| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Obróbki blacharskie. Jak je naprawiać?

Obróbki blacharskie. Jak je naprawiać?

Jeśli dach przecieka, to przyczyny trzeba zacząć szukać od obróbek komina. To ich nieszczelności przeważnie kończą się zaciekami na poddaszu. Sprawdź, jak najprościej naprawić nieszczelna obróbkę komina i inne obróbki blacharskie w obrębie dachu.    

Jak stosować uszczelniacz dekarski

Zanim użyjesz kleju lub uszczelniacza do obróbek musisz odkręcić z niego szpiczastą dyszę i nożem odciąć wylot masy. Teraz można ponownie przykręcić dyszę. Jeśli nie ma firmowo przygotowanego otworu, należy samemu ściąć jej czubek. Kartusz umieszcza się w wyciskarce i można przystąpić do klejenia. Masę wytłacza się naciskając z wyczuciem na spust wyciskarki. Dysze niektórych uszczelniaczy nie mają zatyczek. Wówczas, aby po zakończeniu pracy masa nie zasychała i nie blokowała dyszy, należy w otworze umieścić zapałkę lub jakąś grubszą zatyczkę. Przy następnej okazji wystarczy wyjąć taki prowizoryczny korek i przystąpić do pracy.

Przygotowanie powierzchni

Powierzchnię, na którą ma być nałożony uszczelniacz trzeba w pierwszej kolejności odtłuścić, na przykład przemywając benzyną ekstrakcyjną. Należy też zadbać, by nie znajdował się na niej kurz lub inne zanieczyszczenia (rdza, złuszczona farba).

Nanoszenie uszczelniacza

Masę wyciska się wzdłuż szczeliny. Jeśli ta jest zbyt szeroka, trzeba w niej umieścić taśmę rozprężną (poliuretanowa, impregnowana taśma piankowa). Po naniesieniu masy trzeba w ciągu 5-20 minut uformować estetyczną spoinę. Najwygodniej to zrobić specjalną plastikową szpachelką do silikonu. Należy sprawdzić, jak szybko klej zaczyna schnąć i wiązać, aby zdążyć z wyrównywaniem spoiny. Zazwyczaj masz na to od 5 do 20 minut. Jeśli nie masz pewności, że uszczelniacz dobrze będzie się trzymał danego tworzywa, zrób prosty test. Na jakiś mało eksponowany fragment nanieś grubą warstwę uszczelniacza i odczekawszy aż stwardnieje (może to potrwać nawet trzy doby) spróbuj masę oderwać. Jeśli uda się ją odczepić od podłoża to oznacza, że uszczelniacz nie nadaje się do tego materiału. Szerokość i głębokość spoiny powinna być tak wymierzona, by ruchy łączonych ze sobą elementów nie mogły jej zmienić o więcej niż 25%. Gdyby bowiem odkształcenia w trakcie rozciągania i kurczenia materiału były większe, spoina zostałaby uszkodzona. Spoiny powinny mieć minimalną szerokość równą 5 mm. Maksymalna szerokość nie może przekraczać 30 mm. Stosunek szerokości do głębokości powinien zaś wynosić 2:1.

Uszczelnianie obróbek płaskich

Chodzi tu o obróbki ścian attykowych lub okapów, czyli te miejsca, gdzie obróbki przylegają do powierzchni płaskich. Zamiast uszczelniacza lepiej tu zastosować klej do blachy. Kleje takie nadają się do wszystkich rodzajów blach oraz do prawie wszystkich rodzajów podłoża, w tym do drewna. Nie wolno ich jednak nanosić na powierzchnie bitumiczne i z tworzyw sztucznych. Nawierzchnia musi być tylko czysta i sucha. Kleje takie rozprowadza się szpachelką, tylko w jednym kierunku. Temperatura powietrza i podłoża musi być wyższa niż 3oC. Na świeżo nałożoną masę układa się obróbki blacharskie lub inne blaszane elementy. W miejscach, gdzie łączą się dwa pasy blachy w masę wtapia się 10 cm szerokości pas blachy. Utworzona zostanie w ten sposób swego rodzaju dylatacja, minimalizująca skutki naprężeń między mocowanymi elementami. Trzeba pamiętać, że przy mocowaniu blach do powierzchni pionowych, sam klej to będzie za mało. Nie obejdziemy się bez wkrętów dekarskich.

Przeczytaj dodatkowo:
Rynny stalowe o profilu kwadratowym – nowe...

Galeco STAL2 to nowy system rynnowy. Cyfra „2” to nie tylko symbol II generacji systemu...

Blachodachówka na dach. Pokrycie dachowe z blachy...

Blachodachówka to pokrycie dachowe wyróżniające się grubą blachą i solidną powłoką...

Impregnacja drewna. Jak zabezpieczyć drewno...

Drewno konstrukcyjne powinno być dobrze zabezpieczone przed szkodliwym działaniem mikroorganizmów,...

Rynny stalowe, rynny z PCV i inne. Porównanie...

Stal czy plastik? To najczęstszy dylemat przy wybieraniu orynnowania. Wiele osób bierze też pod uwagę...

Podsufitka dachowa - trwałe, funkcjonalne i...

Podbitka dachowa, zwana także podsufitką, spełnia bardzo ważne zadanie. Umożliwia wykończenie dachu w taki...

Rynny ukryte w elewacji. System Galeco Bezokapowy...

Dachy dwuspadowe bez okapu i ukryte rynny są często jednymi z elementów nowoczesnej bryły budynku....

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT