| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Stropy gęstożebrowe – rozwiązanie problemu dużych rozpiętości stropu

Stropy gęstożebrowe – rozwiązanie problemu dużych rozpiętości stropu

Nowe technologie w konstrukcji stropów pozwalają na elastyczne kształtowanie wnętrza domów. Stropy gęstożebrowe rozwiązują problem dużych rozpiętości stropu, pozwalając na bardziej swobodne kształtowanie wnętrz.

Technologie stropowe bardzo często wpływają na ograniczenia w podziale wnętrz. Najczęściej zauważamy to w projektach gotowych, gdzie rozpiętość stropu nie przekracza 6 metrów. Wymiar ten był granicą dla wielu stropów gęstożebrowych. Dziś możliwości jest znacznie więcej. Stropy gęstożebrowe mogą uzyskać rozpiętość belek nawet do 11 metrów.

Jakie rozpiętości uzyskasz, stosując stropy gęstożebrowe

Zaletą stropów gęstożebrowych jest prosty montaż i mały ciężar poszczególnych elementów. Do ich montażu nie trzeba wykorzystywać ciężkiego sprzętu, co znacznie obniża koszty inwestycji. Tego typu strop składa się z przenoszących obciążenia, prefabrykowanych belek, pustaków stropowych ( element wypełniający) oraz nadbetonu, który wraz ze zbrojeniem tworzy nośną konstrukcję stropu. Całość spojona zostaje żelbetowych wieńcem – łączy on końce belek i biegnie przez wszystkie ściany nośne domu. Producenci ustandaryzowali długości belek, od których zależy rozpiętość stropu. Z reguły długość belek dochodzi do 7,2 m , ale zdarzają się belki, które pozwolą uzyskać rozpiętość nawet do 11 m. Długości tych elementów zwiększają się co 25 lub 30 cm.

Konstrukcja stropu gęstożebrowego

Belki stropowe produkowane są z betonu klasy nie niższej niż C16/20 i stalowych kratownic. Montaż stropu rozpoczyna się od oparcia belek na ścianach nośnych w rozstawie 45, 50, 50, 62,5 cm. Złe rozłożenie belek możne doprowadzić do ich popękania podczas układania pustaków stropowych. Liczba podpór montażowych i odstępy między nimi zależą od długości belek. Musisz pamiętać aby skrajne belki znajdowały się bezpośrednio przy ścianie, a odstępy między belkami nie powinny przekraczać 1,5 m. Uzyskując duże rozpiętości możliwe są pęknięcia stropu. Aby tego uniknąć stosuje się żebra rozdzielcze. Przy rozpiętości od 6 do 8 metrów dokładamy trzy żebra. Cztery żebra zastosujemy przy rozpiętości przekraczającej 8 m. Czasem liczba żeber może się zwiększyć. Zależy to od obciążania, jakie strop będzie musiał przenosić. Żebra rozdzielcze mają szerokość od 7 do 14 cm.

Autor: Konbet Poznań

Tam, gdzie czoło pustaka będzie się stykało z mieszanką betonową układaną w wieńcu lub żebrze rozdzielczym, otwory trzeba zadeklować. Dzięki temu mieszanka nie wpłynie do pustaków i nie obciąży nadmiernie konstrukcji

Jak układać pustaki stropowe

Pustaki stropowe są elementem wypełniającym strop gęstożebrowy. Wykonuje się je z ceramiki, keramzytobetonu, betonu. Pustaki opiera się na rozłożonych wcześniej belkach stropowych. Każdy element dosuwa się dokładnie jeden do drugiego. Należy pamiętać, że pierwszy i ostatni pustak muszą być zaślepione, aby podczas betonowania mieszanka nie dostała się do ich środka. Zanim rozpoczniesz zalewanie stropu betonem, ułożone pustaki należy obficie polać wodą, w innym wypadku beton odciągnie wodę z pustaków zmniejszając ich trwałość. Wylany beton należy pielęgnować przez polewanie go wodą. Jest to szczególnie ważne w słoneczne letnie dni. Im większa grubość wylanego nadbetonu, tym większa sztywność stropu.

Dobierz odpowiedni strop do swojego domu

Rodzaje stropów gęstożebrowych

Wśród głównych typów stropów gęstożebrowych wymienia się stropy: Teriva, Miro oraz Porotherm. Alternatywą dla nich są konstrukcje stropowe ze strunobetonowymi belkami. Wykonuje się je z betonu klasy C50/60, belki wypełnia się wibroprasowanymi pustakami. Stropy ze strunobetonu pozwalają osiągnąć dużą rozpiętość nie zwiększając grubości konstrukcji. Tym samym znacznie zmniejszamy jego masę. Dodatkowo stropy tego typu nie wymagają tak gęstego podparcia, jak tradycyjny strop gęstożebrowy. Z belek wystają pręty zbrojeniowe, które ułatwiają połączenie ich z wińcem stropowym.

Jak się układa dach z blachy na rąbek stojący. WIDEO

W kolejnym odcinku "Stanu surowego bez błędów" pokazujemy, jak układa się nowoczesny dach z...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Betonowiec, czyli jak powstaje dach betonowy. Czy...

Beton jako materiał na połacie dachu? Dachy o konstrukcji z betonu  to nierzadki widok na Podkarpaciu,...

Dach dwuspadowy - jak wybrać projekt domu ze...

Dach dwuspadowy to doskonała inwestycja. Projekt domu z dachem dwuspadowym nie zaskoczy nas trudnościami i...

Ocieplenie dachu płaskiego w domu...

Czym różni się budowa dachu płaskiego w domu energooszczędnym od zrobienia podobnego w domu wykonanym...

Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero...

Gdzie lokalizować i jak dobierać wyłazy dachowe...

Dzięki montażowi wyłazu dachowego znacznie łatwiej przedostać się na dach w celu konserwacji komina czy...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.