| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Rynny dachowe: od czego zależy trwałość rynien?

Rynny dachowe: od czego zależy trwałość rynien?

Trwałość rynien zależy od materiału, z którego zostały wykonane. Może to być blacha stalowa ocynkowana, miedź, tytanocynk, aluminium lub tworzywo sztuczne.

Rynny z miedzi i tytanocynku

Rynny wykonane z miedzi i tytanocynku mają grubość ok. 0,6–0,7 mm. Są trwałe i odporne na korozję dzięki warstwie patyny, powstającej z czasem na ich powierzchni pod wpływem wilgoci. Warstwa patyny tworzy szczelną, nierozpuszczalną w wodzie powłokę, która chroni rynny przed zniszczeniem. Miedziane i cynkowe elementy rynien są łączone na zakładki i lutowane. Można spotkać także łączenie spoiwem poliuretanowym. Ze względu na lutowanie takie rynny powinien zakładać fachowiec.

Rynny miedziane występują w naturalnym kolorze lub są fabrycznie oksydowane, czyli powleczone warstwą tlenku. Miedziane muszą być także obróbki blacharskie chroniące część okapową przed wodą i wilgocią. Nie należy stosować miedzianych rynien na dachach krytych blachami aluminiowymi i stalowymi, powoduje to bowiem utratę przez miedź odporności na korozję. Z tego samego powodu nie można też łączyć miedzi z cynkiem i aluminium.

Rynny z cynku i stopów cynku mogą występować w kolorze naturalnym metalicznym lub fabrycznie patynowanym. Cynk zaczął być stosowany na dachach ponad 150 lat temu. Stał się popularny ze względu na swoją plastyczność i łatwość obróbki. Wystawiony na działanie warunków atmosferycznych pokrywa się jasnoszarą warstewką węglanu cynku. Do produkcji rynien, pokryć i akcesoriów dachowych używane są również stopy tytanowo-cynkowe.

Rynny z aluminium

Aluminium to także metal odporny na korozję. Rynny i rury spustowe wykonuje się z blachy aluminiowej fabrycznie zabezpieczonej powłoką lakierniczą. Chroni ona powierzchnię przed promieniami UV. Trwałość tak zabezpieczonych rynien wynosi 50–70 lat. Elementy aluminiowego systemu rynnowego łączy się na zakładkę, nituje i klei. Bardzo często jednak rynny aluminiowe wykonuje się w technologii ciągłej na giętarkach, bezpośrednio na placu budowy.
Najczęściej spotykane barwy rynien z aluminium: biały, popielaty, brązowy, czerwony, czarny, zielony.

Rynny z PCV

Rynny plastikowe produkowane są z utwardzonego, nieplastyfikowanego PCV. Montaż części systemu umożliwiają łączniki z zatrzaskami lub z zakładkami do połączenia klejem.
Rynny plastikowe nie ulegają korozji i nie wymagają malowania. Charakteryzują się niewielką wrażliwością na działanie promieniowania ultrafioletowego, dzięki czemu zachowują niezmieniony kolor przez długie lata użytkowania.
Rury spustowe z PCV montowane są kielichowo, przez wsuwanie jednego elementu w drugi lub za pomocą złączek (muf). Szeroka zakładka kielicha zapewnia szczelność bez dodatkowych uszczelek. System mocowany jest hakami i obejmami. Najczęściej są to elementy wykonane w całości z tworzywa sztucznego, ale stosowane są również stalowe powleczone cienką warstwą PCW.

Na rynku spotykamy także systemy rynien z PCV połączone z rurami spustowymi ze stali. Największą popularnością cieszą się kolory: brązowy, czarny, popielaty i biały. Seryjnie produkowane są także rynny ciemnoczerwone, zielone oraz granatowe. Dostępne są też rynny w kolorach metalicznych imitujących miedź, cynk lub stal nierdzewną.

Rynny stalowe

Najtańsze są tradycyjne rynny ze stalowej blachy ocynkowanej grubości ok. 0,5–0,6 mm. Mają przekrój półkolisty i wzmacniające wywinięcia na krawędziach. Takie rynny można kupić w większości sklepów z artykułami metalowymi. Ich montaż powinno się powierzyć dekarzowi, który zna technologię łączenia odcinków na tzw. rąbek, czyli zawinięcie krawędzi. Połączenia te wymagają dodatkowo lutowania.
Stal pokryta grubą warstwą cynku może posłużyć 10–20 lat. Najbardziej narażone na uszkodzenia i korozję są połączenia lutowane. Dla zabezpieczenia przed rdzewieniem rynny ocynkowane można malować, np. rozpuszczalnikowymi farbami poliwinylowymi.

Popularne są także rynny ze stali ocynkowanej pokrytej fabrycznie lakierami termoutwardzalnymi – plastizolem, poliestrem, PVF2, Puralem. Wielowarstwowa powłoka lakieru zapewnia rynnom trwałość nawet na 30–40 lat. Lakierowaną powłokę mają wszystkie elementy systemowe, łącznie z rynajzami i obejmami. Montaż takich rynien jest prosty, gdyż wszystkie elementy spina się złączkami wyposażonymi w uszczelki i zatrzaski. Zaletą rur ze stali ocynkowanej jest ich bogata kolorystyka.
Najczęściej spotyka się stalowe systemy rynnowe w kolorach: białym, czarnym, brązowym, wiśniowym, ceglastoczerwonym, miedzianym, metalicznym srebrnym, metalicznym cynkowym, cynkowym patynowym, grafitowym.

Wilgoć - wróg dachu

W dachu nietrudno o kłopoty z wilgocią. Zagraża mu nie tylko deszcz czy śnieg, ale również...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Naturalne pokrycia dachowe. Strzecha, wióry...

Neutralna barwa strzechy, gontów drewnianych lub wiórów osikowych sprawia, że dach nie...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Gdzie lokalizować i jak dobierać wyłazy dachowe...

Dzięki montażowi wyłazu dachowego znacznie łatwiej przedostać się na dach w celu konserwacji komina czy...

Regulator ciągu kominowego – prosty sposób na...

Wybierając i instalując system ogrzewania domu, większość osób zwraca uwagę wyłącznie na moc kotła...

Czy warto budować strop drewniany? Zasady montażu...

Stropy z belek drewnianych stosowane są głównie w budynkach o konstrukcji drewnianej, ale nie tylko....

Wybieramy Dach

Zanim wybierzemy pokrycie dachowe, lepiej pojeździć po okolicy i popatrzeć na inne dachy niż decydować o...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.