Modem czy router do domu? Jak działają, jakie urządzenie wybrać?
Jak działa i do czego służy modem, a do czego router? Aby mieć dostęp do internetu na laptopie, smartfonie czy telewizorze konieczne jest podłączenie ich do sieci. Służą do tego modem lub router. Jakie są różnice między tymi urządzeniami?
Co to jest router? Jak działa modem? Modem i router dostarczają internet, ale różnic między nimi jest dużo, każde pełni inną funkcję. Modem odpowiada za odbieranie i przetwarzanie sygnału z sieci, a router za jego podział i przekazanie do wielu urządzeń za pośrednictwem kabli lub bezprzewodowo. Urządzenia te mogą ze sobą współpracować, działo się tak jeszcze w nieodległej przeszłości. Modem zapewniał dostęp do internetu jednemu komputerowi, a dodatkowy router zajmował się podziałem sygnału. Obecnie producenci urządzeń sieciowych integrują ich funkcje. W artykule wyjaśnimy, jak działają modem i router, oraz który ze sprzętów sprawdzi się najlepiej w określonych warunkach.
Modem a router: czym się różnią
- Co to jest modem?
Modem i router różnią się wyglądem. Modem to zazwyczaj niewielkie urządzenie, które podłącza się bezpośrednio do komputera za pośrednictwem portu USB (wygląda jak typowy pendrive). Modemem może być również karta sieciowa, umieszczona wewnątrz obudowy peceta. Modem zwykle nie wymaga zasilania zewnętrznego, pobiera je z komputera, do którego jest podłączony.
- Co to jest router?
Router to nieco większe urządzenie, które może występować w wersji stacjonarnej lub mobilnej. Router stacjonarny wyposażony jest w zestaw gniazd sieciowych oraz w anteny (zewnętrzne lub ukryte wewnątrz obudowy), za pomocą których przekazuje sygnał Wi-Fi do różnych odbiorników. Do routera stacjonarnego podłącza się kabel sygnałowy od naszego dostawcy internetu oraz przewód zasilający z gniazdka 230 V. Do gniazd wyjściowych podłącza się kable Ethernet, którymi łączy się router z komputerami stacjonarnymi, telewizorem, odtwarzaczem sieciowym, serwerem NAS itp. Stacjonarny router bezprzewodowy potrafi ponadto łączyć się z laptopami, smartfonami i innymi urządzeniami za pośrednictwem domowej sieci Wi-Fi, w obrębie której sprzęty te mogą się ze sobą komunikować oraz niezależnie korzystać z zasobów internetu. Router mobilny jest mniejszy od stacjonarnego i nie wymaga zasilania sieciowego. Sygnał do routera mobilnego dociera z sieci telefonii komórkowej, za pośrednictwem wbudowanego modemu i karty SIM umieszczonych w urządzeniu.
Jak działa modem
Modem jest w stanie dostarczać sygnał internetowy do jednego odbiornika, np. laptopa. Nazwa ,,modem’’ pochodzi od połączenia dwóch słów: modulator i demodulator. Urządzenie to moduluje sygnał otrzymywany od dostawcy (np. operatora telewizji kablowej lub sieci komórkowej), a następnie demoduluje tak, by mógł on zostać odczytany przez komputer, smartfon czy tablet.
Modem może odbierać sygnał za pośrednictwem kabla (wersja stacjonarna) lub bezprzewodowo (wersja mobilna). W wersji mobilnej LTE, modem łączy się z siecią komórkową, dostarczając internet np. do laptopa. Dzięki modemowi mobilnemu można korzystać z zasobów sieci wszędzie tam, gdzie się znajdujemy – w domu, podróży, czy na działce.
Jaki modem wybrać?
Wybór modemu zależy od tego, czy chcemy korzystać z internetu stacjonarnego czy mobilnego. W przypadku ofert stacjonarnych operatorów telekomunikacyjnych oraz sieci kablowych, odpowiedni modem typu ADSL+ lub xDSL otrzymujemy od dostawcy usługi, zazwyczaj na okres obowiązywania umowy.
Modemy tego typu różnią się m.in. typem gniazda, poprzez które podłączymy kabel sieciowy udostępniony przez operatora. Modemy ADSL+ są wyposażone w gniazdo RJ-11 (stosowane już rzadko, podłączenie za pomocą kabla telefonicznego), natomiast modemy xDSL mają gniazdo RJ-45, przeznaczone do podłączenia kabla Ethernet, najczęściej, gdy korzystamy z sieci telewizji kablowej.
- Modem LTE
Sprawa połączenia z siecią wygląda inaczej w przypadku, gdy wybierzemy internet mobilny. Aby móc korzystać z internetu bezprzewodowego, niezbędny będzie zakup odpowiedniego modemu LTE lub routera LTE z wbudowanym modemem na kartę SIM.
