Jakie zioła na przeziębienie? Te zioła pomogą na kaszel i katar

2023-11-14 11:10

Przeziębieniu zazwyczaj towarzyszą kaszel i katar. Zioła stosowane na kaszel i katar ułatwiają wykrztuszanie zalegającej wydzieliny przy kaszlu mokrym, łagodzą suchy kaszel  i pozwalają udrożnić zatkany nos. Sprawdź, jakie zioła można stosować na kaszel i katar.

Zioła na kaszel i katar to chyba najpopularniejsze rodzaje ziół, które są stosowane w medycynie naturalnej. Zioła na kaszel wyzwalają ruch wykrztuśny, a tym samym ułatwiają usuwanie z gardła zalegającej wydzieliny. Działają także przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Z kolei zioła na katar zmniejszają obrzęk śluzówki nosa, nawilżają ja i odblokowują zatkany nos.

Spis treści

  1. Tymianek na przeziębienie
  2. Anyż na przeziębienie
  3. Szałwia lekarska na przeziębienie
  4. Podbiał na przeziębienie
  5. Porost islandzki na przeziębienie
  6. Rumianek na przeziębienie

Tymianek na przeziębienie

Tymianek pospolity -  sprawdzi się zwłaszcza przy kaszlu mokrym, ponieważ pobudza  ruchy rzęsek nabłonka górnych dróg oddechowych, w związku z czym działa wykrztuśnie. Jednocześnie wzmaga wydzielanie płynnego śluzu, rozrzedzającego gęstą wydzielinę w gardle, co również ułatwia jej odkrztuszanie. Poza tym działa rozkurczowo, co także jest pożądane w procesie odkrztuszania. Z kolei olejek z tymianku wykorzystany do inhalacji pomoże przy katarze.

Anyż na przeziębienie

Biedrzeniec anyż, inaczej anyżek, to łagodny środek wykrztuśny, który stosuje się przy kaszlu suchym, ze skąpą wydzieliną, w postaci naparu do płukania gardła. Polecany jest także przy chrypce i katarze.

Szałwia lekarska na przeziębienie

Szałwia lekarska – łagodzi podrażnioną błonę śluzową gardła, przez co przyspiesza jej regenerację, a także uśmierza ból gardła, chrypkę i ułatwia przełykanie. Poza tym ma działanie wiruso- i bakteriobójcze, w związku z tym zwalcza patogeny, które wywołują infekcje w jamie ustnej i gardle. Z kolei inhalacja z mieszanki ziołowej - szałwii, z dodatkiem macierzanki, rumianku, pędów sosny -  pozwoli pozbyć się kataru.

Podbiał na przeziębienie

Podbiał pospolity – podobni e jak tymianek przyczynia się do rozrzedzenia zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny oraz pobudza ruchy rzęskowe, a tym samym wzmaga odruch wykrztuśny. Warto wiedzieć, że podbiał lepiej działa w połączeniu z innymi ziołami na kaszel, np. ze wspomnianym tymiankiem.

Porost islandzki na przeziębienie

Porost islandzki – stosuje się go wspomagająco w kaszlu, który jest wynikiem podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Wystarczy 1 łyżeczkę zioła wsypać do garnuszka, zalać filiżanką ciepłej wody, zagotować i utrzymywać stanie wrzenia prze 15 minut. Następnie przecedzić. Tak przygotowany odwar należy pić 2-3 razy dziennie po 1 filiżance (zawsze świeżo przygotowany).

Rumianek na przeziębienie

Rumianek pospolity – inhalacje z rumianku udrożnią zatkany nos, ponieważ wydzielające się  w czasie wdychania oparów olejki eteryczne działają odkażająco na drogi oddechowe. Wystarczy przyrządzić napar z rumianku (2 łyżki suszonego ziela wsyp do szklanki, zalej wrzącą wodą i odstaw na 15 min.), wymieszać go z litrem wody i wlać do miski. Następnie trzeba pochylić się nad miską, nakryć głowę ręcznikiem i wdychać unoszące się opary przez 15 min.

Przeczytaj też:

Rośliny doniczkowe jako naturalne leki. Czy wiesz jakie mają działania lecznicze?
Pytanie 1 z 4
Anginowiec - na co stosować?
Anginowiec
Zioła w domu i na balkonie