Komin spalinowy: montaż bez błędów. Jak działa komin, jaki czopuch?
Jak działa komin i jak go wykonać prawidłowo? Tylko komin spalinowy zainstalowany zgodnie z przepisami i wytycznymi producenta, gwarantuje sprawne i bezpieczne korzystanie z urządzenia wytwarzającego spaliny lub dym. I tylko taki zostanie odebrany przez kominiarza. Jak wykonać komin do odprowadzania spalin w domu jednorodzinnym: poradnik.
Autor: Andrzej Szandomirski
Odcinek łączący kocioł z kominem (czopuch) powinien być prowadzony możliwie jak najkrótszą drogą
Gwarancją bezpiecznego działania systemu odprowadzenia spalin jest zaprojektowanie go i wykonanie zgodnie z ogólnymi wytycznymi dla kominów i szczegółowymi wymaganiami dla przewodów i kanałów spalinowych lub dymowych. Producenci systemów kominowych w swoich opracowaniach projektowych i montażowych podają, jak należy zamontować ich system, by komin działał sprawnie i był bezpieczny.
Komin do odprowadzania spalin: montaż
Komin odprowadzający spaliny z urządzenia grzewczego musi być wykonany zgodnie z następującymi zasadami:
- Przewód kominowy musi być prowadzony pionowo. Dopuszczalne odchylenie od pionu to 30o na odcinku nie dłuższym niż 2 m.
- Komin spalinowy powinien mieć efektywną wysokość (odległość od paleniska do wylotu ponad dach) co najmniej: 4 m – gdy odprowadza spaliny z kotła gazowego lub 5 m – dla kotłów olejowych. Dla kotłów gazowych z palnikami atmosferycznymi, o mocy nie przekraczającej 35 kW, odległość od okapu przerywacza ciągu do wylotu spalin ponad dach musi wynosić co najmniej 2 m. Dopuszczalne jest zatem montowanie kotłów w domach jednokondygnacyjnych lub na najwyższej kondygnacji domów piętrowych.
- Przekrój przewodów spalinowych (na całej długości) nie może się zmniejszać.
- Kominy w zewnętrznych ścianach domu i kominy zewnętrzne muszą być zaizolowane termicznie. Część komina prowadzona w wewnętrznych ścianach ogrzewanego domu nie potrzebuje izolacji.
- Połączenia elementów komina muszą być szczelne. Niedopuszczalne jest łączenie jego elementów w stropach.
- Kominy spalinowe muszą być wyprowadzone ponad dach na wysokość, która zapewni właściwy ciąg komina.
Sprawdź też:
- przegląd kominiarski i czyszczenie komina: jak i kiedy zrobić >>>
- wykończenie ścian komina: jakie wybrać materiały PRZEGLĄD >>>
WIDEO: Przewody kominowe i ich kontrola. Kominiarz radzi, jak dbać o komin
Elementy komina spalinowego
Komin spalinowy musi mieć:
- zbiornik kondensatu z odprowadzeniem skroplin, zamontowany u podstawy komina;
- otwór rewizyjny (otwór umożliwiający wyczyszczenie komina, montowany u jego dołu oraz na załamaniach komina i czopucha) usytuowany poniżej włączenia czopucha do komina; dolna krawędź otworu musi się znajdować w pomieszczeniu kotła, na wysokości 0,3 m nad podłogą;
- otwory rewizyjne w częściach skośnych komina, jeśli jest odchylony od pionu (na załamaniach).
Jaki czopuch do komina spalinowego?
Czopuch to odcinek łączący kocioł z kominem. Czopuch powinien być prowadzony jak najkrótszą drogą, z możliwie najmniejszą liczbą załamań i łuków. Jeśli kocioł ma pionowy wylot spalin, to długość pionowego odcinka czopucha musi wynosić co najmniej 0,22 m.
Długość przewodów spalinowych poziomych nie może przekroczyć 1/2 efektywnej wysokości komina, czyli odległości od paleniska do wylotu ponad dach (PN-B-02431-1:1999). Jednak zgodnie ze szczegółowymi wytycznymi przewody poziome powinny mieć długość nie większą niż 2 m i być prowadzone ze spadkiem co najmniej 5% w kierunku kotła. Zmiana kierunku czopucha w płaszczyźnie pionowej powinna być dokonywana pod kątem większym od 90o, ale mniejszym lub równym 135o
Przewód łączący wylot spalin z kotła z kominem musi mieć:
- otwór pomiarowy spalin, średnicy 10 mm, oddalony od wylotu z kotła o jego dwie średnice;
- otwory rewizyjne, usytuowane na wszystkich załamaniach pod kątem większym od 90o;
- tłumik hałasu, jeśli to konieczne.