| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Obróbki blacharskie. Jak je naprawiać?

Obróbki blacharskie. Jak je naprawiać?

Jeśli dach przecieka, to przyczyny trzeba zacząć szukać od obróbek komina. To ich nieszczelności przeważnie kończą się zaciekami na poddaszu. Sprawdź, jak najprościej naprawić nieszczelna obróbkę komina i inne obróbki blacharskie w obrębie dachu.    

Autor: Blachy Pruszyński

Nieszczelne obróbki najlepiej wymienić na nowe, montując je w prawidłowy sposób. Tę prace musisz jednak zlecić dekarzowi. Zanim fachowiec pojawi się na twoim dachu warto zatamować przeciek uszczelniaczem dekarskim

Jak stosować uszczelniacz dekarski

Zanim użyjesz kleju lub uszczelniacza do obróbek musisz odkręcić z niego szpiczastą dyszę i nożem odciąć wylot masy. Teraz można ponownie przykręcić dyszę. Jeśli nie ma firmowo przygotowanego otworu, należy samemu ściąć jej czubek. Kartusz umieszcza się w wyciskarce i można przystąpić do klejenia. Masę wytłacza się naciskając z wyczuciem na spust wyciskarki. Dysze niektórych uszczelniaczy nie mają zatyczek. Wówczas, aby po zakończeniu pracy masa nie zasychała i nie blokowała dyszy, należy w otworze umieścić zapałkę lub jakąś grubszą zatyczkę. Przy następnej okazji wystarczy wyjąć taki prowizoryczny korek i przystąpić do pracy.

Przygotowanie powierzchni

Powierzchnię, na którą ma być nałożony uszczelniacz trzeba w pierwszej kolejności odtłuścić, na przykład przemywając benzyną ekstrakcyjną. Należy też zadbać, by nie znajdował się na niej kurz lub inne zanieczyszczenia (rdza, złuszczona farba).

Nanoszenie uszczelniacza

Masę wyciska się wzdłuż szczeliny. Jeśli ta jest zbyt szeroka, trzeba w niej umieścić taśmę rozprężną (poliuretanowa, impregnowana taśma piankowa). Po naniesieniu masy trzeba w ciągu 5-20 minut uformować estetyczną spoinę. Najwygodniej to zrobić specjalną plastikową szpachelką do silikonu. Należy sprawdzić, jak szybko klej zaczyna schnąć i wiązać, aby zdążyć z wyrównywaniem spoiny. Zazwyczaj masz na to od 5 do 20 minut. Jeśli nie masz pewności, że uszczelniacz dobrze będzie się trzymał danego tworzywa, zrób prosty test. Na jakiś mało eksponowany fragment nanieś grubą warstwę uszczelniacza i odczekawszy aż stwardnieje (może to potrwać nawet trzy doby) spróbuj masę oderwać. Jeśli uda się ją odczepić od podłoża to oznacza, że uszczelniacz nie nadaje się do tego materiału. Szerokość i głębokość spoiny powinna być tak wymierzona, by ruchy łączonych ze sobą elementów nie mogły jej zmienić o więcej niż 25%. Gdyby bowiem odkształcenia w trakcie rozciągania i kurczenia materiału były większe, spoina zostałaby uszkodzona. Spoiny powinny mieć minimalną szerokość równą 5 mm. Maksymalna szerokość nie może przekraczać 30 mm. Stosunek szerokości do głębokości powinien zaś wynosić 2:1.

Uszczelnianie obróbek płaskich

Chodzi tu o obróbki ścian attykowych lub okapów, czyli te miejsca, gdzie obróbki przylegają do powierzchni płaskich. Zamiast uszczelniacza lepiej tu zastosować klej do blachy. Kleje takie nadają się do wszystkich rodzajów blach oraz do prawie wszystkich rodzajów podłoża, w tym do drewna. Nie wolno ich jednak nanosić na powierzchnie bitumiczne i z tworzyw sztucznych. Nawierzchnia musi być tylko czysta i sucha. Kleje takie rozprowadza się szpachelką, tylko w jednym kierunku. Temperatura powietrza i podłoża musi być wyższa niż 3oC. Na świeżo nałożoną masę układa się obróbki blacharskie lub inne blaszane elementy. W miejscach, gdzie łączą się dwa pasy blachy w masę wtapia się 10 cm szerokości pas blachy. Utworzona zostanie w ten sposób swego rodzaju dylatacja, minimalizująca skutki naprężeń między mocowanymi elementami. Trzeba pamiętać, że przy mocowaniu blach do powierzchni pionowych, sam klej to będzie za mało. Nie obejdziemy się bez wkrętów dekarskich.

Klej dekarski. Czym naprawiać pokrycia dachowe i rynny

Najsłabszym ogniwem wielu pokryć dachowych, a już szczególnie tych z blachy lub płyt...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Montaż rynien. Jak zrobić to poprawnie i jakich...

Montaż rynien nie należy do łatwych czynności i najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonemu dekarzowi....

Nowa generacja markiz do okien dachowych

Okna dachowe już na dobre zagościły w naszej architekturze. Montowane są zarówno w nowo powstających...

Systemy pokryć dachowych. Nowoczesne rozwiązanie...

Poznaj właściwości nowej generacji dachówek cementowych. Wytrzymałe i odporne na działanie...

Wybieramy Dach

Zanim wybierzemy pokrycie dachowe, lepiej pojeździć po okolicy i popatrzeć na inne dachy niż decydować o...

Podsufitka dachowa Galeco DECOR – niezawodny...

Podsufitka służy do wykończenia okapu dachu, czyli jego spodniej części, która wystaje poza obrys...

Okap dachu. Kiedy można z niego zrezygnować?

Dach z okapem to zdecydowanie najczęściej wybierane rozwiązanie w domach jednorodzinnych. Nie wszyscy nawet...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.