gdzie lokalizować i jak dobierać wyłazy dachowe...

Dzięki montażowi wyłazu dachowego znacznie łatwiej przedostać się na dach w celu konserwacji komina czy...

Nowe okna połaciowe do starego dachu

Nowe okna dachowe wprowadzą więcej światła i świeżego powietrza, co podniesie komfort na poddaszu. Zobacz,...

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Krycie dachu bez błędów. Jak znaleźć dobrego...

Przed Tobą budowa lub remont dachu? Zastanawiasz się, jak znaleźć dobrego dekarza? Podpowiadamy, na co...

Naturalne pokrycia dachowe. Strzecha, wióry...

Neutralna barwa strzechy, gontów drewnianych lub wiórów osikowych sprawia, że dach nie...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.