| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Czym się różnią papy

Czym się różnią papy

Papa to popularny materiał do izolacji dachów. Zanim zdecydujemy się na kupno pokrycia nowego dachu lub remontu starego zorientujmy się jakie papy najlepiej nadają się do powierzonego im zadania.

Autor: Andrzej Szandomirski

Materiałem...

Z asfaltu tradycyjnego – na tekturze lub welonie szklanym, coraz rzadziej stosowane. Używa się ich wyłącznie do napraw pokryć z tego samego materiału oraz do napraw dachów w trakcie remontu. Są tanie, ale nietrwałe, przykleja się je na lepik, co jest dość uciążliwe.

Asfaltowe oksydowane – stosowane od lat i stosunkowo tanie. Osnowę może stanowić tektura (bardzo rzadko welon szklany lub tkanina szklana). Mają sporo ograniczeń. Z powodu ich dużej sztywności nie można ich układać w temperaturze niższej niż 5°C. Przy 0°C asfalt oksydowany zachowuje się jak ciało stałe – po przyciśnięciu trwale się odkształca. Powyżej 70°C zaczyna się uplastyczniać, może więc spływać z dachów o dużym kącie nachylenia. Jest nieodporny na promieniowanie UV, dlatego wykonane z niego pokrycia wymagają konserwacji masami dyspersyjnymi lub zawierającymi rozpuszczalniki organiczne (w ostateczności czystym lepikiem na gorąco).

Modyfikowane – właściwości asfaltu oksydowanego zostały w nich zmienione przez dodanie substancji polimerowej (elastomeru SBS bądź plastomeru APP). Są bardziej giętkie w niskich temperaturach, można je więc układać nawet przy -5°C. Przez dwie godziny wytrzymują również oddziaływanie temperatury +100°C. Można jest układać prawie przez cały rok. Są elastyczne i wytrzymują bardzo znaczne odkształcenia. Nawet jeśli osnowa ulegnie rozerwaniu, nie oznacza to przerwania ciągłości hydroizolacyjnej papy. Papy modyfikowane są bardzo odporne na promieniowanie UV. Bardzo wolno się starzeją. Dlatego konserwowanie pokrytych nimi dachów nie jest konieczne. Pierwsze papy modyfikowane SBS ułożono 30 lat temu we Francji. Badania wykazały, że ich starzenie nie wpływa na walory użytkowe.

... i osnową

Tekturowe – dawniej powszechnie stosowane. Tektura podlega jednak butwieniu i gniciu, czyli degradacji biologicznej. Niedokładnie zaimpregnowana asfaltem papa na tekturze chłonie wodę, co powoduje jej sfałdowanie. Papy na tekturze mają niską rozciągliwość, ułożone na podłożu niestabilnym wymiarowo pękają. Można je kleić jedynie lepikiem asfaltowym.

Welon szklany – wytwarzany z włókien szklanych, nie podlega degradacji biologicznej ani nie jest nasiąkliwy. Jest jednak bardzo
kruchy, a jego rozciągliwość jest taka sama jak osnowy z tektury. Również ich wytrzymałość na rozrywanie jest porównywalna. Papy na welonie szklanym dzielą się na klejone lepikiem i zgrzewane.

Tkanina szklana – prawie trzy razy bardziej wytrzymała na rozciąganie niż tektura i welon szklany. Jest stabilna wymiarowo, nadaje się więc do mocowania mechanicznego lub zgrzewania.

Włókniny poliestrowe – najnowocześniejsze i najczęściej spotykane na rynku osnowy. Są też papy na osnowach z włókien ciągnionych, dodatkowo kalandrowanych (walcowanych). Mają jeszcze lepszą rozciągliwość niż tradycyjne włókniny poliestrowe. Ich wytrzymałość na rozrywanie jest dwa-trzy razy większa niż welonu szklanego czy tektury. Papy na włókninach kalandrowanych są pokryte grubszą warstwą asfaltu, ponieważ sama włóknina jest znacznie cieńsza od używanych do tej pory. Nadają się do stosowania na dachach niestabilnych wymiarowo (rejony szkód górniczych, konstrukcje metalowe i narażone na porywy wiatru). Dzielą się na zgrzewalne, mocowane mechanicznie oraz samoprzylepne.

Papa Osnowa Sposób

Asflatowa

tektura

klejenie  na lepik, mocowanie mechaniczne

welon szklany

Asfaltowa oksydowana

tektura

klejenie na lepik, zgrzewanie, mocowanie mechaniczne

welon szklany

tkanina szklana

włóknina poliestrowa

Asfaltowa modyfikowana
(SBS lub APP)

welon szklany

zgrzewanie, mocowanie mechaniczne

tkanina szklana

włóknina poliestrowa

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: materiały prasowe
WARTO WIEDZIEĆ

Bezpieczna zgrzewarka

Za taką można z pewnością uznać zgrzewarkę bezpłomieniową. Używane dotychczas tradycyjne palniki gazowe na propan-butan, w których płomień osiąga temperaturę 800°C (bywały niestety przyczyną pożarów), zastępują już urządzenia wykorzystujące rozgrzane do wysokiej temperatury gazy spalinowe wyrzucane z dyszy palnika.
Czynnikiem grzewczym może być:

  • powietrze podgrzane przez grzałki elektryczne do około 600°C;
  • gazy pochodzące ze spalania propan-butanu oraz powietrza (spalanie odbywa się we wnętrzu urządzenia).

Obydwa rodzaje zgrzewarek są przeznaczone do wykonywania zgrzewów szerokości od 8 do 12 cm, czyli przede wszystkim zakładów podłużnych i poprzecznych podczas układania pap mocowanych me-chanicznie.
Oba typy urządzeń pracują bez ognia otwartego, ale zgrzewarki wykorzystujące rozgrzane gazy spalinowe mają dodatkową zaletę – w gazach nie ma już tlenu podtrzymującego spalanie. Dlatego, mimo że ich temperatura wynosi około 600°C, niemożliwy jest zapłon i powstanie pożaru – dysza spalinowa działa zarazem jak gaśnica.

Zakres prac Na osnowie tekturowej Na welonie szklanym Na tkaninie szklanej Na włókninie poliestrowej

Doraźne zabezpieczenie dachu

+ + + -

Remont dachu - bez konieczności konserwacji

- - + +

Remont dachu z późniejszą konserwacją

+ + + -

Nowy dach

- - + +

Przeczytaj dodatkowo:
TREND: szare dachy. Kolory elewacji, które pasują...

Kolor dachu powinien pasować i korespondować z kolorem elewacji domu. Opcji kolorystycznych jest wiele, ale...

Płaska szara dachówka. Na jaki dach? Jak dobrać...

Płaska szara dachówka wtapia się w naturalne barwy otoczenia i subtelnie dopełnia architektoniczną...

Szczelne systemy rynnowe

Aluminium, tworzywo sztuczne a może stal? Sprawdź, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, wybierając...

Zalety dachówek ceramicznych. Dlaczego warto...

Przedstawiamy 9 najważniejszych zalet dachówek ceramicznych. Dowiedz się, z czego powstają...

Dach odporny na ekstremalne warunki pogodowe....

Klimat w naszym kraju ulega zmianom, coraz częściej musimy się zmagać z wichurami, gradobiciami, a nawet...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT