| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Stropodach: dlaczego Polacy nie lubią domów z płaskim dachem?

Stropodach: dlaczego Polacy nie lubią domów z płaskim dachem?

Dach płaski ma wiele zalet. Można na nim posadzić rośliny, urządzić taras widokowy, a nawet zbudować mały basen. Zalety stropodachu doceniają architekci. Dach płaski coraz częściej się pojawia w nowych projektach domów. Mimo to Polacy nie są do niego przekonani. Dlaczego? O zaletach i wadach dachów płaskich opowiada architekt.

Zalety dachu płaskiego

Dach płaski daje możliwości, których nigdy nie zapewni dach spadzisty.

Dach płaski jest odporny na parcie i ssanie wiatru – silna wichura nie zerwie połaci. Łatwo na niego wyjść w celu serwisowania urządzeń na nim umieszczonych oraz przeglądu pokrycia.

Jeśli na dachu są kolektory słoneczne, można wygodnie uzyskać ich najlepszą, południową ekspozycję, sterując ich parametrami nachylenia (kąt ustawienia w kolektorze płaskim oraz kierunek obrotu rur w kolektorze rurowym). Przekrywając dom dachem płaskim, minimalizujemy jego zewnętrzną powierzchnię, co redukuje straty ciepła.

Wady stropodachu

Dach płaski jak każde rozwiązanie techniczne ma pewne ograniczenia, na przykład zimą trzeba go odśnieżać. W praktyce dachy płaskie są przez konstruktorów projektowane tak, by mogły udźwignąć znaczne ilości śniegu, ale podczas bardzo obfitych i długotrwałych opadów może pojawić się konieczność ich odśnieżania.

Warto też wiedzieć, że o ile tekst planu lub warunki zabudowy nie stanowią inaczej, 50% powierzchni dachu płaskiego (większego niż 10 m2) wykorzystywanego jako taras zielony może być doliczone do powierzchni biologicznie czynnej działki.

Jest to ważne, gdy działka jest mała, a dopuszczalna powierzchnia zabudowy jest ograniczona.

Ile kosztuje dach płaski?

Koszty dachu płaskiego mogą kształtować się różnie. Zazwyczaj jest nieco tańszy niż dach spadzisty. Jednak trzeba na przykład uwzględnić koszt płyty żelbetowej lub pełnego deskowania na konstrukcji drewnianej, a przy dachu spadzistym często stosuje się tylko konstrukcję z drewna obitą folią i pokrytą dachówką.

Każdy typ dachu można wykonać w niskim lub wysokim standardzie – to przede wszystkim decyduje o kosztach.

Dlaczego Polacy nie lubią dachów płaskich?

Większość polskich inwestorów, myśląc o własnym domu, niechętnie rozpatruje możliwość zbudowania dachu płaskiego. Powodów tego jest wiele, ale za najważniejsze należy chyba uznać upodobania estetyczne, przywiązanie do tradycji oraz niewielką liczbę pozytywnych wzorców mogących wpływać na zmianę myślenia.

Dach płaski jest przez inwestorów utożsamiany z byle jakim, przygnębiającym budownictwem z lat 70.

Tymczasem przeważająca część architektów, zwłaszcza młodego pokolenia, preferuje dachy płaskie, nie tylko na domach wielorodzinnych, ale także jednorodzinnych, jako dające wiele możliwości kształtowania ciekawej bryły, szczególnie przy wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań i materiałów budowlanych.Pewnym ograniczeniem dla budowania dachów płaskich mogą być zapisy prawne.

WARTO WIEDZIEĆ

Dach płaski - powierzchnia na taras lub basen

Na dachach płaskich często urządza się tarasy. Na ich posadzkę, oprócz klasycznych okładzin z ceramiki lub żwirowej zasypki, można używać drewna i systemów modułowej podłogi podniesionej. W zasadzie każdy materiał, pod warunkiem zachowania odpowiednich rygorów i układu warstw dachu poniżej, może stanowić wykończenie tarasu.

Ostatnio coraz częściej stropodachy wykorzystuje się jako zielone ogrody. Tego typu dach jest oczywiście zupełnie niepalny, ma bardzo wysoką dźwiękochłonność – ogranicza przenikanie hałasu o 40-50 dB, przyczynia się do zatrzymania przez roślinność do 60% wód opadowych, co ma znaczenie podczas dużych opadów. Poprawia też w znaczący sposób psychologiczny odbiór płaskiego dachu, co jest ważne, gdy jest on widoczny z okna drugiej, wyższej części domu.

Rzadziej na płaskim dachu spotyka się baseny czy płytkie zbiorniki wodne. Są to rozwiązania autorskie, nietypowe i wymagające bardzo dokładnego wykonania. Są one tańsze, niż mogłoby się wydawać, ale jak zawsze strach przed nieznanym i nietypowym powstrzymuje większość inwestorów przed choćby rozważeniem tego typu pomysłów.

Ważne, by decyzję o budowie ogrodu, tarasu lub innej zwiększającej obciążenia funkcji na dachu podjąć już na etapie projektowania. Potem ze względów konstrukcyjnych i konieczności wzmacniania stropu może to być zupełnie nieopłacalne.

Blacha miedziana na dachu. Blacha płaska lub blachodachówka miedziana

Pokrycia dachowe z miedzi są bardzo trwałe. Blacha miedziana może przetrwać na dachu nawet 300 lat....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Modny Dach

W wielu dziedzinach życia kierujemy się modą. Dotyczy to także budowy domów. Jakie trendy obowiązują...

Dach odporny na ekstremalne warunki pogodowe....

Klimat w naszym kraju ulega zmianom, coraz częściej musimy się zmagać z wichurami, gradobiciami, a nawet...

Dobrze doświetlony dom z płaskim dachem

Czy nowoczesny dom z płaskim dachem można doświetlić od góry. Oczywiście! Dzięki odpowiednio dobranym...

Montaż rynien. Jak zrobić to poprawnie i jakich...

Montaż rynien nie należy do łatwych czynności i najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonemu dekarzowi....

TREND: szare dachy. Kolory elewacji, które pasują...

Kolor dachu powinien pasować i korespondować z kolorem elewacji domu. Opcji kolorystycznych jest wiele, ale...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT