Salon idealnie zaplanowany. Czy łączyć go z kuchnią?
Zaplanowanie salonu w domu jest bardzo ważne. Salon jako najważniejsza część strefy dziennej powinien być najlepiej doświetlony, dlatego najczęściej umieszcza się go w południowej lub zachodniej części domu. Przez dobrze zaplanowany salon nie przechodzą ciągi komunikacyjne, np. do sypialni czy gabinetu. W małych domach warto otworzyć pokój dzienny na kuchnię i przedpokój.
Autor: Radosław Wojnar
Idealny salon to taki, który jest łatwo dostępny, usytuowany w centrum domu, ale przez który nie przechodzą ciągi komunikacyjne do innych pomieszczeń
Jakie miejsce w domu najlepsze na salon?
Wejście do salonu powinno być dobrze widoczne z holu. Godne polecenia jest reprezentacyjne i wygodne rozwiązanie, gdy na osi wejścia do salonu znajdują się okna i drzwi prowadzące na taras. Wówczas już od progu witają nas przestrzeń i ładny widok, ale także w sposób naturalny tworzy się przejście, które nie wchodzi w konflikt z ustawieniem mebli.
Idealny salon to taki, który jest łatwo dostępny, usytuowany w centrum domu, ale przez który nie przechodzą ciągi komunikacyjne do innych pomieszczeń – sypialni czy gabinetu. Przed wyborem projektu warto się zastanowić, czy salon naszych marzeń ma być przede wszystkim otwarty i przestronny, czy też zaciszny i przytulny, służący głównie domownikom.
Przeczytaj koniecznie:
- Upewnij się, że twój salon będzie wygodny. Sprawdź w projekcie domu kształt i wielkość pokoju dziennego
- Czy warto mieć schody w salonie?
Kiedy salon otwarty?
Otwarty salon to rozwiązanie szczególnie odpowiednie w małych domach. Połączenie różnych funkcji strefy dziennej pozwoli cieszyć się przestronnym wnętrzem, którego nie dałoby się uzyskać, dzieląc ją na zamknięte pomieszczenia. Jest na to kilka sposobów.
W wielu projektach łączy się salon z holem – pozwala to zaoszczędzić miejsce na komunikację, która zostanie włączona do części mieszkalnej. Kolejną propozycją jest łączenie salonu z otwartą kuchnią. Jest to rozwiązanie znane już od lat i wciąż popularne, choć są tacy, którzy go nie akceptują. Zestawienie otwartej kuchni i salonu umożliwia swobodniejszą komunikację, a przede wszystkim wizualnie powiększa oba pomieszczenia. Dodatkowym plusem jest większa integracja rodziny. Decydując się na projekt domu z otwartą strefą dzienną, warto sprawdzić, czy poszczególne funkcje są ze sobą wygodnie powiązane, a komunikacja między nimi jest prosta.
Kiedy salon zamknięty?
Salon zamknięty, oddzielony od kuchni i jadalni może mieć charakter bardziej prywatny, będzie pokojem, w którego zaciszu domownicy mogą swobodnie wypocząć. Ponieważ z biegiem lat preferencje mogą się zmieniać, warto wybrać projekt, który mógłby uwzględnić zmiany w aranżacji wnętrza.
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy
Salon otwarty na przestrzał – Projekt domu Murator M36a (31,5 mkw.) Dobry projekt, w którym wejście do domu, wejście do salonu oraz jedno z wyjść na taras są usytuowane w linii prostej. Odpowiednia liczba pełnych ścian umożliwia ustawienie mebli tak, aby nie blokowały przejścia. Dobrze widoczny kominek znalazł się na najdłuższej ścianie salonu
Obejrzyj projekty domów z idealnie zaplanowanym salonem: