Projekt nowego mieszkania. Jak wprowadzić zmiany lokatorskie?

2017-05-12 12:43

Kupiłeś mieszkanie od dewelopera? Chcesz zmienić projekt mieszkania, przestawić lub zburzyć ścianę działową? Zobacz, jak wprowadzić zmiany lokatorskie i ile Cię to będzie kosztowało. Dowiedz się, jak wykonać nowy projekt mieszkania, aby nie zaszkodzić jego funkcjonalności.

Projekt mieszkania
Autor: thinkstockphotos.com

Kupując nowe mieszkanie mamy szansę uszyć jego wnętrze na własną miarę. Pomimo, że rozkład pomieszczeń jest zaprojektowany z góry przez dewelopera, istnieje możliwość jego zmiany. Można to zrobić przed budową, w jej trakcie lub po otrzymaniu kluczy do lokalu. Do stworzenia nowego projektu mieszkania najlepiej jest zatrudnić architekta, który wykona go z największą dbałością o szczegóły i bezpieczeństwo techniczne budynku.

Dokonując zmian w pierwotnym projekcie mieszkania należy znać kilka podstawowych zasad. Przekształcenia nie mogą dotyczyć elementów konstrukcyjnych i pionów instalacyjnych, części wspólnych i zewnętrznych elementów budynku. Wielu deweloperów zastrzega sobie również brak możliwości zmiany funkcji pomieszczenia. Do naszej dyspozycji i fantazji pozostaje usytuowanie ścian działowych, wewnętrznych otworów drzwiowych, włączniki czy gniazda elektryczne.

Stan deweloperski
Autor: archiwum muratordom

Zamienny projekt mieszkania - formalności i terminy

Zmiany w projekcie mieszkania lepiej jest nanieść jeszcze przed realizacją rozkładu pomieszczeń stworzonego przez dewelopera. Jeśli klient spóźni się z ta czynnością , a ścianki działowe już powstaną, będzie musiał liczyć się z dodatkowymi kosztami wyburzeniowymi i przenoszeniem instalacji. Ponadto projekt zamiany będzie zawarty w akcie notarialnym.

Warunki zmian lokatorskich są jasno określone w przedwstępnej umowie sprzedaży zawieranej między klientem a deweloperem. Trzeba jednak pamiętać, że każdy ma inną procedurę wprowadzania zmian lokatorskich. Niektórzy wymagają od klienta dołączenia projektu technicznego do wniosku złożonego o dokonanie zmian. Taki projekt musi być wykonany przez architekta. Inni deweloperzy zapraszają na konsultację z projektantem budynku i wprowadzają zmiany według wytycznych klienta. Jeżeli zmiany zostaną zatwierdzone i będą się zgadzały z przepisami prawa budowlanego, sporządzany jest protokół zawierający specyfikację zmian oraz ich koszty (m.in. projektowe, wykonawcze, wyburzeniowe, opłaty ryczałtowe). W przypadku rezygnacji, kupujący ponosi wszystkie koszty procedur i zmian, które zostały wykonane.

Termin wpłaty za zmiany w projekcie reguluje umowa – zwykle jest to 14 do 30 dni od podpisania protokołu. Teraz odpowiedzialność za funkcjonalność mieszkania przejmuje kupujący.

Warto wiedzieć

Zmiany lokatorskie, które można dokonać w określonym zakresie:

  • usytuowanie ścian działowych
  • usytuowanie wewnętrznych otworów drzwiowych
  • lokalizacja punktów oświetleniowych
  • włączniki, gniazda i przyłącza tele-internetowe
  • podejścia wodno-kanalizacyjne
  • rozmieszczenie grzejników
remont mieszkania
Autor: archiwum muratordom

Koszty zmian lokatorskich w projecie mieszkania

Deweloper ma prawo obciążyć nabywcę kosztami związanymi ze zmianą projektu mieszkania wynikającej z woli kupującego. Dołączają się do tego koszty wykonania, koszty związane z zaawansowaniem prac i likwidacją wybudowanych już ścian oraz elementów instalacji niezgodnych z nową koncepcją planu mieszkania. Dodatkowo ustanowione są koszty stałe związane z procedurami obsługi i realizacji wniosku – czyli tak zwana opłata ryczałtowa.

Istnieje również możliwość zwrotu kosztów od dewelopera w przypadku kiedy zmiany lokatorskie zostaną wykonane na etapie projektu mieszkania, a rozwiązanie kupującego okaże się tańsze niż te proponowane pierwotnie. Aby móc się ubiegać o zwrot trzeba upewnić się, że istnieje taki zapis w umowie. Może również dojść do sytuacji zupełnie odwrotnej kiedy to kupujący będzie musiał dopłacić z uwagi na to iż jego projekt będzie droższy od projekty dewelopera.

Zmiany lokatorskie
Autor: thinkstockphotos.com
Warto wiedzieć

Jakich błędów nie popełnić?

  • nie projektuj każdego wnętrza oddzielnie, myśl o mieszkaniu całościowo
  • nie ulegaj trendom, stwórz funkcjonalne i komfortowe mieszkanie
  • przed zmianą układu mieszkania skontaktuj się z fachowcem, aby ocenił czy twoja koncepcja jest możliwa do wykonania, spójna z prawem budowlanym oraz czy rozwiązanie będzie funkcjonalne

Projekt mieszkania z architektem czy na własną rękę?

Zmiany w projekcie mieszkania można wykonać na własną rękę. Należy jednak pamiętać, że nie można ingerować w części wspólne, ściany konstrukcyjne, instalacje, szachty wentylacyjne, powierzchnie wspólne z innymi właścicielami, zewnętrzną stolarkę otworową, elewację budynku.

Do samodzielnego zaprojektowania funkcjonalnego wnętrza potrzebna jest chociaż podstawowa znajomość materiałów budowlanych i wykończeniowych, zmysł artystyczny i poświęcenie czasu na bieganie po sklepach.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skonsultować własny projekt z architektem. Spojrzenie okiem fachowca jeszcze bardziej udoskonal własny pomysł na wnętrze i będzie tańsze niż projekt całościowy.

W Internecie można znaleźć wszelkiej maści małe programy do projektowania. Większość z nich jest bardzo prosta, idealna dla początkujących wnętrzarzy. Coraz więcej sklepów z materiałem wykończeniowymi proponuje projekt kuchni czy łazienki w cenie zakupionego towaru. Jeśli zdecydujemy się np. na zakup płytek, klejów lub fug w jednym sklepie to czemu nie skorzystać z takiej usługi.

Dla osób, które nie potrafią skonkretyzować swoich preferencji co do wyglądu mieszkania lub chciałyby mieć wnętrza wykończone w podwyższonym standardzie powinny zgłosić się o sporządzenie projektu do pracowni architektonicznej. Na życzenie klienta architekt może wprowadzić niestandardowe koncepcje i funkcjonalne rozwiązania oraz wyposażyć mieszkanie w inteligentne urządzenia sterujące. Architekci mają również rabaty i profity u zaprzyjaźnionych dostawców co znacząco może zmniejszyć koszta zakupionego materiału. Średnia cena projektu to 80 – 200 zł za m2. Cena może ulec zmianie w zależności od ilości i obszaru prac, które wykona architekt.

Murator.tv: Zmiany w projekcie mieszkania. Jak zburzyć ściankę działową - wideo

Zobacz wideo jak wybrzyć ścianę działową w mieszkaniu - jak wykonać taką pracę, by nie doprowadzić do katastrofy budowlanej. Zmiany lokatorskie w nowym mieszkaniu - wideo poradnik.

Jak zburzyć ściankę działową
Pozostałe podkategorie