Przerywanie roślin – dlaczego trzeba przerzedzać wschody warzyw?

2022-06-07 7:14

Przerywanie roślin to zabieg stosowany wtedy, gdy warzywa wzeszły za gęsto. Jeśli nie przerwiemy wschodów, to rośliny będą miały zbyt mało miejsca na wzrost, a co za tym idzie, plon będzie mniejszy. Przeczytaj, dlaczego trzeba przerzedzać wschody warzyw i jak to robić. Które warzywa wymagają przerywania?

Wiele warzyw uprawianych w przydomowym warzywniku uprawiamy z nasion wysiewanych wprost do gruntu. Na przygotowanych wcześniej grządkach wyznaczamy rzędy oddalone od siebie o właściwe odległości (określone dla danego gatunku warzyw). W rzędy te wsypujemy nasiona – najczęściej wprost z opakowania. Taki siew powoduje, że zazwyczaj nasiona są umieszczone są w rządku zbyt gęsto i po wzejściu rośliny wymagają przerywania.

Dlaczego trzeba przerywać wschody warzyw?

Przerywanie roślin, zwane też przerzedzaniem wschodów, to zabieg konieczny, by stworzyć takie odstępy między poszczególnymi roślinami, które zapewnią ich swobodne rozrastanie się, a co za tym idzie dobry plon.

Przeczytaj też: Warzywa cieniolubne - jakie warzywa urosną w cieniu >>>

Kiedy wykonać zabieg przerywania roślin?

Przerzedzanie roślin można wykonać kilka razy, w miarę dorastania roślin – pierwszy raz wtedy, gdy siewki są już na tyle duże, że można je łatwo chwycić za listki i wyrwać.

Jakie warzywa należy przerywać?

W uprawie warzyw przerywanie stosuje się przede wszystkim dla warzyw korzeniowych uprawianych z siewu: marchwi, pietruszki, buraków, rzodkiewki. Przerywa się także sałatę, szpinak,cebulę.

Alternatywą dla przerywania wschodzących warzyw jest zastosowanie nasion na taśmach, gdzie już od początku są rozmieszczone w optymalnych odległościach.

Warzywnik dla każdego. Jak założyć ekologiczny warzywnik: projekt, miejsce, ogrodzenie >>>

Jak prawidłowo przerywać rośliny?

Przerywanie roślin w rzędzie to nic innego jak wyrywanie zbędnych egzemplarzy. Pozostawiamy w ziemi rośliny w takiej odległości jedna od drugiej, aby mogły one swobodnie rosnąć.2–3 godziny przed rozpoczęciem przerzedzania wschodów warzyw należy podlać ziemię na grządkach tak, aby była ona dobrze wilgotna, ale nie mokra (nie może się zrobić błoto). Jeśli gleba będzie zbyt sucha, to podczas przerywania nie usuniemy całych roślin, tylko urwiemy ich części nadziemne, a korzonki pozostaną w podłożu. Jeśli natomiast gleba będzie za mokra, to rośliny będą się wyrywać kępkami i ciężko je będzie od siebie oddzielić.

Siewki wyrywamy ostrożnie, aby nie uszkodzić tych roślin, które chcemy pozostawić w ziemi, ale na tyle energicznie, by usunąć zarówno część nadziemną, jak i podziemną. Po usunięciu zbędnych roślin należy obcisnąć ziemię wokół tych pozostałych.

Jak przygotować rozsadę roślin
Nasi Partnerzy polecają