Urządzenie to można otrzymać od operatora sieci, z którym podpisujemy umowę na dostarczanie usługi internetowej lub kupić na własną rękę. Decydując się na zakup własnego modemu, nie trzeba podpisywać umowy (obowiązującej najczęściej 24 miesiące). Wystarczy dokupić kartę SIM z pakietem danych internetowych do wykorzystania. Modem na kartę to rozwiązanie zwykle korzystniejsze finansowo i nie zmuszą nas do wiązania się umową z dostawcą sieci.
- Modem USB
W przypadku korzystania z peceta lub laptopa, dobrze sprawdza się zewnętrzny modem LTE podłączany do portu USB. Jest to kompaktowych rozmiarów uniwersalne urządzenie, w którym umieszcza się kartę SIM dostarczoną przez naszego dostawcę mobilnego internetu. Modem USB można użytkować stacjonarnie, albo zabierać ze sobą, dokądkolwiek się udajemy.
Wybierając modem LTE należy zwrócić uwagę na kilka jego parametrów technicznych. Do najważniejszych należą:
- Obsługiwany system operacyjny – przed zakupem upewnijmy się, czy jest on zgodny z wersją systemu Windows lub Mac OS, który mamy zainstalowany na naszym komputerze.
- Kolejnym parametrem jest prędkość transmisji danych – od niej zależy, z jaką prędkością będziemy mogli korzystać z sieci.
- Istotna jest również marka. Wybierając modem LTE na kartę SIM, szukajmy urządzeń od producentów mających dobre opinie pośród innych użytkowników. Można skorzystać z rankingów publikowanych w internecie, pozwalających dowiedzieć się, jakie modemy LTE są najczęściej kupowane.
- Dobrze jest wybrać modem z dodatkowymi gniazdami antenowymi, co w razie potrzeby pozwoli nam poprawić jakość odbieranego sygnału i zwiększyć przepustowość danych.
Przeczytaj też:
Wzmacniacz sygnału Wi-Fi (repeater): jak poprawić zasięg Wi-Fi w domu?
Modem LTE na USB jest w stanie dostarczyć internet do jednego komputera, dlatego coraz popularniejsze stają się urządzenia łączące w sobie funkcję modemu i routera. Wypierają one powoli standardowe modemy, oferując większa funkcjonalność w podobnej cenie.
Co to jest router i jak działa
Router jest urządzeniem niezbędnym do stworzenia sprawnie działającej sieci lokalnej, z której korzystać będą mogli wszyscy domownicy. Podstawowym zadaniem routera jest dzielenie (routowanie) internetowego sygnału i dostarczanie go do komputera, drukarki, telewizora, smartfona, soundbara, do inteligentnych sprzętów gospodarstwa domowego (pralki, lodówki, piekarnika, ekspresu do kawy, odkurzacza itd.), a także elementów automatyki domowej typu Smart Home (różnego rodzaju czujników, kamer, domofonu, inteligentnych gniazdek sieciowych, żarówek itp.). Router przyznaje każdemu z tych sprzętów odrębny adres IP, tworząc domową sieć lokalną. Poza nią, wszystkie te urządzenia są widoczne pod jednym wspólnym adresem IP. Ponadto router może łączyć różne sieci, przekazywać między nimi pakiety danych, oraz działać jako brama.
Nowoczesny router inteligentnie określa optymalną drogę dla przesyłanych pakietów danych, nadzoruje ich transfer i dostarcza je bezpośrednio do właściwego urządzenia odbierającego, wybierając do tego możliwie najlepszą ścieżkę. Ponadto niemal każdy router chroni naszą sieć przed atakami z zewnątrz, gdyż ma wbudowane zabezpieczenia np. w postaci ściany ogniowej (firewalla).
Poza podziałem internetu, router może spełniać również inne funkcje np. udostępniać zasoby w ramach sieci lokalnej. Wystarczy, że będzie on wyposażony w port USB, do którego można podłączyć dysk zewnętrzny.
Routery umożliwiają komunikację przewodową i bezprzewodową. Te ostatnie posiadają wbudowaną kartę sieciową z modułem Wi-Fi. Router może występować w wersji stacjonarnej (np. dostarczany wraz z usługą telewizji kablowej), lub w wersji mobilnej na kartę SIM (z wbudowanym modemem, oferowany często przez operatorów telefonii komórkowej).
Jaki router do domu?
Istotna podczas wyboru routera jest renoma producenta, która jest gwarancją jakości. Szukając dobrego routera warto zwracać uwagę na routery uznanych w branży firm, takich jak Alcatel, Netgear, D-Link, TP-LINK, Huawei, ASUS czy Xiaomi. W wyborze dobrego routera mogą pomóc rankingi, recenzje oraz oceny, pozostawione w internecie przez innych użytkowników.
