| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Gotowe płyty stropowe z betonu komórkowego
Prefabrykowane płyty stropowe dla wszystkich niecierpliwych inwestorów

Gotowe płyty stropowe z betonu komórkowego

Płyty stropowe z betonu komórkowego to najszybszy sposób na strop. Na budowę docierają ciężarówką, a dźwig pomaga je błyskawicznie ułożyć. Wykonanie średniej wielkości stropu z płyt może potrwać zaledwie jeden dzień.

Przed budową inwestorzy zastanawiają się, z czego najkorzystniej będzie zrobić stropy. Ci, którzy budują dom o konstrukcji drewnianej, są niejako skazani na belkowe stropy z drewna. Przyszli właściciele domów murowanych przeważnie decydują się na gęstożebrowe, bo są dość tanie i popularne, ewentualnie wybór pada na stropy monolityczne. Oba rodzaje są dobre, ale nie można powiedzieć, że szybkie.

Gotowe płyty stropowe z fabryki prosto na budowę

Aby zamówić strop prefabrykowany z płyt, trzeba dostarczyć ich producentowi projekt, na podstawie którego ustali on ich liczbę oraz skompletuje wszelkie dodatkowe elementy niezbędne do powstania stropu. Wycenę materiałów oraz robocizny w przypadku stropu prefabrykowanego wykonuje się indywidualnie w zależności od jego wielkości i stopnia skomplikowania. Najczęściej przy zakupie oferowany jest również projekt montażowy stropu.

Po złożeniu zamówienia, w ustalonym terminie płyty stropowe są dowożone na budowę specjalną ciężarówką. Wraz z nimi przyjeżdża żuraw, który będzie je zdejmował z ciężarówki i ustawiał na miejscu. Żuraw jest niezbędny, gdyż ciężar płyt sięga nawet 200 kg/m2. Płyty mają taką długość i szerokość, żeby nie trzeba było stosować żadnych dodatkowych podpór – oprą się na ścianach nośnych. Gdy wszystkie znajdą się już na swoich miejscach, szczeliny między nimi wypełnia się betonem.

Tak zrobiony strop jest gotowy do dalszej budowy. Można po nim od razu chodzić. Nie musimy czekać, aż beton zwiąże. Skraca to znacznie czas wznoszenia domu. W przypadku stropów gęstożebrowych lub betonowych moment oddania budynku wydłużyłby się co najmniej o trzy tygodnie, bo tyle mniej więcej trzeba, żeby beton (w przypadku stropu gęstożebrowego jest to nadlewka, czyli tak zwany nadbeton na pustakach) osiągnął odpowiednią wytrzymałość. Na prefabrykowanych płytach stropowych z betonu komórkowego nie ma potrzeby robić warstwy nadbetonu.

Wkrótce po zmontowaniu stropu można go obciążać, na przykład budując na nim wewnętrzne ściany nośne. Istotną zaletą płyt prefabrykowanych jest to, że projektowane są od razu z uwzględnieniem obciążenia od ścian działowych, dlatego też ich położenie na stropie jest dowolne. Oznacza to między innymi, że w trakcie użytkowania domu można przestawić lub dobudować ścianę działową, nie martwiąc się, czy strop utrzyma taki ciężar.

Parametry techniczne płyt stropowych

Długość płyt z betonu komórkowego dochodzi do 7,5 m, a szerokość do 62,5 cm. Dostępne są w dwóch podstawowych grubościach: 24 i 30 cm. Płyty mają dobrą izolacyjność termiczną. Ich współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,14 W/(m·K).

Co to oznacza dla inwestora? Gdy taki strop ma oddzielać pomieszczenie ogrzewane od nieogrzewanego i trzeba na nim ułożyć izolację cieplną, to będzie ona cieńsza niż w przypadku innego rodzaju stropu, a co za tym idzie – tańsza. 1 m2 płyt stropowych grubości 24 cm kosztuje około 190 zł, z uwzględnieniem prętów zbrojeniowych i betonu do wypełniania szczelin między płytami.

Z płyt można budować stropy o niemal każdym kształcie. Produkowane są na indywidualne zamówienie, w dowolnej długości (do wspomnianych 7,5 m), ale można też je docinać na budowie. Jeżeli chcemy zastosować ten rodzaj stropu w naszym domu, trzeba to ustalić już na etapie projektowania.

Balkon z płyt stropowych

Z płyt z betonu komórkowego wykonuje się nie tylko stropy, ale także balkony. Płyty stropowe mogą bowiemBalkon z płyt stropowych zostać wysunięte poza obrys budynku na odległość do 1,5 m. Rozwiązanie takie jest bardzo korzystne, ponieważ pozwala wyeliminować liniowe mostki termiczne, które często występują wzdłuż ściany, w miejscu, do którego przylega balkon. Beton komórkowy ma znacznie lepszą izolacyjność termiczną niż tradycyjny, z którego robione są typowe płyty konstrukcyjne balkonów.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Przeczytaj dodatkowo:
Modne szare dachy. Z czego zrobić szare pokrycie...

Modny szary dach: z czego zrobić, jaka pasuje do niego elewacja? Minął czas ceglastych dachówek i...

Impregnacja drewna. Jak zabezpieczyć drewno...

Drewno konstrukcyjne powinno być dobrze zabezpieczone przed szkodliwym działaniem mikroorganizmów,...

Dach dwuspadowy: projekt dachu. Zalety dachów...

Dach dwuspadowy jest najprostszy w konstrukcji, a zarazem najbardziej tradycyjny i utrwalony w polskim...

Dach odporny na ekstremalne warunki pogodowe....

Klimat w naszym kraju ulega zmianom, coraz częściej musimy się zmagać z wichurami, gradobiciami, a nawet...

Rynny ukryte w elewacji. System Galeco Bezokapowy...

Dachy dwuspadowe bez okapu i ukryte rynny są często jednymi z elementów nowoczesnej bryły budynku....

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT