| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Budowa przewodu kominowego. Zobacz jak buduje się kominy spalinowe i kominy wentylacyjne

Budowa przewodu kominowego. Zobacz jak buduje się kominy spalinowe i kominy wentylacyjne

Komin rośnie wraz z domem, jeśli styka się z którąś ze ścian nośnych. Gdy przewód kominowy ma biec samotnie – jako element samonośny – można go zmontować nawet wówczas, gdy dom będzie już w stanie surowym otwartym (bez dachu). Prześledź etapy jego wznoszenia, zaczynając od fundamentów, a kończąc ponad dachem.

Z czego buduje się kominy dymowe i kominy spalinowe?

  • Ceramiczne pustaki kominowe – przeznaczone są do budowy kominów dymowych i wentylacyjnych. Ich wytrzymałość nie może być mniejsza niż 5 MPa, a nasiąkliwość powinna się mieścić w przedziale 6-12%. Mają wysokość 24 cm i szerokość 18,8 cm. Dostępne są pustaki podstawowe P i z otworem bocznym PO. Te drugie służą do połączenia komina z czopuchem lub wlotem powietrza. 
  • Keramzytobetonowe pustaki kominowe – bywają prostokątne lub kwadratowe. Wewnątrz mają kanały na przewody spalinowe albo wentylacyjne. Ich wysokość wynosi 24 cm, a szerokość 38 cm. Długość zależy od liczby kanałów. Są pustaki na jeden wkład oraz pustaki z dwoma oddzielnymi kanałami, z czego w większym umieszcza się wkład, a mniejszy to kanał wentylacyjny. Szczególnie warte polecenia są takie pustaki, które mają wokół otworu kominowego wyprofilowane specjalne kanaliki umożliwiające przewietrzanie materiału termoizolacyjnego. Będą chronić wełnę przed zawilgoceniem. Jego skutkiem byłaby utrata jej właściwości termoizolacyjnych. Niektóre pustaki wymagają wzmocnienia prętami zbrojeniowymi głównie w części wychodzącej ponad dach. Łatwo je poznać po tym, że mają przygotowane fabrycznie otwory, w które po zmontowaniu kilku warstw wkłada się pręty. Pustaki keramzytobetonowe mają chropowatą powierzchnię, dzięki czemu łatwo się je wykańcza tynkiem.
  • Cegły klinkierowe pełne – to dobry materiał, z którego da się budować przewody kominów dymowych lub obudowy wkładów kominowych z ceramiki bądź ze stali. Ze względu na estetyczny wygląd nie wymagają wykańczania od zewnątrz.

Z czego buduje się kominy wentylacyjne?

  • Cegły pełne – ceramiczne lub silikatowe. Do ich murowania wykorzystuje się zaprawę cementową.
  • Pustaki wentylacyjne – ceramiczne, keramzytobetonowe lub silikatowe, murowane na zaprawę cementową. Zwykle mają wysokość 20-24 cm i szerokość 19-24 cm. Kanały wznoszone z pustaków ceramicznych muszą mieć obudowę z cegieł albo bloczków pełnych. Nie obudowuje się pustaków keramzytobetonowych i silikatowych. Pustaki ceramiczne i silikatowe po ustawieniu w pionie tworzą jeden kanał. Pustaki keramzytobetonowe mają otwory, z których powstają dwa, trzy lub nawet cztery kanały.

Z czego buduje się kominy wentylacyjne?

  • Cegły pełne – ceramiczne lub silikatowe. Do ich murowania wykorzystuje się zaprawę cementową.
  • Pustaki wentylacyjne – ceramiczne, keramzytobetonowe lub silikatowe, murowane na zaprawę cementową. Zwykle mają wysokość 20-24 cm i szerokość 19-24 cm. Kanały wznoszone z pustaków ceramicznych muszą mieć obudowę z cegieł albo bloczków pełnych. Nie obudowuje się pustaków keramzytobetonowych i silikatowych. Pustaki ceramiczne i silikatowe po ustawieniu w pionie tworzą jeden kanał. Pustaki keramzytobetonowe mają otwory, z których powstają dwa, trzy lub nawet cztery kanały.

Fundamenty pod przewód kominowy

Już na etapie ich budowy musisz wiedzieć, w którym miejscu pobiegnie pion kominowy. Jeśli komin wentylacyjny będzie znajdował się w którejś ze ścian nośnych, nie jest wymagany oddzielny fundament. Komin spalinowy lub dymowy biegnący przy ścianie – prostopadły do niej – potrzebuje oddzielnej ławy i ściany, ten, który biegnie do niej równolegle, wymaga na tym odcinku poszerzenia ławy i ściany fundamentowej. Oddzielna stopa fundamentowa jest potrzebna pod komin samonośny, biegnący z daleka od ścian. Taka wydzielona stopa fundamentowa może zostać posadowiona wyżej niż ławy ścian fundamentowych – już od 50 cm poniżej posadzki.

Wznoszenie obudowy komina

Tradycyjne kominy wznosi się równocześnie z murowaniem ścian. Montaż wkładu odbywa się łącznie z budową komina lub (w przypadku wkładów stalowych) po wybudowaniu komina – od góry. Jeśli stawiamy komin systemowy, możemy wymurować go, gdy kondygnacja i strop będą już gotowe, i dokończyć jego montaż, kiedy zbudowana zostanie kolejna kondygnacja. Tylko kominy stalowe dwuścienne niebiegnące w obudowie da się montować po zakończeniu budowy domu, jeżeli zostaną wcześniej przygotowane miejsca ich przejścia przez stropy i dach.

Przejście komina przez strop

Zazwyczaj pozostawia się w stropach otwór na komin i po zakończeniu prac związanych z ich budową kontynuuje wznoszenie komina. Jeśli w domu jest przewidziany strop drewniany, komin omija drewniane elementy. Gdy kolidują one z przebiegiem pionu kominowego, przeszkadzające fragmenty belek wycina się i prostopadle do nich mocuje tak zwane wymiany. Wymiany łączą się z belkami pozostawionymi w całości. Prace te muszą być przeprowadzone ściśle według projektu konstrukcyjnego stropu.

Przejście komina przez dach

W przypadku dachu skośnego komin wyprowadza się ponad jego połacie po zbudowaniu więźby lub przed jej zbudowaniem, jeśli nie jest zbyt wysoki. Ważne, aby pamiętać o tym, że drewniane elementy więźby muszą być oddalone od niego o minimum 10 cm. Ocieplenie dachu oraz inne materiały izolacyjne muszą dochodzić do komina. Folie (wiatroizolacyjną, paroizolacyjną) lub papę trzeba wywinąć na komin na mniej więcej 15 cm i szczelnie z nim połączyć. Komin wymaga szczelnej obróbki blacharskiej, która zapewni mu dobre połączenie z pokryciem. Miejsce to często jest niewłaściwie wykańczane i później w pobliżu komina pojawiają się zacieki, bo woda deszczowa dostaje się między pokrycie a jego ścianki. Obróbki wymaga też przejście komina przez dach płaski. Zaleca się doprowadzanie obudowy komina do stropodachu. W jego monolitycznej płycie poleca się budować rodzaj cokołu, na którym spocznie dalsza część obudowy komina. Sam przewód kominowy przechodzi przez otwór w stropie. Wykonanie obróbki na żelbetowym cokole połączonym monolitycznie z resztą stropodachu jest znacznie łatwiejsze niż uszczelnianie styku obudowy komina ze stropodachem.

Przeczytaj dodatkowo:
Przebudowa domu - wymiana pokrycia dachowego

Po wymianie pokrycia dachowego dom zyska schludniejszy wygląd. Nowy dach będzie szczelniejsze, być może też...

Przepis na beton do małych prac budowlanych

To zadanie nie tylko dla tych, którzy lubią wyzwania. Czasem jest to konieczność. Warto wtedy...

Regulator ciągu kominowego – prosty sposób na...

Wybierając i instalując system ogrzewania domu, większość osób zwraca uwagę wyłącznie na moc kotła...

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Rynny plastikowe i rynny stalowe. Jak je kupować?

Do odwodnienia dachu można wybrać rynny plastikowe lub rynny stalowe. Można również wykonać...

Krycie dachu bez błędów. Jak znaleźć dobrego...

Przed Tobą budowa lub remont dachu? Zastanawiasz się, jak znaleźć dobrego dekarza? Podpowiadamy, na co...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.