Oprócz marki urządzenia, pod uwagę należy brać parametry routera, takie jak sposób podłączenia do internetu, liczba portów (dobry router stacjonarny wyposażony jest w 6 do 8 portów LAN oraz porty USB) i obsługiwane standardy bezprzewodowe (najlepsze modele routerów obsługują standardy 802.11 a/b/g/n/ac/ax, oraz częstotliwości DualBand 2,4 i 5 GHz). Ponadto przy wyborze routera istotna jest liczba anten, która wpływa na wydajność internetu oraz zasięg – niezbędny, aby niezakłócony sygnał mógł dotrzeć do wszystkich pomieszczeń w domu, a także do ogrodu. Dobrej klasy routery mogą mieć nawet 4 anteny i osiągać maksymalną prędkość wynoszącą ponad 2 Gb/s.
Istotne są również zabezpieczenia sieci lokalnej przed niepożądanymi atakami – wbudowany firewall, szyfrowanie danych VPN, technologia WPA oraz filtrowanie adresów MAC urządzeń podłączonych do sieci Wi-Fi.
Modem z funkcją routera i router z modemem: urządzenia dwa-w-jednym
Obecnie producenci sprzętu sieciowego stawiają na integrację. W sklepach ze sprzętem znaleźć można routery z wbudowanym modemem lub modemy z funkcją routera. W obu wypadkach funkcjonalność urządzeń jest podobna. Modemy LTE z funkcją routera występują w wersjach przewodowej i bezprzewodowej, stacjonarnej oraz mobilnej. Te ostatnie zapewniają wygodę podczas użytkowania sieci w domu, a także poza nim - na laptopie, smartfonie lub tablecie. Urządzenia są wyposażone w wyświetlacz, informujący o parametrach sieci i jej przepustowości. Dostępne są także mobilne routery z modemem zasilane akumulatorowo, mogące pracować przez wiele godzin bez dostępu do gniazdka 230 V.
Gdzie ustawić router Wi-Fi
W przypadku routera bezprzewodowego ważne jest miejsce, gdzie go postawimy. Szybkość transferu danych zależy od umiejscowienia urządzenia, ponieważ transmitowany sygnał sieci bezprzewodowej jest osłabiany przez różne przeszkody m.in. ściany, stropy i piony wodno-kanalizacyjne. Popularne modele routerów mają zasięg ok. 10 m, zatem aby wszystkie odbiorniki mogły bez zakłóceń łączyć się z internetem, router powinien być umieszczony w centralnym miejscu domu lub mieszkania, na wysokości około 150 cm od podłogi. W jego pobliżu nie powinny znajdować się urządzenia elektroniczne, zakłócające sygnał Wi-Fi.
Modem czy router – co lepiej kupić?
Wybór urządzenia zależy od naszych potrzeb. Jeżeli masz w domu komputer, laptop, smartfon, konsolę, urządzenia RTV z obsługą Wi-Fi i inteligentne sprzęty Smart Home, nieodzownym okaże się urządzenie 2-w-1, czyli router z wbudowanym modemem lub też modem z funkcją rozdzielania sygnału. Pozwoli on podzielić internet i doprowadzić go do każdego z urządzeń, czy to za pośrednictwem kabli Ethernet, czy też bezprzewodowo. Rozwiązanie to zapewni najwyższą wygodę oraz jakość przesyłanego sygnału.
Jeśli zaś szukamy rozwiązania mobilnego, często podróżujemy, korzystając wyłącznie z laptopa, możemy spokojnie wybrać modem internetowy USB na kartę SIM – niewielkie urządzenie, które bez trudu zmieści się w każdej kieszeni. Dzięki niemu będzie można zabrać internet wszędzie tam, odkąd się wybierzemy i gdzie będzie zasięg sieci telefonii komórkowej.
Smartfon jako router Wi-Fi
Jako router Wi-Fi można wykorzystać zwyczajny smartfon z dostępem do internetu. Wystarczy włączyć funkcję „punkt dostępowy”, aby telefon zaczął udostępniać mobilny sygnał innym urządzeniom wyposażonym w odbiornik Wi-Fi. Korzystając z takiego rozwiązania należy pilnować poziomu naładowani baterii w smartfonie oraz pamiętać o posiadanym w ramach naszego abonamentu limicie transferu danych komórkowych. Rozwiązanie to można stosować awaryjnie, gdyż nie zapewnia tak dobrych parametrów połączenia (zasięgu, prędkości transferu), jak w przypadku użycia prawdziwego routera Wi-Fi.