| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Komin ceramiczny

Komin ceramiczny

Stosowane od bardzo dawna kominy murowane z cegły w nowo budowanych domach pojawiają się coraz rzadziej. Wraz z rozpowszechnieniem kotłów na gaz i olej konieczne stało się ich udoskonalenie polegające na montowaniu w nich wkładów zabezpieczających mur przed niszczącym działaniem agresywnych spalin.

Budowa systemowego komina ceramicznego

Systemowe kominy ceramiczne buduje się łatwiej i szybciej niż tradycyjne murowane z cegły. Bloczki, które stanowią obudowę ceramicznego wkładu, ustawia się jeden na drugim, osadzając je na zaprawie cementowej lub cementowo-wapiennej. Do każdego bloczka wsuwa się kolejny odcinek ceramicznej rury i odpowiednio dopasowanej izolacji z wełny mineralnej (jeśli jest przewidziana w systemie). Rury łączy się specjalnym kitem kwasoodpornym. Wycinanie w pustakach otworów na akcesoria takie jak drzwiczki rewizyjne czy na trójniki ułatwiają szablony.

Wilgoć w kominie ceramicznym

By uniknąć zamakania komina ceramicznego po zamontowaniu w nim wkładu, powinno się zadbać o możliwość przewietrzania go. Są do tego potrzebne otwory w dolnej i górnej części komina, wokół wkładu. Ceramiczne kominy systemowe z wewnętrzną izolacją z wełny mineralnej mają fabrycznie zrobione otwory i kanały wentylacyjne w pustakach stanowiących obudowę wkładu. Dzięki nim znajdująca się wokół wkładu izolacja termiczna nie ulega zawilgoceniu, które powoduje utratę właściwości termoizolacyjnych.

Niezaprzeczalną zaletą kominów murowanych z cegły jest ich niska cena. Kominy systemowe kosztują więcej. Wyposażenie murowanego komina do przeciętnego domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym (wysokość około 8 m) w żaroodporny stalowy wkład kominowy to wydatek rzędu 2,5-3,0 tys. zł. Niektórzy uważają, że jeśli będą palić w kominku lub kotle suchym drewnem bądź niezasiarczonym węglem, to jest to zbędny­ wydatek. Rzeczywiście, wiele przypadków to potwierdza. Należy jedynie dbać o wysoką jakość paliwa. W ostateczności wkład można zamontować później, gdy okaże się, że jednak jest potrzebny, ale wtedy trzeba już będzie remontować zniszczone ściany komina. Gdy rozważymy koszt budowy komina z cegły, do którego trzeba włożyć stalowy wkład, jego cena będzie porównywalna z budową systemowego komina ceramicznego. Do kotłów gazowych i olejowych bezwzględnie potrzebny jest wkład kominowy lub komin systemowy, dlatego wiele osób budujących domy decyduje się na systemowe kominy ceramiczne, które są konkurencyjne cenowo, łatwe w budowie, uniwersalne (mogą odprowadzać spaliny z kotłów na każde paliwo) i mają gwarancję na 30 lat.

Autor: Mariusz Bykowski

Kominy z rur ceramicznych mają szerokie zastosowanie. Wprawdzie są produkowane w odmianach przeznaczonych do odprowadzania spalin o różnych zakresach temperatury, ale można kupić taki, który będzie się nadawał jednocześnie do kotłów na paliwa stałe (węgiel, miał, koks, drewno, pelety), kominków oraz kotłów na gaz i olej. Jest to wygodne, gdy nie jesteśmy pewni, jakim kotłem chcemy ogrzewać dom – mając taki komin, decyzję będziemy mogli podjąć później. Jedynie do gazowych i olejowych kotłów kondensacyjnych i kotłów z zamkniętą komorą spalania trzeba wybrać inny rodzaj komina. Do tego typu kotłów należy dostarczać powietrze spoza budynku, dlatego są do nich oferowane specjalne systemy powietrzno-spalinowe, które oprócz przewodu do odprowadzania spalin mają także kanały powietrzne. Niektóre ceramiczne systemy kominowe są przeznaczone tylko do kotłów niskotemperaturowych (temperatura spalin nie wyższa niż 200°C), co w praktyce oznacza kotły kondensacyjne.

Zalety komina ceramicznego:

 • odporne na działanie wysokiej temperatury i jej częste zmiany;
 • nie korodują;
 • uniwersalne – nadają się do wszystkich kotłów, także kondensacyjnych, oraz kominków i pieców;
 • zwykle wznosi się je razem ze ścianami, ale mogą być także wolno stojące;
 • nie odkształcają się;
 • odporne na pożar sadzy;
 • odporne na działanie związków fluoru;
 • łatwo się je obrabia (wiercenie, cięcie, szlifowanie);
 • akumulują ciepło (wolno stygną);
 • mogą nasiąkać wodą, dlatego ceramiczny wkład powinien być wentylowany;
 • trwałe, mają gwarancję na 30 lat.

O trwałości kominów najlepiej świadczy okres, na jaki producenci udzielają gwarancji. Na kominy ceramiczne jest to zwykle 30 lat. O trwałości decyduje również jakość materiału, z którego są wykonane, oraz technologia produkcji. Zdarzają się wyroby lepszej i gorszej jakości. Pozostaje się zdać na renomę producenta i opinie innych klientów. Ceramika, z której wykonane są rury, musi być dobrze wypalona, jednorodna, gładka i nienasiąkliwa. Wybierając komin, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na aprobatę techniczną. Jeśli jej nie ma, lepiej poszukać innego. Z aprobaty dowiemy się, do jakiego typu kotłów dany komin jest odpowiedni. Nie powinno się go stosować do odprowadzenia spalin z urządzeń, których nie wymieniono w aprobacie, bo może to być niebezpieczne i z pewnością źle wpłynie na jego trwałość. Na pewno będziemy też mieli wtedy problemy z wyegzekwowaniem naprawy w ramach gwarancji. Często się zdarza, że szybkie zniszczenie komina następuje w wyniku jego niewłaściwego doboru. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jego odporność na temperaturę. Do kotłów na paliwa stałe i kominków trzeba stosować kominy żaroodporne.

Dach wielopołaciowy

Według wielu inwestorów dach wielopołaciowy podnosi prestiż domu. Kojarzy się raczej z...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Przepis na beton do małych prac budowlanych

To zadanie nie tylko dla tych, którzy lubią wyzwania. Czasem jest to konieczność. Warto wtedy...

Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero...

Krycie dachu bez błędów. Jak znaleźć dobrego...

Przed Tobą budowa lub remont dachu? Zastanawiasz się, jak znaleźć dobrego dekarza? Podpowiadamy, na co...

Trwałe pokrycia dachowe. Zalety nowoczesnych...

Na współczesnych dachówkach cementowych można w pełni polegać. Wykonane z nich pokrycia dachowe...

Ocieplenie dachu płaskiego w domu...

Czym różni się budowa dachu płaskiego w domu energooszczędnym od zrobienia podobnego w domu wykonanym...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.