Mech na dachu - jak usunąć? Czy w ogóle usuwać mech z dachu?

2023-08-31 8:07

Mech na dachu niektórym inwestorom spędza sen z powiek, dla innych jest ozdobą. Jak usunąć mech na dachu? Czy to konieczne? Zobacz, co zrobić, aby ochronić dachówki przez zniszczeniem.

Mech na dachu
Autor: Getty Images Jak usunąć mech z dachu

Spis treści

  1. Skąd się bierze mech na dachu?
  2. Jak zapobiegać pojawieniu się mchu?
  3. Jak usunąć mech na dachu?

Skąd się bierze mech na dachu?

Mchy i porosty atakują najczęściej dachówki położone na zacienionych połaciach, gdy dom stoi blisko lasu lub w miejscu osłoniętym drzewami. Szczególnie upodobały sobie naturalne dachówki ceramiczne i dachówki cementowe. Ale mogą się pojawiać także na ceramicznych dachówkach glazurowanych o bardzo gładkiej powierzchni. To tylko kwestia czasu.

Jak zapobiegać pojawieniu się mchu?

Aby uchronić dach przed glonami i pleśniami, należy pokryć nowe pokrycie impregnatem. Będzie on ochroną nie tylko przed mchami, ale również przed glonami i pleśniami, które także lubią zasiedlać dachowe połacie. Dach musi zostać najpierw dokładnie oczyszczony. Następnie pokrywa się go impregnatem silikonowym przeznaczonym do powierzchni betonowych. Nie tylko zabezpieczy on dachówki przed porastaniem, ale także uodporni dachówki malowane, angobowane lub glazurowane na działanie promieni UV. Impregnat ochroni także przed wnikaniem wody i dwutlenku węgla, zmniejszy również ryzyko powstawania wykwitów wapiennych na dachówkach cementowych. Dzięki impregnatom dachówki mniej się brudzą i łatwiej się je czyści.

Ciekawym sposobem na zabezpieczenie pokrycia przed porastaniem mchami i porostami są montowane tuż przy kalenicy dachu taśmy, paski lub druty z miedzi bądź cynku.

Jak usunąć mech na dachu?

Jeśli dach jest już nieestetycznie zazieleniony, trzeba się pozbyć nalotu. Najwygodniej jest zamówić ekipę, która przy użyciu profesjonalnego sprzętu myjącego – na przykład myjek wysokociśnieniowych – usunie niechciane mchy, glony, porosty, pleśnie. Woda z dodatkiem detergentu, dozowana pod wysokim ciśnieniem, usunie nalot i wszelkie inne zabrudzenia. Niemalowane dachówki cementowe można wyczyścić wodą z dodatkiem detergentu, szorując ich powierzchnię drucianą szczotką.

Dachówek malowanych, angobowanych, glazurowanych nie wolno tak czyścić, bo ich powłoka uległaby zarysowaniu. Samo mycie jednak nie wystarcza. W niemalowane dachówki grzyby, glony, mchy i porosty wrastają bardzo głęboko. Mycie usunie tylko zewnętrzny nalot. Na pierwszy rzut oka dach będzie wyglądał dobrze, ale znajdujące się w dachówce grzybnia lub korzenie wcześniej czy później dadzą o sobie znać. Dach trzeba więc pomalować preparatem biobójczym, używając do tego pędzla, wałka lub tamponu. Środek taki zniszczy resztki organizmów porastających dach i zaimpregnuje go.

Kiedy usuwać mchy, glony i pleśnie z dachówek:

ceramicznych naturalnych

ceramicznych angobowanych

ceramicznych glazurowanych

cementowych malowanych

cementowych malowanych i lakierowanych

po około 7 latach

po około 10 latach

po około 15 latach

po około 10 latach

po około 15 latach

Należy pamiętać, że środki grzybo- i glonobójcze są silnymi chemikaliami, dlatego podczas ich nakładania należy zachować szczególną ostrożność. Rękawice i okulary ochronne są konieczne. Trzeba też zabezpieczyć wyloty rur spustowych, by woda z chemikaliami nie spływała prosto do gleby lub na kwiatowe rabatki. Pod rury można podstawić plastikowe beczki, do których spłynie skażona woda.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie